Zachłystowe zapalenie płuc

1
683
zachłystowe zapalenie płuc objawy

Zapalenie płuc może mieć różny przebieg, podobnie jak różne są przyczyny, powodujące zachorowanie na zapalenie płuc. Przebieg choroby w przypadku wirusowego czy bakteryjnego zapalenia płuc różni się od chemicznego zapalenia płuc, do którego zalicza się także zachłystowe zapalenie płuc. Samo zachłystowe zapalenie płuc, zwane także zespołem Mendelsona, może dotknąć każdego, jednak najczęściej jest diagnozowane u dzieci poniżej piątego roku życia. Czym zatem wyróżnia się ten rodzaj choroby i jak ją należy leczyć?

Zachłystowe zapalenie płuc – objawy

Zapalenie płuc wywołują najczęściej wirusy lub bakterie, które rozwijają się w układzie oddechowym. Zdarza się, że zapalenie płuc jest wywoływane jednocześnie przez wirusy, które pierwotnie atakują śluzówkę układu oddechowego, a następnie przez bakterie, które przedostają się do płuc i powodują stan zapalny. Tak się bardzo często dzieje u dzieci, zwłaszcza u najmłodszych, u których układ odpornościowy nie jest jeszcze dobrze wykształcony.

Zdarza się jednak, że do zapalenia płuc dochodzi z powodu przedostania się treści pokarmowej. Zachłystowe zapalenie płuc wywołuje bardzo często refluks żołądkowy, przy czym należy pamiętać, że zachłystowe zapalenie płuc u dzieci to również odmiana bakteryjnego zapalenia płuc.

W przypadku zachłystowego zapalenia płuc pojawia się gorączka, której czasem towarzyszą dreszcze i ból głowy. Pacjent może się oskarżać na ból w klatce piersiowej, a jego oddech może być świszczący. U dorosłych zachłystowe zapalenie płuc może być konsekwencją upojenia alkoholowego, może się wiązać także z występowaniem chorób neurologicznych, które prowadzą do zwiotczenia mięśni żołądka (dokładnie zwieracza układu pokarmowego).

Zachłystowe zapalenie płuc u niemowląt

Ten rodzaj zapalenia płuc jest bardzo powszechny u noworodków i może się rozwinąć w ciągu 24 godzin od porodu. Za jego wywołanie odpowiada przedostanie się smółki lub płynu owodniowego do płuc dziecka. Podobnie często chorobę diagnozuje się u niemowląt, które są zagrożone zachłyśnięciem się pokarmem.

U noworodków i niemowląt zachłystowe zapalenie płuc wiąże się z mało oczywistymi objawami, jak np. płaczliwość i ogólny niepokój dziecka, w wielu przypadkach dziecko również nie chce jeść. Dzieci starsze mogą już mieć objawy podobne do objawów choroby, jakie są charakterystyczne dla zachorowania na zapalenie płuc o podłożu zachłystowym w przypadku dorosłych.

Rekonwalescencja po zapaleniu płuc

W przypadku zachłystowego zapalenia płuc lekarze w wielu przypadkach decydują się na hospitalizację. Pacjent otrzymuje dożylnie antybiotyki, zaś sama kuracja może trwać nawet 4 tygodnie. W przypadku dodatkowych powikłań zdarza się, że pacjentom zaleca się tlenoterapię lub stosuje się wentylację mechaniczną.

Podobnie jak w pozostałych rodzajach zapalenia płuc, także w zachłystowym zapaleniu płuc zaleca się trzymanie ciała w pozycji półleżącej (leżenie jest zabronione ze względu na możliwość zakrztuszenia się wydzieliną z płuc). Należy unikać nagłych zmian temperatur, dlatego należy zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa pacjent oraz o odpowiednią temperaturę otoczenia, która nie powinna przekraczać około 20. stopni.

W czasie rekonwalescencji należy także zadbać o lekkie menu oraz o regularne nawadnianie pacjenta. Odpowiedni poziom płynów ułatwia odkrztuszanie wydzieliny. Niektórzy lekarze, w ramach walki z chorobą, zalecają, aby dzieciom stawiać bańki bezogniowe. Ma to wspierać układ immunologiczny dziecka w zwalczaniu choroby.

1 KOMENTARZ

  1. To, że to jest zachłystowe zapalenie płuc nie ma żadnego znaczenia. Lekarz się dziwił jak spytałem się o rodzaj, bo mówi, że leczenie zapalenia płuc jest zawsze takie same. Więc rodzaj zapalenia płuc ma znaczenie tylko i wyłącznie w przypadku tego jak ktoś się zaraził zapaleniem płuc. Powód tylko i nic więcej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here