Badanie homocysteiny – Ile kosztuje i czym jest

3
2162
badanie-homocysteiny-ile-kosztuje-i-czym-jest

Homocysteina to aminokwas, który powstaje w organizmie ludzkim, podczas trawienia pokarmów białkowych. W późniejszym czasie przeistacza się w inne aminokwasy, które uczestniczą w budowie tkanek w naszym ciele. Aby się tak stało, potrzebne są do tego witaminy B6 i B12 oraz kwas foliowy. Jeżeli brakuje ich w naszej diecie, we krwi pozostaje nadmiar homocysteiny, a to jest przyczyną miażdżycy.

Homocysteina jako substancja została odkryta już w latach 30-tych ubiegłego stulecia. Często nazywana jest cholesterolem XXI wieku. Aminokwas ten przyczynia się do uszkodzenia naczyń krwionośnych.

Tak jak zbyt wysoki poziom cholesterolu, homocysteina poprzez to, że wywołuje stany zapalne w naczyniach krwionośnych, przyczynia się do powstania miażdżycy.  Dochodzi do tego wtedy, gdy stężenie tego aminokwasu we krwi jest ponad normę. Zaczyna ona niszczyć wewnętrzne ściany tętnic, także wieńcowych. Z powodu tego w tych miejscach gromadzą się lipidy, czyli żółte nacieki tłuszczów oraz zły cholesterol LDL.

Jeżeli taka sytuacja trwa latami, powoduje to zwężenie naczynia, a co za tym idzie – przepływ krwi zostaje zahamowany. Ciągnie to za sobą niebezpieczne konsekwencje, które powodują udar mózgu czy zawał serca.

Niestety, z badań wynika, że co szósty Polak ma podwyższoną homocysteinę, czyli cierpi na hiperhomocysteinemie. Po 60. roku życia problem ten dotyczy już co trzeciego obywatela naszego kraju.

Kiedy udać się na badanie krwi?

Lekarz na badanie poziomu homocysteiny powinien skierować w przypadku, gdy istnieje podwyższone ryzyko chorób układu krążenia u osób, które w młodym wieku przeszły zawał serca, czy są obciążone genetycznie wystąpieniem chorób sercowo-naczyniowych. Szczególnie jeżeli w rodzinie wystąpiła nagła śmierć członka rodziny, a zwłaszcza w młodym wieku.

Dotyczy to także sytuacji diagnostyki niedoborów kwasu foliowego oraz witaminy B12, przede wszystkim u kobiet ciężarnych.

Badanie homocysteina

Profilaktycznie badanie powinno się wykonywać co 2-3 lata. Zwłaszcza tyczy się to osób z podwyższonym tak zwanym złym cholesterolem LDL i takich, które obarczone są genetycznie ryzykiem wystąpienia zakrzepicy czy miażdżycy.

Warto pamiętać, że to badanie na czczo, co najmniej od ośmiu godzin. Wolno pić tylko wodę. Polega ono na pobraniu od pacjenta krwi z żyły łokciowej. Jej poziom zależy w dużym stopniu od diety w ciągu ostatnich dni. Dlatego najlepiej wykonać je co tydzień na przykład 2-3 razy. Później wyciągnąć średnią z otrzymanych wyników badania.

Cena badania homocysteiny

Badania tego możemy dokonać na kasę chorych, czyli NFZ, pod warunkiem, że skieruje nas na nie lekarz specjalista. W przeciwnym razie cennik badania homocysteiny w prywatnych gabinetach wynosi od 40-70 złotych. Warto jednak sprawdzić jej poziom, bo gdy w odpowiednim momencie zareagujemy, możemy ochronić nasze zdrowie za pomocą właściwej diety.

Przyjmuje się, że u zdrowej osoby dorosłej jej norma powinna wynosić poniżej 15 µmol/l. Powyżej 21 µmol/l istnieje już bardzo duże ryzyko miażdżycy.

Badanie homocysteiny przeprowadza się u osób starszych i niedożywionych, narkomanów, alkoholików, a także u niemowląt, u których podejrzewa się  homocystynurię.

Przed każdym takim badaniem powinno się skontaktować z lekarzem, gdyż niektóre leki przyczyniają się do nieprawidłowego wyniku badania, na przykład leki ziołowe, czy nawet bez recepty.

W przypadku, gdy jesteśmy genetycznie obciążeni defektami powiązanymi z metabolizmem homocysteiny, warto byłoby ograniczyć podaż metioniny, która zawarta jest w mięsie i jego przetworach. Należy też kontrolować poziom witaminy B12. Dbajmy o swoje zdrowie i sprawdzajmy poziom homocysteiny.

3 KOMENTARZE

  1. To całe badanie homocysteiny, to nic innego, jak badanie krwi. Ale problem w tym, że jest wiele ośrodków diagnostycznych, które go nie przeprowadzają, więc lepiej iść do specjalistycznego. I najlepiej do wskazanego do lekarza, bo często jest tak, że wyniki wcale nie muszą być odzwierciedleniem rzeczywistości. Są sieciowe laboratoria, które mają marną opinię.

  2. No to nie wiem gdzie to sprawdzałeś, bo u mnie w Bydgoszczy praktycznie wszędzie robią badanie homocysteiny, bo nie jest ono jakoś specjalnie trudne i skomplikowane. Płacisz 60 zł i następnego dnia masz już wydrukowane pełne wyniki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here