Objawy zapalenia płuc u dzieci

2
710
objawy zapalenia płuc u dzieci

Zapalenie płuc to choroba dość często występująca zarówno wśród noworodków i niemowląt, jak i starszych dzieci. Jej przyczyną mogą być bakterie, wirusy, grzyby, a nawet dym tytoniowy, zachłyśnięcie czy inne schorzenie. Objawy zapalenia płuc u dzieci różnią się nieco w zależności od rodzaju choroby.

Obustronne zapalenie płuc u dzieci

Obustronne zapalenie płuc u dzieci w wieku niemowlęcym najczęściej powodowane jest przez bakterie, w szczególności pneumokoki i gronkowce. Zakażenie w wielu przypadkach następuje podczas narodzin, w czasie przedostawania się dziecka przez kanał rodny. Ten typ choroby jest najłatwiejszy do rozpoznania z uwagi na bardzo wyraźne, charakterystyczne symptomy. Dziecko zaczyna gorączkować (temperatura przekracza 38 stopni Celsjusza), ma dreszcze, intensywnie się poci. Jest też wyraźnie apatyczne, zmęczone i płaczliwe. Męczą go duszności i suchy kaszel (po pewnym czasie zmienia się w mokry, z żółtą, ropną wydzieliną), może również odczuwać bóle w obrębie klatki piersiowej. Podczas badania stetoskopem, lekarz słyszy zazwyczaj wyraźne szmery, dlatego już na tej podstawie może zwykle dokonać trafnej diagnozy.

Wirusowe zapalenie płuc u dzieci

Wirusowe zapalenie płuc u dzieci jest o wiele trudniejsze do prawidłowego i szybkiego rozpoznania. Z reguły ma ono miejsce do 5-6 roku życia i bywa skutkiem niedoleczenia innej choroby, np. grypy.

Objawy zapalenia płuc, które zostało wywołane wirusami, to przede wszystkim duszności, kaszel (suchy) i kiepskie samopoczucie psychofizyczne, przemęczenie, senność, brak łaknienia. Dziecko nie ma gorączki, a wszelkie sygnały nie pojawiają się nagle, lecz stopniowo i przebiegają z reguły znacznie łagodniej, niż ma to miejsce w przypadku bakteryjnego zapalenia płuc. Nie znaczy to oczywiście, że choroba jest w takiej sytuacji mniej groźna. Bardzo ważne jest, by objawy zapalenia płuc u dziecka, nawet te mniej charakterystyczne, jak najwcześniej zauważyć i w porę na nie zareagować.

Atypowe zapalenie płuc u dzieci

Specjaliści wymieniają również atypowe zapalenie płuc, czyli takie, którego powodem są nietypowe patogeny – zupełnie inne niż przy klasycznym zapaleniu płuc. Część z nich – choć zdarza się to bardzo rzadko – wywołuje chorobę dopiero po kontakcie z zarażonym zwierzęciem. Objawy zapalenia płuc w nietypowym jego wydaniu to, poza kaszlem, bólem gardła, wysoką temperaturą czy drgawkami, często dodatkowo również zaburzenia świadomości, torsje, nudności, biegunka oraz nieprawidłowości układu oddechowego i układu krążenia.

Bezobjawowe zapalenie płuc u dzieci

Bardzo często bywa tak, że mimo wystąpienia choroby, nie pojawiają się żadne charakterystyczne objawy zapalenia płuc u dzieci, nawet kaszel. Brak najbardziej typowych symptomów sprawia, że choroba może zostać pomylona np. z grypą. Specjaliści nazywają to bezobjawowym zapaleniem płuc.

U dziecka da się oczywiście zauważyć oznaki nieprawidłowości, jednak trudno skojarzyć je z tą akurat chorobą. Zdarza się tak, że maluch cierpi jedynie na gorsze samopoczucie – jest osłabiony, niespokojny, senny, brak mu sił, wolniej się porusza, nie ma apetytu. Czasem pojawia się sinienie wokół ust, u niektórych pacjentów sporadycznie delikatny kaszel. Brak jednak podwyższonej temperatury czy innych, ostrych objawów. Diagnoza może nastąpić dopiero na podstawie badań RTG.

Objawy zapalenia płuc u dzieci są tu jednak niezwykle trudne do wychwycenia, szczególnie gdy dotyczą niemowląt, niepotrafiących jeszcze werbalizować dolegliwości. Konieczna jest uważna obserwacja, a w razie jakichkolwiek niepokojących objawów – szybka konsultacja z lekarzem. Nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty, ponieważ nieleczenie tej choroby może doprowadzić do niebezpiecznych, pozapłucnych powikłań.

2 KOMENTARZE

  1. Objawy zapalenia płuc u dzieci są praktycznie takie same jak wszystkich chorób górnych dróg oddechowych. Ból gardła, kaszel, katar, do tego najczęściej wysoka gorączka. Tak samo może być przy anginie, choćby poza kaszlem. Ale nie nasza rola jest to roztrząsać – jak są takie objawy to trzeba od razu iść do lekarza, a nie zastanawiać się czy to jest zapalenie płuc czy jeszcze coś innego.

  2. Jak nie nasza rola? Jako rodzic chce wiedzieć czy dziecko ma katar czy są to objawy zapalenia płuc. Nie ma sensu z katarem czy przeziębieniem od razu do lekarza biegać, bo potem właśnie przez takich robią się wielkie kolejki do lekarzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here