Norma homocysteiny

2
1739
warzywa

Aminokwas o nazwie homocysteina został odkryty w 1932 roku przez Butza i Du Vigneauda. Natomiast w latach 60-tych Carson i Neiln znaleźli większe jej ilości w moczu pewnego rodzeństwa z opóźnionym rozwojem umysłowym. Jednak w osoczu krwi została wykryta dopiero w latach 70-tych ubiegłego stulecia. Jakie są normy tego aminokwasu?

Homocysteina to aminokwas siarkowy, do powstania którego dochodzi na skutek demetylacji metioniny, która pochodzi ze spożywanego białka. Z komórek dostaje się do osocza, gdzie krąży pod utlenioną postacią związaną z białkami. W przeciwieństwie do innych aminokwasów, homocysteina nie jest wbudowana w cząsteczki białek. Podlega metabolicznym przemianom do cysteiny albo ponownemu przekształceniu poprzez remetylację do metioniny.

Aby nastąpiła przemiana homocysteiny do cysteiny, potrzebna jest właściwa ilość witaminy B6, natomiast do remetylacji homocysteiny do metioniny potrzebna jest obecność kwasu foliowego oraz witaminy B12.

Jeżeli którejś z witamin zabraknie, wysoka homocysteina gromadzi się we krwi, co może mieć przykre konsekwencje.

Prawidłowa norma homocysteiny

Badanie poziomu homocysteiny wykonuje się z krwi lub moczu. Pobiera się krew z żyły łokciowej pacjenta, który powinien być na czczo przynajmniej od 8 godzin. Nie wolno pić nic poza wodą.

Prawidłowe normy homocysteiny to od 5 do 15 µmol/l. Jeżeli stężenie wynosi 10 do 13 µmol/l może szkodliwie wpływać na śródbłonek naczyń krwionośnych. Dlatego najlepiej, gdy jej wysokość wynosi poniżej 10. Jej zakres powinien być ustalany ze względu na wiek, płeć, ciąże, styl życia, czy pochodzenie etniczne.

Poziom homocysteiny rośnie w naturalny sposób wraz z wiekiem. Dlatego osoby starsze mają jej poziom podwyższony prawie dwukrotnie w porównaniu z okresem dziecięcym. Mężczyźni mają jej poziom podwyższony o 2µmol/l w stosunku do kobiet. Różnica ta ulega pomniejszeniu po menopauzie, kiedy to wygaszeniu ulega ochronny wpływ estrogenów.

Podwyższona homocysteina zwana jest inaczej hiperhomocysteinemią i może przybierać: postać łagodną (stężenie wynosi od 1 do 15 µmol/l), postać umiarkowaną (stężenie wynosi od 31 do 100 µmol/l) oraz postać ciężką (w przypadku gdy stężenie wynosi powyżej 100 µmol/l).

Co może wywołać hiperhomocysteinemię?

Mogą ją wywoływać choroby, takie jak: cukrzyca, łuszczyca, niedoczynność tarczycy, niewydolność nerek, niewydolność wątroby. Na podwyższony poziom homocysteiny mają także wpływ: różne leki, alkohol w nadmiarze czy palenie papierosów, niewłaściwa dieta uboga w kwas foliowy oraz witaminy B6 i B12.

Podwyższona homocysteina wykazuje również powiązania z chorobami neurologicznymi, a nawet psychicznymi. Jej nadmiar może być także niebezpieczny w trakcie ciąży. Niedobory kwasu foliowego powodują, że homocysteina gromadzi się w komórkach płodu i powoduje tam liczne uszkodzenia.

Jak zdiagnozować podwyższoną homocysteinę?

Należy wykonać test doustnego obciążenia metioniną. 48 godzin przed testem, należy ograniczyć jej podaż. Kolejnym krokiem będzie jej podanie w wysokości 100mg/kg masy ciała. Poziom homocysteiny badamy przed podaniem aminokwasu oraz sześć godzin po jego podaniu.

Aby zapobiec hiperhomocysteinemi, należy spożywać 400 µg kwasu foliowego, 2 mg witaminy B6 oraz 3 µg witaminy B12. Można witaminy te suplementować, ale także stosować odpowiednią dietę, która będzie je dostarczać. Jedzmy zatem zielone warzywa, takie jak szpinak i brukselka. Warto także spożywać produkty zbożowe, jajka, sery, mięso, ryby takie jak makrela, dorsz czy łosoś.

2 KOMENTARZE

  1. Podobno norma homocysteiny jest 5-15, ale ja mam 13 i lekarz mówi, że to ostatni czas żeby zacząć leczenie. Podobno może skoczyć dosłownie z dnia na dzień, a poza tym się wahać – dziś było 13, a wczoraj mogło być 17. Wiele zależy od ogólnego stanu zdrowia, diety i tak dalej.

  2. A na co czekać???? Dobry lekarz, bo nie czeka na przekroczenie normy homocysteiny, ale od razu zaleca działanie. Trzymaj się go i słuchaj, bo najgorsze co by mógł powiedzieć w takim przypadku, to jakieś głupie teksty, że niby nie ma się czym przejmować…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here