Homocysteina – co to jest?

2
1800
homocysteina-co-to-jest

Co to jest homocysteina? Nieodpowiednia dieta, kofeina, alkohol, papierosy, niektóre leki, a także zaburzenia czynności tarczycy, czy cukrzyca – to tylko kilka czynników, które mają wpływ na podwyższony poziom homocysteiny. Jej nadmiar uszkadza naczynia krwionośne i zaburza krzepliwość krwi, co w efekcie może prowadzić do wielu poważnych schorzeń. Z jakiego powodu homocysteina jest tak niebezpieczna?

Czym jest homocysteina?

Powstaje w organizmie człowieka w trakcie trawienia pokarmów bogatych w białko zwierzęce. Przy odpowiednio zbilansowanej diecie, bogatej w witaminy B12, B6 oraz kwas foliowy homocysteina (Hcy) w niewielkim stężeniu jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Uczestnicząc w cyklu przemian metabolicznych, zamienia się w inne aminokwasy, a także buduje i regeneruje tkankę ciała. Jeśli dieta jest uboga w witaminy, przemiana homocysteiny w inne aminokwasy zostaje zahamowana i staje się niebezpieczna dla zdrowia.

Źródłem powstawania Hcy są głównie białka mleka i sera (kazeina), białko jaja, a także mięso ssaków i ryb, a także nieodpowiednia gospodarka cukrem, otyłość i brak ruchu.

Co to jest homocysteina?

Homocysteina jest aminokwasem siarkowym, powstającym w organizmie człowieka, będącym produktem ubocznym reakcji metylacji. Podwyższony poziom Hcy uznaje się za czynnik ryzyka rozwoju wielu chorób. Jego wartość można określić w trakcie badania krwi. W zakresie górnych granic stężenia Hcy w osoczu nie ma w środowisku lekarskim jednoznacznej opinii. Pomimo tego przyjmuje się, że norma dla zdrowych osób mieści się w przedziale 5 do 15 μmol/l. Poziom, który może zwiększać ryzyko wystąpienia różnych chorób, zaczyna się od wartości 20 μmol/l. Po przekroczeniu tego granicznego stężenia homocysteina staje się wysoce szkodliwa, a nawet toksyczna dla naczyń krwionośnych.

Podwyższony poziom homocysteiny występuje u osób z przewlekłą niewydolnością nerek, chorobami tarczycy i wątroby, różnymi nowotworami, niedokrwistością złośliwą, a także u osób niedożywionych z niedoborem kwasu foliowego. Obniżenie poziomu homocysteiny w organizmie o 25% może zmniejszyć ryzyko choroby serca o 11%, a udaru mózgu o 19%.

Hcy powstaje we wszystkich rodzajach komórek występujących w organizmie człowieka. Detoksykowana jest głównie w wątrobie i nerkach. Przemianie ulega natomiast w komórkach naczyń krwionośnych i skóry. Kluczową rolę w procesie usuwania Hcy, niezależnie od tego, czy znajduje się w komórkach wątrobowych, czy krwionośnych odgrywa kwas foliowy i witaminy B12 oraz B6.

Na co wskazuje homocysteina?

Podwyższony poziom homocysteiny w osoczu krwi, nazywany hiperhomocysteinemią, jest uznawany za niezależny czynnik ryzyka rozwoju wielu chorób.

Wśród nich są choroby:

  • sercowo-naczyniowe: zakrzepica żylna, niedokrwienie mięśnia sercowego, udar mózgu,
  • choroby neurodegeneracyjne: Alzheimer, Parkinson,
  • wady rozwoju płodu oraz zagrożenie poronieniem,
  • choroby nowotworowe, szczególnie rak jelita grubego.

Z danych statystycznych wynika, że jeden na dziesięciu Europejczyków ma zbyt wysoki poziom homocysteiny. W związku z tym w Europie wzrasta ryzyko chorób układu krążenia.

W przypadku kobiet w ciąży hiperhomocysteinemia dodatkowo zwiększa ryzyko nadciśnienia oraz wad cewy nerwowej płodu. Stężenie homocysteiny zwiększa się wraz z wiekiem. Zdecydowanie wyższy poziom obserwuje się u mężczyzn.

Wśród składników odżywczych, które skutecznie obniżają poziom homocysteiny, jest kwas foliowy, witaminy B12 i B6, B2, a także cynk i betaina glicynowa. Pomóc może również ograniczenie ilości posiłków bogatych w białko zwierzęce. Jego dzienne spożycie nie powinno wynosić więcej niż 80-120 gramów.

2 KOMENTARZE

  1. Jak powiedziałem lekarzowi co to jest homocysteina to zrobił wielkie oczy i wydukał, że u nich w ośrodku tego nie badają. Jestem pewny na 100%, że nie miał pojęcia o czym mowa… Nie wiem czy to jest bardziej śmieszne czy smutne.

  2. Nie wierzę, to nie jest jakaś czarna magia. Nawet jak to młody lekarz, to choćby słyszał co to jest homocysteina. Może nie znać szczegółów, bo to już wchodzimy w specjalizację, ale sam termin i czym jest na pewno znał. Poza tym rzadko to się bada, co by nie mówić, więc co się dziwić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here