Powiększone migdałki

2
1253
powiększone migdałki

Człowiek, na początkowym etapie życia, posiada sześć migdałków: gardłowy, językowy oraz po dwa migdałki podniebienne i trąbkowe. Z czasem niektóre z nich zanikają. Bardzo często następuje również nienaturalny przerost migdałków gardłowych i podniebiennych, co z kolei wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami.

Po co nam migdałki?

Migdałek gardłowy (adenoid, trzeci migdał) zanika jako pierwszy, bo już około 7-8. roku życia, natomiast w przypadku migdałków podniebiennych następuje to nieco później, czyli w okresie dojrzewania. Wszystkie pełnią ważną rolę, chroniąc organizm przed negatywnym wpływem alergenów, bakterii i wirusów.

W momencie, gdy ilość drobnoustrojów jest duża, często pojawiają się infekcje górnych dróg oddechowych lub alergie i następuje nadmierne powiększenie migdałków. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy specjaliści wymieniają również czynniki genetyczne, środowiskowe i hormonalne. Z kolei jednostronnie powiększone migdałki podniebienne mogą oznaczać poważniejszą chorobę, np. gruźlicę, grzybicę czy nowotwór.

Przerośnięte migdały

Przerośnięte migdały dają o sobie znać w postaci wielu charakterystycznych symptomów. Głównym z nich są problemy z normalnym, naturalnym oddychaniem, wskutek niedrożności w obrębie nosa lub gardła oraz chrapanie i bezdechy podczas snu. Prowadzi to przy okazji do nieustannego zmęczenia i apatii, a to z kolei przekłada się na brak koncentracji oraz kłopoty z nauką i pamięcią. Może również dojść do zaburzeń zachowania, nerwowości, nadpobudliwości itp. Dużą trudność stanowi często przełykanie.

Masa ciała może ulec wówczas obniżeniu, a wzrost opóźnieniu lub zahamowaniu. Zmienia się też mowa i barwa głosu. Przerost migdałków gardłowych dodatkowo objawia się stale otwartymi ustami (dziecko może oddychać jedynie buzią), permanentnym katarem, zapaleniem zatok, zapaleniem górnych i dolnych dróg oddechowych czy wysiękowym zapaleniem ucha środkowego. Niejednokrotnie dochodzi do niedosłuchu, który wpływa na zaburzenie rozwoju mowy u małego dziecka.

Charakterystyczny bywa również układ twarzoczaszki – jest wąska, długa, płaska w środkowej części, cera raczej blada, mimika dość ograniczona, pojawiają się także wady zgryzu. U dzieci, u których występuje przerost migdałków podniebiennych, zdarzać może się nawet moczenie nocne (oczywiście mowa tu o starszych dzieciach, które nie miały z tym wcześniej żadnych problemów).

Co robić gdy powiększona są migdały

Wszystkie niepokojące symptomy należy niezwłocznie skonsultować ze specjalistą (np. laryngologiem lub pediatrą). Lekarz zwykle diagnozuje pacjenta na podstawie wywiadu i krótkiego badania laryngologicznego. Znacznie rzadziej konieczne jest przeprowadzenie dodatkowo endoskopii lub wykonanie zdjęcia rentgenowskiego.

Po stwierdzeniu nieprawidłowości, specjalista podejmuje decyzję odnośnie dalszego działania. Czasem wystarczy zastosować jedynie leczenie za pomocą środków farmakologicznych. Bardzo często jednak powiększone migdałki to powód do skierowania pacjenta na zabieg chirurgiczny, szczególnie wtedy, gdy dochodzi do problemów oddechowych, niedrożności nosa czy bezdechów.

W przypadku, gdy występuje przerost migdałków podniebiennych jest to tzw. tonsillotomia (częściowe usunięcie) lub tonsillektomia (całkowite usunięcie). Z kolei adenotomia to pozbywanie się trzeciego migdałka (gardłowego). Wszystkie zabiegi przeprowadzane są najczęściej w znieczuleniu ogólnym. Potem pacjent musi regenerować siły przez kilkanaście dni, stosując jednocześnie lekkostrawną, półpłynną dietę, wykluczającą kwaśne lub ostre produkty. W przypadku występowania dolegliwości bólowych, można zażyć leki, jednak tylko za pozwoleniem lekarza.

2 KOMENTARZE

  1. Powiększone migdałki to wbrew pozorom dobry objaw, bo to znaczy, że organizm broni się przed zarazkami. To tak samo jak ból – daje sygnał, że coś się dzieje i informuje o reakcji organizmu. Powiększenie migdałków to najczęściej stan zapalny, ale to właśnie informacja, że organizm walczy.

  2. Jasne, objaw choroby to dobry znak… Za wypisywanie takich komentarzy to chyba ciebie powinni przebadać. Powiększone migdałki to jest oznaka choroby, infekcji, a już co najmniej dolegliwości, więc nie ma się z czego cieszyć, bo to oznacza, że jesteś chory. No chyba, że cieszysz się jak jesteś chory, ale to oznacza, że… jesteś chory.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here