Leczenie laserem ostrogi piętowej

2
1011
leczenie ostrogi piętowej specjalistycznym urządzeniem

Ostroga piętowa to przykra dolegliwość, której nie można lekceważyć ani zwalczać jedynie na własną rękę – szybka diagnoza i odpowiednio dobrana forma leczenia pod kontrolą specjalisty może znacznie skrócić cierpienie, jakie powoduje schorzenie. Co to jest ostroga piętowa i na czym polega w takiej sytuacji laseroterapia?

Czym jest ostroga piętowa

Ostroga piętowa po guzowate zwyrodnienie w formie powiększającej się narośli, dochodzącej do kilku milimetrów długości. Haczykowaty wyrostek u spodu kości piętowej wiąże się z zapaleniem rozcięgna podeszwowego i powoduje dość uciążliwy, intensywny i kłujący ból w pięcie. Dolegliwość ta znacznie wpływa na sprawność pacjenta, który po pewnym czasie ma kłopot ze zrobieniem każdego kroku, a to z kolei przekłada się również na pogorszenie ogólnego samopoczucia. Za bezpośrednią przyczynę stanu zapalnego w stopie odpowiada najczęściej podeszły wiek, obuwie na obcasach, częsta pozycja stojąca, kontuzje (zwłaszcza podczas uprawiania sportu) oraz otyłość.

Leczenie laserowe ostrogi piętowej

Każda osoba, która zauważy u siebie objawy ostrogi piętowej, powinna jak najszybciej skonsultować sprawę z ortopedą. Początkowo ból może nie być wyjątkowo silny, jednak bez leczenia szybko doprowadzi do znacznego ograniczenia ruchowego. Po odkryciu na podstawie badania rentgenowskiego bądź ultrasonograficznego, że pojawiła się ostroga piętowa leczenie laserem bywa dość częstym sposobem polecanym przez lekarzy. Całość wykonywana jest w gabinetach ortopedycznych lub w klinikach terapii laserowej przez doświadczonego specjalistę, przy użyciu profesjonalnego urządzenia. Za jego pomocą wiązki wysokoenergetycznego lasera kierowane są w kierunku obolałej zmiany na pięcie. Stan zapalny w tkankach, ścięgnach czy stawach zostaje stopniowo zwalczany, z reguł nie powodując bólu.

W przypadku, gdy mamy do czynienia ze zwyrodnieniem takim jak ostroga piętowa zabiegi powtarzane są mniej więcej raz na tydzień, a cały proces leczenia obejmuje od kilku do kilkunastu tego rodzaju sesji terapeutycznych. Jeśli początkowo ból nie ustępuje, lekarz zaleca doustne środki farmakologiczne, które dodatkowo wesprzeć można okładami z kostek lodu.

Ostroga piętowa – leczenie nie tylko laserem

Koszt tej nieinwazyjnej metody zależny jest oczywiście od stopnia zaawansowania zmiany i miejsca wykonywania zabiegów, jednak z reguły nie przekracza kilkudziesięciu zł za pojedynczą sesję. Ortopedzi często sugerują także połączenie laseroterapii z technikami manualnymi, ultradźwiękami, falą uderzeniową czy rehabilitacją leczniczą. Zwiększy to skuteczność działania i szansę na uniknięcie operacyjnego wycięcia zwyrodnienia. Bardzo istotne jest, by leczenie ostrogi piętowej laserem spowodowało również zmiany odżywiania na nieco zdrowsze i rozsądniejsze – niektóre sile mineralne i witaminy mają właściwości wspomagające w takiej terapii. Ponadto ważne jest zrzucenie nadwagi, będącej jednym z czynników ryzyka.

Gdy pacjent zauważy pierwsze symptomy świadczące o tym, że wytworzyła się w jego stopie ostroga piętowa leczenie laserem (lub jakakolwiek inna forma działania) powinno zostać rozpoczęte możliwie najszybciej, ponieważ czas odgrywa tu dużą rolę, działając na niekorzyść chorego. Trzeba również dodać, że żadna metoda leczenia nie odniesie oczekiwanego skutku, jeśli pacjent będzie w tym czasie dodatkowo nadwyrężał nogę. Chodzi tu o noszenie butów na obcasie, ze sztywną i twardą podeszwą, a także o nadmierny wysiłek podczas joggingu czy gry w piłkę. Zmiana obuwia i dyscypliny sportu (np. na pływanie), a także zakup w sklepie rehabilitacyjnym miękkich wkładek ortopedycznych zdecydowanie wspierają laserowe leczenie ostrogi piętowej.

2 KOMENTARZE

  1. Laseroterapia ostrogi piętowej jest coraz częściej stosowana, bo lekarzy coraz częściej stać na to, żeby zakupić odpowiedni sprzęt. Chcielibyśmy nowoczesnych metod leczenia, ale to musi być w cenach przyjęcia do lekarza. Coś za coś, nie ma siły na to.

  2. Najważniejsze jest to, że leczenie laserem ostrogi piętowej nic nie boli. W tym przypadku to ma ogromne znaczenie, bo ból może być naprawdę duży. I to nie tylko przy chodzeniu, ale dosłownie przy każdym ruchu stopą czy nogą. Nawet takim co nie obciąża pięty, i tak ostroga piętowa uciska i boli, więc zabiegi laserem, których nie czuć to niema wybawienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here