Wirusowe i bakteryjne zapalenie płuc

1
684
wirusowe i bakteryjne zapalenie płuc

Zapalenie płuc może się różnić objawami, ale także różne mogą być przyczyny jego powstania. Dodatkowo zapalenie płuc może mieć bardziej ostry przebieg u dzieci, które często z tego powodu się hospitalizuje, natomiast u dorosłych pojawia się także zapalenie płuc bez gorączki. Czym zatem się różni wirusowe zapalenie płuc od bakteryjnego zapalenia płuc i jakie są metody leczenia każdego rodzaju zapalenia płuc?

Różne rodzaje zapalenia płuc

Większość chorych, u których zdiagnozowano zapalenie płuc, zachorowało na bakteryjne zapalenie płuc. Choroba jest diagnozowana u 70% wszystkich pacjentów. Zdecydowanie rzadziej diagnozuje się wirusowe zapalenie płuc, na które zapada 5-20% pacjentów. Jednak wirusy i bakterie nie są jedynymi przyczynami, które mogą doprowadzić do rozwinięcia zapalenia płuc.

U dzieci powszechne jest zachorowanie na zapalenie płuc z nadkażeniem bakteryjnym. W tym przypadku zapalenie płuc wywołują wirusy, które początkowo atakują i osłabiają śluzówkę układu oddechowego. W kolejnym etapie rozwoju choroby i głównym sprawcą zapalenia płuc są jednak bakterie. Zapalenie płuc może być również zachłystowym zapaleniem płuc, które jest wywołane przez drobinki pokarmu, jakie przedostały się do płuc pacjenta. Zdecydowanie rzadziej zapalenie płuc jest chorobą na tle alergicznym czy wywołanym przez grzyby.

Objawy i diagnozowanie zapalenia płuc

Najczęściej zapalenie płuc kojarzy się z kaszlem i świszczącym oddechem oraz bólem w klatce piersiowej. Kolejne objawy to m.in. gorączka i towarzyszące im dreszcze. Bakteryjne zapalenie płuc może być powikłaniem po grypie czy po przeziębieniu, dlatego świsty w płucach są bardzo charakterystyczne dla zapalenia płuc.

Jednak u części pacjentów diagnozuje się zapalenie płuc bez gorączki. W tym przypadku o chorobie przesądza nadmierna potliwość ciała oraz ogólne osłabienie organizmu. Może się zdarzyć i tak, że nawet lekarz przy osłuchiwaniu płuc nie usłyszy charakterystycznych świstów. Jednak osłuchanie przez lekarza nie jest jedyną metodą diagnozowania zapalenia płuc. Pacjentom najczęściej zleca się wykonanie prześwietlenia RTG klatki piersiowej oraz wykonuje badanie krwi. Wskazane może być również wykonanie badania przesiewowego płynu z opłucnej oraz materiału z dróg oddechowych.

Leczenie zapalenia płuc

Zapalenie płuc może prowadzić do różnych, groźnych dla zdrowia powikłań, dlatego tak istotne jest jego odpowiednie leczenie. W przypadku bakteryjnego zapalenia płuc stosuje się antybiotykoterapię, bowiem antybiotyki są wskazane przy zwalczaniu chorobotwórczych bakterii.

Ze względu na stosowane leki, bakteryjne zapalenie płuc trwa nawet 21 dni, przy standardowym czasie leczenia zapalenia płuc, sięgającym maksymalnie 10 dni. Przy leczeniu zapalenia płuc sięga się także po leki przeciwgorączkowe i przeciwkaszlowe. Przy lekach na kaszel należy pamiętać, żeby w pierwszej fazie leczenia stosować leki na złagodzenie ataku suchego kaszlu.

W drugiej fazie leczenia stosuje się leki ułatwiające oddzielanie wydzieliny oraz jej odkrztuszanie. Często pacjenci z zapaleniem płuc trafiają na leczenie do szpitala. Hospitalizacja jest wskazana w przypadku dzieci, zwłaszcza młodszych, natomiast pacjenci, którzy nie gorączkują, mogą się leczyć w domu. Bardzo często zaleca się stosowanie tlenoterapii, która w przypadku pacjentów leczonych w domu może być zastąpiona przez częste wietrzenie pokoju, a w przypadku pacjentów bez gorączki – przez mało forsowne spacery na świeżym powietrzu. Niewskazane jest leżenie, bowiem taka pozycja może utrudniać usuwanie wydzieliny z płuc.

1 KOMENTARZ

  1. Bakteryjne zapalenie płuc jest najgorsze, bo nie da się go wyleczyć w tydzień. Dwa tygodnie to jest absolutne minimum. A tak naprawdę nawet po miesiącu się dochodzi do siebie. Jak ktoś sobie biegał, czy coś ćwiczył to zaczyna cofnięty o wiele miesięcy treningów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here