Jak obniżyć cholesterol?

2
2020
Jak obniżyć cholesterol

Cholesterol dzielimy na endogenny i egzogenny. Ten pierwszy produkowany jest przez wątrobę, drugi dostarczany jest do organizmu wraz z pożywieniem. Cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak jego wysoki poziom może mieć bardzo poważne skutki zdrowotne.

Na jego wartość wpływ ma prowadzony tryb życia – zdrowe odżywianie oraz aktywność fizyczna. Zmiana tych dwóch czynników często wystarcza, aby utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu oraz zapobiec groźnym chorobom układu naczyniowo-sercowego. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie leczenia farmakologicznego pod okiem specjalisty.

Naturalne sposoby na obniżenie poziomu cholesterolu

Zdrowa, zróżnicowana dieta oraz wysiłek fizyczny są najlepszymi naturalnymi sposobami na obniżenie cholesterolu. Aktywność fizyczna wpływa na podniesienie poziomu dobrego cholesterolu HDL i tym samym obniżenie złego LDL. Wystarczy wykonywać ćwiczenia fizyczne przez około 1 godzinę co drugi dzień. Dzięki temu oprócz obniżenia cholesterolu można zyskać lepszą kondycję fizyczną i samopoczucie. W ten sposób również można zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów.

Jak obniżyć cholesterol

Zmiana diety z wysokotłuszczowej na niskotłuszczową również przyczyni się do unormowania poziomu cholesterolu. Jak obniżyć cholesterol codzienną dietą? W jadłospisie powinny znaleźć się takie produkty, jak ryby, oliwa z oliwek, produkty bogate w błonnik pokarmowy, czosnek i cebula, jaja, cynamon, orzechy, rośliny strączkowe oraz witaminy.

Ryby są cennym źródłem kwasów omega 3, dzięki czemu zmniejszają ryzyko odkładania się blaszki miażdżycowej. Oliwa z oliwek zawiera przeciwutleniacze, które obniżają poziom złego cholesterolu. Cebula i czosnek uznawane są za naturalne antybiotyki, obniżają nie tylko cholesterol, ale również cukier we krwi. Pół łyżeczki cynamonu dziennie również utrzyma cholesterol na prawidłowym poziomie. Orzechy są bogatym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, a rośliny strączkowe białka i błonnika pokarmowego. Jaja kurze, zwłaszcza te od kur z wolnego wybiegu, mają wiele substancji odżywczych. Choć same zawierają cholesterol, to przy tym również mają lizynę. Jeśli przyrządzamy je gotowane „na miękko”, to obniżamy poziom cholesterolu.

Chcąc obniżyć poziom lipidów we krwi, należy unikać utwardzonych tłuszczów roślinnych, w tym margaryn oraz nasyconych kwasów tłuszczowych, które znajdują się w tłustym mięsie, pełnotłustym mleku, podrobach i serach.

Ograniczenie stresu, negatywnych emocji oraz pozbycie się nałogów, w tym głównie palenia papierosów, będzie także przyczyniać się do poprawy wyników.

Leczenie farmakologiczne w walce z cholesterolem

Zdrowy styl życia powinien wystarczyć na ujarzmienie cholesterolu. Jednak czasami potrzebne jest wsparcie z apteki, które obniży poziom lipidów. Jak zbić cholesterol farmakologicznie? Nie warto robić tego na własną rękę. Wizyta u lekarza jest zalecana, ponieważ to lekarz dobierze odpowiednie leki i suplementy. Jest ich bowiem na rynku całkiem sporo, a nie każdy z nich działa tak samo.

Przed rozpoczęciem leczenia należy wykonać szczegółowe badania krwi z uwzględnieniem poziomu HDL, LDL i trójglicerydów. Leczenie dobiera się do każdego pacjenta indywidualnie biorąc pod uwagę jego wiek, stan zdrowia, płeć, a także inne leki stale przyjmowane. Leczenie pod okiem specjalisty pomoże skutecznie uregulować poziom cholesterolu we krwi, jak również na bieżąco kontrolować wyniki. Preparaty stosowane w takim leczeniu mogą dawać skutki uboczne, dlatego nie należy ich stosować bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

 

2 KOMENTARZE

  1. Tu się nie ma co zastanawiać. Jak ktoś nie wie jak obniżyć cholesterol, to niech nie kombinuje czy jest on w jajkach, żółtkach, białkach i tak dalej. Cholesterol przede wszystkim jest w tłustych i przetworzonych potrawach, więc można sobie darować takie rzeczy i już. Na pewno będzie zdrowiej, a wysoki cholesterol nie będzie problemem.

  2. Zbijanie cholesterolu to przede wszystkim dieta. Oczywiście byłoby idealnie żeby zacząć się wysypiać, rzucić picie i palenie, a do tego co dwa dni biegać po 5 km w lesie… Ale wszyscy wiemy, że to bajki, więc lepiej stosować małe kroki jak chce się obniżyć cholesterol, a nie się napalać na nie wiadomo jakie zmiany i szybko się rozczarować i zniechęcić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here