Homocysteina a cholesterol

2
1651
homocysteina-a-cholesterol

Za główną przyczynę powstawania chorób układu krążenia przez wiele lat uznawano jedynie zbyt wysoki poziom cholesterolu. Niewłaściwa dieta, stres czy zbyt duża masa ciała i siedzący tryb życia to główne czynniki, jakie wylicza się chorym, którym grozi miażdżyca. Jednak wieloletnie badania, przeprowadzane na grupie chorych cierpiących z powodu zbyt wysokiego poziomu cholesterolu, doprowadziły do kolejnego odkrycia. Okazało się, że ryzyko wystąpienia miażdżycy oraz innych chorób układu krążenia zwiększa również zbyt wysoki poziom homocysteiny w organizmie.

Homocysteina a cholesterol

Zarówno w przypadku podwyższonego poziomu homocysteiny, jak i cholesterolu, lekarze wymieniają kilka czynników, które mogą podwyższyć ich poziom, co z kolei będzie skutkować ryzykiem zachorowania, a nawet śmierci na skutek zachorowania na miażdżycę. Mowa o nadużywaniu alkoholu, paleniu papierosów czy braku aktywności fizycznej.

Dieta jest również ważnym czynnikiem, wspomagającym leczenie zbyt wysokiego poziomu obu czynników. W przypadku podwyższonego poziomu cholesterolu, niskokaloryczna dieta, uboga w produkty tłuste i pochodzenia zwierzęcego, wpływa korzystnie na same żyły. Natomiast w przypadku homocysteiny, której organizm nie dostarcza wraz z pożywieniem, dieta jest ważna ze względu na określone witaminy (B6, B12 i kwas foliowy). Są one niezbędne dla właściwego rozkładu homocysteiny w procesach, jakie zachodzą w organizmie człowieka.

Czym jest homocysteina

Aminokwas zawierający siarkę, który nie znajduje się w białkach, bo tak należałoby zdefiniować homocysteinę, powstaje w wyniku procesów, jakie zachodzą w metioninie. Metioninę organizm otrzymuje razem z pożywieniem, jest ona istotna ze względu na procesy metylacji białek. Do przemiany homocysteiny niezbędne są inne składniki, działające jak katalizatory, a są nimi wymienione już witaminy.

Podwyższony poziom homocysteiny zauważono u niektórych chorych, przyjmujących leki na obniżenie poziomu cholesterolu, u których farmakoterapia nie przyniosła spodziewanych efektów. Zawyżony poziom homocysteiny zwykle nie wiąże się z żadnymi efektami chorobowymi, które dopiero po 40. roku życia zamieniają się w zagrożenie z powodu zachorowania na miażdżycę. Warto jednak pamiętać, że łagodne podwyższenie poziomu homocysteiny zaobserwowano u 5-7% dorosłych.

Podwyższony poziom homocysteiny a inne choroby

Podobnie jak w przypadku podwyższonego poziomu cholesterolu, tak i w przypadku zawyżonego poziomu homocysteiny, zaobserwowano jego występowanie wśród określonych grup pacjentów. Zbyt wysoki poziom homocysteiny mają osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 i 2, choroby tarczycy (głównie niedoczynność), niewydolność nerek czy łuszczycę.

Homocysteina w zbyt wysokim stężeniu może mieć również wpływ na rozwój płodu, dlatego też kobiety w ciąży oraz wszystkie kobiety planujące w najbliższym czasie zajście w ciążę, powinny stosować suplementację w postaci kwasu foliowego. Jednocześnie na podniesienie poziomu homocysteiny wpływa również przyjmowanie niektórych leków, w tym w szczególności antykoncepcji czy przyjmowane doustnie leki na cukrzycę oraz stosowane w leczeniu padaczki.

Także odpowiednia dieta może mieć wpływ na poziom homocysteiny. Na zachorowania będące efektem zbyt wysokiego poziomu tego aminokwasu narażeni są weganie oraz wegetarianie, w których diecie prawie nie występuje witamina B12, obecna w produktach pochodzenia zwierzęcego. Również niewłaściwa obróbka niektórych potraw może obniżyć obecność witaminy B6 czy B12, co z kolei wpływa na podwyższenie poziomu homocysteiny.

2 KOMENTARZE

  1. Jak jest nieprawidłowy poziom homocysteiny, to praktycznie zawsze jest też wysoki poziom cholesterolu. I to nie podwyższony z delikatnie przekroczoną normą, ale naprawdę wysoki cholesterol, co już nie jest jakimś tam ostrzeżeniem, ale biciem na alarm w wielkie i głośne dzwony!

  2. Nie przesadzaj, żaden chyba z ciebie badacz, chyba że czegoś innego. Zależność homocysteina a cholesterol nie jest taka wprost. Oczywiście często jedno z drugim idzie w parze, ale to nie jest tak, że zawsze tak być musi. W wielu przypadkach po prostu są to wskaźniki niezależnie od siebie przekroczone, wynikające z tego, że człowiek się generalnie źle prowadzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here