Co to jest ostroga piętowa

2
587
ostroga piętowa - ból

Ból dolnej lub tylnej części stopy, który znacznie utrudnia chodzenie, to dość częsty problem, z którym pacjenci zgłaszają się do gabinetów ortopedycznych. Co to jest ostroga piętowa i jak sobie z nią radzić?

Czym jest ostroga piętowa

Ostroga piętowa to najczęściej po prostu stan zapalny w obrębie rozcięgna podeszwowego, który objawia się wytworzeniem na spodzie kości piętowej czegoś na kształt haczykowatej narośli o długości kilku milimetrów. Zwyrodnienie to bardzo często pojawia się jako wynik kontuzji lub urazów, zwłaszcza nieodpowiednio leczonych, powstałych podczas uprawiania sportu. Nie oznacza to jednak, ze tylko osoby aktywne fizycznie narażone są na tę dolegliwość.

Ostroga na pięcie niejednokrotnie atakuje ludzi starszych, którzy z uwagi na wiek mają już różnego rodzaju problemy, związane z deformacją kostno-stawową. Często pojawia się także jako negatywny skutek noszenia butów na wysokim obcasie. Czynnikiem ryzyka jest w przypadku tego rodzaju schorzenia także przeciążanie kończyn dolnych poprzez zbyt długie i systematyczne stanie na nogach, np. w czasie wykonywanej pracy. Również otyłość lub nadwaga nie są w tym przypadku sprzymierzeńcami.

Objawy ostrogi piętowej

objawy ostrogi piętowejOstroga w pięcie u zdecydowanej większości pacjentów daje o sobie znać poprzez silny ból. Najpierw doskwiera on podczas ruchu. Charakterystyczne jest to, że pierwsze kroki są najbardziej bolesne, a w miarę upływu kolejnych – ból lekko łagodnieje. Z biegiem kolejnych tygodni ból w pięcie staje się coraz bardziej nie do zniesienia, ponieważ występuje już nie tylko przy aktywności, ale także w czasie, gdy pacjent zupełnie się nie rusza (często w nocy, nad ranem). To podstawowy i właściwie jedyny symptom, który może zauważyć u siebie chory. Jest on jednak nieszczególnie charakterystyczny, ponieważ ból pięty bywa oznaką innych schorzeń, jak choćby zapalenia ścięgna Achillesa. Konieczna jest więc jak najszybsza diagnoza lekarska. Ortopeda, po wstępnym wywiadzie, ogląda stopę, sprawdza dotykiem, a dla pewności zleca wykonanie zdjęcia RTG (czasem również badanie USG). Rozpoznanie na tej podstawie ostrogi piętowej umożliwia podjęcie odpowiednich kroków w celu wyeliminowania problemu.

Leczenie ostrogi piętowej

Diagnoza i terapia to bardzo ważny punkt, ponieważ nieleczona ostroga na pięcie wywoła jedynie pogorszenie stanu. Próby radzenia sobie z problemem na własną rękę raczej nie dadzą spodziewanego efektu. Trzeba więc rozpocząć pod okiem specjalisty leczenie, przygotowując się jednocześnie na to, że będzie to dość żmudny i długotrwały proces. Jeśli chodzi o środki farmakologiczne, zazwyczaj podaje się lek przeciwzapalny (niesteroidowy).

Bardzo często stosuje się również:

  1. fale uderzeniowe;
  2. ultradźwięki;
  3. laseroterapię;
  4. masaże;
  5. kinezyterapię (ćwiczenia ruchowe wykonywane zarówno ze specjalistą, jak i samodzielnie w warunkach domowych, przez okres co najmniej paru tygodni).

Poza tym bardzo ważne jest zrzucenie nadmiernych kilogramów i mniej przeciążający tryb życia. Ostroga w pięcie wymaga czasem także noszenia wkładek, a przede wszystkim zadbania o to, by buty były odpowiednio dobrane (elastyczne, płaskie, bez obcasów).

Cały czas należy oczywiście wykonywać zalecone ćwiczenia rehabilitacyjne, mając na uwadze fakt, że zlekceważenie tego typu działań może poskutkować szybkim nawrotem schorzenia i silnym bólem stopy. Warto również dodać, że jeśli żadna z wymienionych metod nie da oczekiwanego rezultatu i objawy nie ustąpią, wówczas pacjent musi nosić ortezy. W szczególnych, rzadkich przypadkach, przeprowadzany jest zabieg, polegający na wycięciu narośli na pięcie.

2 KOMENTARZE

  1. Jak ktoś się zastanawia co to jest ostroga piętowa, to może go trochę ta nazwa zmylić. Bo ostroga piętowa to nie jest narośl z tyłu pięty, jak się wszystkim wydaje. Jest ona trochę wcześniej, tak bardziej od spodu.

  2. To zależy, bo ostroga na pięcie jest w tylnej części pięty i jeśli rzeczywiście jest duża, to naprawdę może się kojarzyć właśnie z ostrogą. Oczywiście jest to jawne podkręcanie tematu i przedobrzanie, ale właśnie o to chodzi żeby się nieco przestraszyć i zacząć dbać o zdrowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here