Bolący migdał

2
1126
bolący migdał

Najczęściej ból migdałków kojarzony jest z infekcją. To właśnie bolące migdałki towarzyszą często anginie, którą można dość szybko wyleczyć. Jednocześnie u niektórych pacjentów pojawia się ból jednego tylko migdałka. O czym zatem może informować bolący migdał i jak się leczy taką przypadłość?

O czym świadczą bolące migdały?

Najczęściej gdy pojawia się stan zapalny migdałków, pacjent skarży się na ból migdałków lub bardziej ogólnie – na ból gardła. Migdałki są wtedy powiększone i zaczerwienione, a w przypadku ostrego stanu zapalnego w postaci anginy białej – także pokryte ropną wydzieliną w kolorze żółto-białym.

Zdarza się jednak, że w czasie anginy powiększony jest tylko jeden migdał, przy czym jego ból i stan zapalny nie musi się wiązać tylko z zapaleniem migdałków. Bolący migdał to również jeden z objawów przewlekłego zapalenia migdałów, a czasem niesymetryczne powiększenie jednego migdała świadczy jedynie o tym, że na samym migdałku rozwija się stan zapalny, wywołany m.in. przez jedzenie, które dostało się w pofałdowaną strukturę tkanki migdałków.

Często powiększenie jednego migdała może świadczyć o różnych poważnych schorzeniach. Jeśli bólowi towarzyszy powiększenie węzłów chłonnych, a pacjent skarży się na silny ból przy przełykaniu lub gdy na migdałkach pojawiają się krwawe ranki, może to świadczyć o zachorowaniu pacjenta np. na chłoniaka. Jeden bolący migdał, przy jednoczesnym pojawieniu się wydzieliny w kolorze szarym, może również świadczyć o anginie Plauta-Vincenta. Na taką anginę chorują jednak tylko mężczyźni.

Bolący migdałek u dziecka

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy na bolące migdały skarży się dziecko. U dzieci migdałki mogą być stale powiększone i zaczerwienione, zwłaszcza gdy dziecko często choruje na różne infekcje. Stan zapalny migdałków u dzieci często wiąże się także z problemami z zatokami i oddychaniem przez nos.

Najczęściej u dzieci boli tak zwany trzeci migdał, który jest także odpowiedzialny za większość problemów natury laryngologicznej. W tym przypadku lekarze mogą się zdecydować na jego usunięcie, przy czym należy pamiętać, że migdał gardłowy, bo tak fachowo określa się trzeci migdał, wraz z wiekiem dziecka zmniejsza się i gdy dziecko ma około 14 lat – niemal całkowicie zanika.

Jednocześnie bolące migdały u dziecka jedynie w skrajnych przypadkach oznaczają poważne choroby nowotworowe. Rozwijający się młody organizm, który jest często narażony na działanie różnych chorobotwórczych wirusów i bakterii, nieustannie się przed nimi broni, stąd też ta niezwykła aktywność migdałków, przejawiająca się ich powiększeniem.

Jak leczyć bolący migdał

Przede wszystkim leczenie pojedynczych migdałów wiąże się raczej z osobami dorosłymi niż z dziećmi. U dzieci zwykle bolą oba migdały, choć problemy z przełykaniem może wywoływać trzeci migdał umiejscowiony w gardle.

Jeśli za ból odpowiada trzeci migdał, lekarz może się zdecydować na jego usunięcie, choć w przypadku dziecka raczej zdecyduje się na leczenie objawowe. Bolący migdał u osoby dorosłej powinien być przebadany pod kątem histopatologicznym, aby wykluczyć m.in. nowotwór. Dlatego z migdała pobierany jest wycinek, który następnie jest badany.

Obecnie odchodzi się od profilaktycznego usuwania migdałków. Jeśli ból migdałka wynika z ostrego zapalenia migdałków, wówczas stosuje się leczenie antybiotykami oraz podaje przeciwbólowe środki, w tym również w postaci sprayu do gardła. Przy zapaleniu przewlekłym, w którym również może boleć tylko jeden migdał, stosuje się pędzlowanie oraz płukanie migdałów.

2 KOMENTARZE

  1. U mnie przy praktycznie każdym przeziębieniu zdarza się bolący migdał. Mam 26 lat i zawsze mam katar, a do tego bolący migdał. Tylko, że na tym się wyłącznie kończy, nie mam anginy ani większych chorób. Tylko ten migdał, a lekarz mówi, że to bardzo dobrze, bo właśnie dzięki temu, że nie został wycięty to nie mam ciężkich chorób.

  2. Bo bolący migdał to dobry objaw, twój lekarz ma rację. Skoro choroby, a raczej ich brak to potwierdzają, to tylko się cieszyć. Ból migdałka szybko minie, a przynajmniej po paru dniach nie masz już śladu po chorobie i osłabieniu i możesz normalnie działać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here