Zapalenie płuc u niemowlaka

1
675
zapalenie płuc u niemowlaka

Zapalenie płuc u dzieci w pierwszych miesiącach życia nie należy do rzadkości. Choroba ta, wywoływana głównie przez infekcje wirusowe i bakteryjne, jest jednak schorzeniem poważnym, wymagającym odpowiedniego leczenia. Jakie są najczęstsze przyczyny, objawy i metody działania w przypadku zapalenia płuc u niemowlaka?

Zapalenie płuc u noworodka

Zapalenie płuc u noworodka to głównie efekt działania bakterii lub drobnoustrojów, z którymi dziecko weszło w kontakt wskutek zakażenia szpitalnego lub jeszcze w czasie porodu, będąc w kanale rodnym matki.

W grupie największego ryzyka są dzieci przedwcześnie urodzone, poddawane intubacji, antybiotykoterapii lub dotknięte niewydolnością oddechową. Do bakterii, które najczęściej wywołują zapalenie płuc u niemowlaka, należą gronkowce, paciorkowce i pneumokoki.

Specjaliści zwracają uwagę, że choroba może być spowodowana również zwykłym katarem, a nawet stanem zapalnym, który pojawił się po zakrztuszeniu, gdy cząstki pokarmu trafiły do układu oddechowego dziecka (jest to tzw. zachłystowe zapalenie płuc). Zdarza się również tak, że zapalenie płuc u noworodka, pojawiające się już w pierwszych godzinach po przyjściu na świat, to symptom świadczący o występowaniu posocznicy, czyli sepsy.

Objawy zapalenia płuc u niemowlaka

Jak wygląda zapalenie płuc u dzieci w wielu niemowlęcym? Trudno tu wskazać typowe symptomy, ponieważ zależne są one od przyczyny choroby. Z reguł znacznie łatwiejsze do rozpoznania jest bakteryjne zapalenie płuc, którego przebieg jest jednocześnie cięższy i groźniejszy. Można jednak przyjąć, że najczęściej występujące objawy to zazwyczaj ostry, suchy kaszel, duszności, dreszcze, katar, stan podgorączkowy lub wysoka temperatura, boleści w obrębie klatki piersiowej, słabe napięcie mięśniowe, a także ogólne osłabienie, apatia, zmęczenie, brak apetytu, płaczliwość, rozdrażnienie.

Zapalenie płuc u noworodka, który jest intubowany, przejawia się szybszym oddechem i większą ilością wydzieliny. Bywa i tak, że dziecko ma temperaturę ciała w normie, brak również uporczywego kaszlu, za to pojawia się u niego bezdech, sinienie ust, biegunka, wymioty lub zapalenie spojówek. Ten ostatni objaw ma miejsce m.in. w przypadku chlamydiowego zapalenia płuc, które przebiega stosunkowo łagodnie i następuje zazwyczaj w pierwszych dwunastu tygodniach życia dziecka. Z uwagi na ilość możliwych objawów choroby, wszystkie niepokojące sygnały należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Diagnoza dokonywana jest na podstawie osłuchania stetoskopem, wykonania zdjęcia rentgenowskiego płuc, niekiedy zleca się również morfologię.

Leczenie zapalenia płuc u niemowlaka

Na tym etapie życia i rozwoju, gdy odporność małego człowieka jest jeszcze bardzo słaba, w większości przypadków konieczne jest leczenie na oddziale szpitalnym. Pozwala to na całodobowe monitorowanie stanu zdrowia niemowlęcia i zastosowanie odpowiednich sposobów leczenia. Zapalenie płuc u noworodka wymaga również sprawdzenia, czy choroba nie jest objawem sepsy.

Dziecku podaje się wówczas antybiotyki o szerokim spektrum działania, czyli takie, które oddziałują na większą ilość różnego rodzaju drobnoustrojów. Metoda ta jest o tyle dobrym rozwiązaniem, że pozwala skutecznie wyleczyć zarówno zapalenie płuc, jak i ewentualną posocznicę, a ponadto można ją zastosować niemal natychmiast, bez oczekiwania na wynik badań.

Leczenie wirusowego zapalenie płuc u niemowlaka skupia się na zbijaniu gorączki, odciąganiu wydzieliny z dróg oddechowych czy zażywaniu środków przeciwwirusowych. W przypadku noworodków i niemowląt wszelkie leki podawane są dożylnie, co pozwala na ochronę układu pokarmowego.

1 KOMENTARZ

  1. Zapalenie płuc u niemowlaka jest bardzo niebezpieczne. Dopiero jak człowiek ma pierwsze dziecko to sobie uświadamia, że bardzo istotne jest to, że dziecko nie umie… wysmarkać nosa. To właśnie jest podstawa radzenia sobie z zapaleniem płuc, a u małego dziecka nie będzie to takie łatwe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here