Atypowe zapalenie płuc

2
503
atypowe zapalenie płuc

Atypowe zapalenie płuc
Stan zapalny płuc to dość częsta choroba, występująca zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Z uwagi na przyczynę pojawienia się, można wyróżnić kilka jej rodzajów. Jednym z nich jest atypowe zapalenie płuc. Jakie są jego objawy i metody leczenia?

Klasyczne zapalenie płuc najczęściej wynika z infekcji wirusowych lub bakteryjnych, wywołanych np. gronkowcem lub pneumokokami. Od jakiegoś czasu specjaliści wyróżniają jednak również atopowe zapalenie płuc, czyli takie, którego powodem są nietypowe rodzaje bakterii. Wymienić tu można trzy główne typy patogenów: Mycoplasma pneumoniae, Legionella pneumophila i Chlamydia pneumoniae.

Z kolei Chlamydia psittaci, Francisella tularensis i Coxiella burnetii to bakterie, które również mogą wywołać atypowe zapalenie płuc, jednak następuje to dopiero po kontakcie ze zwierzęciem.

Do atypowego zapalenia płuc specjaliści zaliczają również wykryty w 2002 roku zespół ciężkiej, ostrej niewydolności oddechowej, której źródłem jest wirus SARS.

Objawy atypowego zapalenia płuc

Od momentu zarażenia bakterią, do wystąpienia pierwszych symptomów choroby, mija najczęściej kilkanaście dni (od 2 do 3 tygodni). Atypowe zapalenie płuc może się pod względem objawów i przebiegu różnić od typowego zapalenia. Pierwsze sygnały nie pojawiają się gwałtownie, a raczej powoli i delikatnie, co sprawia, że chory jest na tym etapie w dość dobrej kondycji. Zwykle doskwiera mu suchy, intensywny kaszel, ból w obrębie gardła, kości i mięśni, a także podwyższona temperatura ciała.

Z tego powodu atypowe zapalenie płuc może być trudne w zdiagnozowaniu i bywa mylone z innymi chorobami, jak grypa czy angina. Rozpoznanie możliwe jest zwykle dopiero na podstawie wykonanego zdjęcia rentgenowskiego klatki piersiowej. Jedynie zapalenie płuc wywołane przez Legionella pneumophila może być na początku bardziej uciążliwe, głównie z uwagi na występujące u pacjenta dolegliwości żołądkowo-jelitowe, jak biegunka czy wymioty, a także wysoką temperaturę, zaburzenia orientacji czy nieprawidłowości funkcjonowania układu krwionośnego (w szczególności arytmia serca).

Atypowe zapalenie płuc u dzieci

Atypowe zapalenie płuc staje się również coraz bardziej powszechne wśród dzieci. Zdarza się, że okresowo obejmuje niemal połowę wszystkich przypadków tej choroby o podłożu bakteryjnym. Objawy zapalenia płuc u dziecka pojawiają się stopniowo. Maluch odczuwa bóle gardła, głowy i stawów, jest apatyczny, ma lekką gorączkę, męczący kaszel, katar, zdarzają się także torsje i biegunka. U noworodków atypowe zapalenie płuc to często efekt zarażenia dziecka z bakterią Chlamydia trachomatis, do którego doszło w drogach rodnych matki w takcie porodu.

Mimo dość łagodnego przebiegu choroby, warto pamiętać, że objawy zapalenia płuc u dziecka bywają jednocześnie trudne do prawidłowego zidentyfikowania. Z kolei późna diagnoza to również znacznie późniejsze rozpoczęcie leczenia, co stanowić może ryzyko wystąpienia niebezpiecznych powikłań, m.in. zapalenia opon mózgowych, skóry, mięśnia sercowego czy nerek.

Ze względu na ilość patogenów wywołujących atypowe zapalenie płuc, różne są także sposoby leczenia tej choroby. Najczęściej w grę wchodzi antybiotykoterapia, która trwa zwykle nie krócej niż dwa tygodnie. Ważne jest tu stosowanie się do zaleceń lekarza odnośnie dawkowania i czasu przyjmowania leków. Przedwczesne ich odstawienie może wywołać nawrót zapalenia płuc, groźne komplikacje lub wymienione wyżej powikłania pozapłucne. Brak poprawy stanu chorego po kilku dniach zażywania antybiotyku należy skonsultować z lekarzem – w takiej sytuacji zazwyczaj zaleca się pobranie wymazu z gardła.

2 KOMENTARZE

  1. Atypowe zapalenie płuc daje tak dziwne objawy, że nie wiadomo co dokładnie dziecku dolega. Tylko mnie zawsze dziwi, że rodzice chcą zdiagnozować chorobę swojego dziecka. Wy macie znać objawy, podać je lekarzowi, a on już załatwi resztę. To jego robota.

  2. Właśnie na tym polega atypowe zapalenie płuc. Tłumaczę dla tych, którzy kumają wolniej lub inaczej: atypowe oznacza to samo co nietypowe. Czyli możesz mieć inne objawy niż przy klasycznym zapaleniu płuc, a jednak będzie to zapalenie płuc. I przez to diagnostyka może być późniejsza i leczenie utrudnione, bo na początku skierowane na inną chorobę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here