Zapalenie płuc u dzieci

1
602
zapalenie płuc u dzieci

Zapalenie płuc u dzieci, podobnie jak u osób dorosłych, może być wywołane przez różne czynniki. Jednak ze względu na mniejsze możliwości obrony przed patogenami chorobotwórczymi, dzieci z reguły ciężej przechodzą zapalenie płuc. Czym zatem objawia się zapalenie płuc u dziecka?

Objawy zapalenia płuc u dzieci

Zapalenie płuc u dzieci może być wywołane przez bakterie, wirusy czy grzyby. Ich pojawienie się jest uciążliwe dla dziecka głównie ze względu na fakt, że układ odpornościowy dziecka nie jest wystarczająco rozwinięty. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia najmłodszych pacjentów jest zarażenie przez pneumokoki, które również mogą wywołać zapalenie płuc.

Na wirusowe zapalenie płuc chorują zwykle dzieci pomiędzy 4. miesiącem a 4. rokiem życia. W trym przypadku zapalenie płuc jest najczęściej powikłaniem po grypie lub po zapaleniu oskrzeli.

Bakteryjne zapalenie płuc najczęściej atakuje dzieci najmłodsze, do 4. miesiąca życia. Zapalenie płuc spowodowane przez bakterie może być wywołane albo przez działanie bakterii, albo wirusy, które najpierw atakują śluzówkę układu oddechowego, tworząc tym samym drogę dla bakterii, które atakują płuca. Za bakteryjne zapalenie płuc odpowiadają zarówno pneumokoki, jak i gronkowiec złocisty czy bakterie paciorkowca.

U niemowląt z dystrofią mięśni oraz u wcześniaków odnotowuje się zachorowalność na zapalenie płuc wywołane przez grzyby. W odróżnieniu od innych rodzajów zapalenia płuc, grzybicze zapalenie płuc stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia dziecka. Podstawowe objawy, które mogą przesądzać o zachorowaniu na zapalenie płuc, to m.in. świszczący oddech, kaszel, duża potliwość czy podwyższona temperatura ciała. Nie wszystkie objawy muszą u dziecka wystąpić, natomiast niektóre objawy są charakterystyczne głównie dla wirusowego czy bakteryjnego zapalenia płuc.

Zapalenie płuc u niemowlaka – objawy

W zależności od wieku dziecka, stosuje się także różne metody leczenia zapalenia płuc. U niemowląt i małych dzieci, które nie ukończyły pierwszego roku życia, konieczna staje się hospitalizacja, która może być także wskazana u dzieci starszych, jeśli zapalenie płuc ma u nich bardzo ciężki przebieg.

U dzieci z bakteryjnym zapaleniem płuc stosuje się głównie antybiotyki, które przyjmuje się przez 7 dni. W celu dobrania leku najbardziej skutecznego stosuje się antybiogram. Wirusowe zapalenie płuc leczy się lekami łagodzącymi objawy, czyli lekami na kaszel, zmniejszającymi gorączkę czy podaje się leki przeciwwirusowe – jeśli chorobę udało się zdiagnozować we wczesnym stadium.

U małych dzieci w celu obniżenia temperatury ciała podaje się leki w zawiesinach lub w syropach. Dobrze działają także inhalacje, pozwalające na szybsze usunięcie wydzieliny z płuc, a także delikatne oklepywanie dziecka po plecach. Warto pamiętać, że niemowlęta mogą się zarazić bakteriami w czasie porodu. U tych dzieci pojawia się bakteryjne zapalenie płuc w ciągu trzech pierwszych miesięcy życia.

Równie niebezpieczne jet zachłystowe zapalenie płuc, głównie u niemowląt i wcześniaków. Takie dzieci nie mają odruchu kaszlowego, zatem treść pokarmowa, jaka dostaje się do płuc dziecka, może powodować poważne konsekwencje. Najczęściej w leczeniu wykorzystuje się leki do leczenia objawów choroby, zaleca się także, aby dziecko nie leżało całkiem na płasko, ale aby przyjmowało pozycję półsiedzącą, ułatwiającą odkrztuszanie wydzieliny. Równie ważna jest lekka dieta oraz regularne i częste nawadnianie dziecka. Pokój, w którym dziecko przebywa, należy regularnie wietrzyć.

1 KOMENTARZ

  1. Zapalenie płuc u dzieci to w większości przypadków właściwie najgroźniejsza z chorób jakie może mieć dziecko. Coraz częściej leczy się je w szpitalu, więc zwróćcie uwagę na to jak wasze dziecko tak trafi. Jak sala ma więcej niż dwie osoby, to jest to skrajnie groźne. Przychodzisz z jedną chorobą a wychodzisz z drugą – często jest to właśnie zapalenie płuc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here