Objawy zapalenia płuc

2
594
objawy zapalenia płuc

Kaszel, problemy z oddychaniem, do tego podwyższona temperatura czy ból w klatce piersiowej przez wiele osób dorosłych bywają bagatelizowane. Tymczasem zapalenie płuc objawy u dorosłych może mieć bardzo zbliżone do tych wymienionych powyżej. Czym jest zapalenie płuc i czy można się przed nim jakoś skutecznie bronic?

Zapalenie płuc – różne podłoża, podobne objawy

Mimo że jako zapalenie płuc uznaje się chorobę, w której dochodzi do stanu zapalnego tkanki płucnej, to choroba może mieć różne podłoże. Często mówi się o bakteryjnym czy wirusowym zapaleniu płuc, które jest spowodowane przez chorobotwórcze wirusy i bakterie. Ten rodzaj zapalenia płuc występuje najczęściej, a sama choroba ma podobny przebieg i objawy.

U pacjentów cierpiących z powodu refluksu żołądkowo-jelitowego może dochodzić do zachłystowego zapalenia płuc, które powoduje przedostanie się treści pokarmowej do płuc. Większość zachorowań to zachorowanie na bakteryjne zapalenie płuc, występujące u 70% wszystkich chorych na zapalenie płuc. Dużo rzadsze jest wirusowe zapalenie płuc, które diagnozuje się nawet u co piątego pacjenta. Oprócz nich zapalenie płuc może mieć charakter alergiczny czy grzybiczny. Zachłystowe zapalenie płuc jest jednym z rodzajów chemicznego zapalenia płuc.

Objawy zapalenia płuc

Najczęściej zapalenie płuc objawia się kaszlem, świszczącym oddechem i bólem w klatce piersiowej. Pierwsze objawy zapalenia płuc mogą jednak przypominać grypę czy przeziębienie. Początkowo pojawiają się dreszcze, gorączka, która wraz z rozwojem choroby przekracza 38 stopni, czy ogólnie złe samopoczucie i rozbicie.

U części pacjentów niektóre objawy się nie pojawiają, natomiast warto pamiętać, że bakteryjne zapalenie płuc, które pojawia się m.in. po innych infekcjach, może się charakteryzować głównie problemami z oddychaniem. Z kolei w przypadku zapalenia płuc o nietypowym przebiegu, może się pojawić kilka objawów, które zupełnie nie kojarzą się z zapaleniem płuc. Pojawia się ogólne osłabienie i senność, pacjent może się skarżyć na nadmierną potliwość oraz duszności nawet przy małym wysiłku.

Typowy przebieg kuracji zapalenia płuc

Leczenie zapalenia płuc jest ściśle uzależnione od tego, co powoduje zapalenie płuc. I tak zapalenie płuc o charakterze bakteryjnym może trwać nawet 3 tygodnie, a leczenie w tym przypadku opiera się na podawaniu antybiotyków. Wirusowe zapalenie płuc trwa 7-10 dni, zaś samo leczenie jest leczeniem objawowym, w którym wykorzystuje się leki przeciwkaszlowe, które w drugiej fazie zapalenia płuc zamienia się na leki ułatwiające odkrztuszanie wydzieliny z płuc. Można również stosować tlenoterapię, która u pacjentów z zapaleniem płuc o lżejszym przebiegu zamienia się na krótkie spacery.

Wskazane jest odpowiednie nawadnianie w czasie leczenia (woda pomaga w wykrztuszaniu wydzieliny), natomiast niewskazane jest leżenie, bowiem może to prowadzić do poważnych powikłań. U części pacjentów zaleca się także oklepywanie pleców, co ma ułatwiać odkrztuszanie zalegającej w płucach wydzieliny. Najbardziej znane powikłania, jakie występują po zapaleniu płuc, to m.in. problemy z oddychaniem, wysiękowe zapalenie opłucnej, ropień płuca czy chlamydiowe zapalenie płuc.

Na wirusowe zapalenie płuc najczęściej chorują osoby starsze oraz dzieci, u których jest osłabiony układ odpornościowy. Warto również pamiętać, że ze względu na dość zróżnicowane objawy, jakimi się charakteryzują różne rodzaje zapalenia płuc, ważna jest odpowiednia diagnostyka. Zapalenie płuc diagnozuje się po zrobieniu zdjęcia RTG klatki piersiowej, dodatkowo zleca się badanie krwi oraz posiewowe badanie wydzieliny z płuc.

2 KOMENTARZE

  1. Objawy zapalenia płuc są łatwe do rozpoznania, ale nawet nie trzeba wiedzieć przy tym jaka to choroba. Bo co nam da stwierdzenie, że to na przykład bakteryjne zapalenie płuc, jak sami sobie nie przepiszemy recepty? Zostawmy trochę lekarzom, ważne żeby jak najszybciej do medyka się zgłosić.

  2. Zawsze warto wiedzieć, czy to jest zapalenie płuc czy inna choroba. Bo jak to jest zapalenie płuc, to zawsze postępowanie jest inne. Po prostu szybciej człowiek pójdzie do lekarza, bardziej przyciśnie. A jak jakieś przeziębienie, to można na spokojnie, bez ciśnienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here