Wysypka przy szkarlatynie

2
1906
wysypka przy szkarlatynie

Szkarlatyna jest rzadką chorobą, której jednak nie należy lekceważyć. Infekcja paciorkowcami może spowodować wiele niebezpiecznych powikłań, zwłaszcza jeśli nie jest leczona w prawidłowy sposób. W przypadku szkarlatyny zawsze konieczne jest podanie odpowiednich antybiotyków. Jej głównym syptomem jest wysypka przy szkarlatynie.

Na rozwój szkarlatyny wskazuje wiele różnych symptomów. Drobna wysypka, występująca na skórze chorego, jest najbardziej charakterystycznym objawem szkarlatyny. Po wyleczeniu infekcji wybroczyny znikają, jednak powodują łuszczenie się skóry, które może trwać nawet do dwóch tygodni. U każdego pacjenta wysypka występuje z różnym nasileniem. Czasem na skórze chorego pojawia się bardzo wiele wyprysków oraz duży obrzęk tkanki podskórnej. Zdarza się jednak, że infekcja powoduje pojawienie się nielicznych wybroczyn. Możliwy jest także przebieg choroby bez wysypki, co jest jednak stosunkowo rzadkim zjawiskiem.

Jak wygląda wysypka przy szkarlatynie?

Charakterystyczna wysypka, która towarzyszy szkarlatynie, nie pojawia się w okolicach ust i nosa, jednak pokrywa policzki. Powoduje to powstanie tak zwanego trójkąta Fiłatowa, pomagającego w rozpoznaniu szkarlatyny. Wysypka przy szkarlatynie łączy się także ze zwiększoną łamliwością drobnych naczyń krwionośnych znajdujących się pod skórą. Wskutek pękania tych naczyń pojawiają się tak zwane linie Pastii, które są widoczne przede wszystkim w fałdach ciała, na przykład w pachwinach i pachach.

Zazwyczaj zmiany na skórze stają się widoczne po kilku dniach od wystąpienia symptomów szkarlatyny i mają postać drobnych, czerwonych krostek, które mogą przypominać ukucia. Gdy wystąpi wysypka szkarlatyna jest łatwiejsza do zdiagnozowania, bo to pierwszy objaw charakterystyczny dla tej infekcji. Skóra ma intensywnie czerwony kolor. Pojawieniu się wybroczyn może również towarzyszyć swędzenie. Wysypka jest najbardziej widoczna w okolicach pachwin, pośladków, brzucha i piersi, jednak najczęściej obejmuje całe ciało chorego.

Wysypka zazwyczaj znika całkowicie po około siedmiu-dziesięciu dniach. Po zniknięciu wybroczyn następuje łuszczenie się skóry. Łuszczenie zaczyna się najczęściej na twarzy i tułowiu, następnie obejmuje również stopy i dłonie. Skóra jest szorstka i sucha.

Szkarlatyna bez wysypki

Co prawda, gdy pojawia się szkarlatyna wysypka jest charakterystycznym objawem, który znacznie ułatwia rozpoznanie tej infekcji, ale zdarza się, że szkarlatyna przebiega bez wysypki jest mylona z innymi chorobami, na przykład z anginą, która może powodować bardzo poważne symptomy. Taka sytuacja jest niebezpieczna, ponieważ nieprawidłowo leczona szkarlatyna może prowadzić do licznych groźnych powikłań, takich jak paciorkowcowe zapalenie stawów, ropne zapalenie węzłów chłonnych, zapalenie ucha środkowego oraz ostre kłębuszkowe zapalenie nerek. Z tego powodu nigdy nie należy lekceważyć objawów, które mogą wskazywać na wystąpienie szkarlatyny, nawet jeśli nie towarzyszy im wysypka.

Na szczęście szkarlatyna bez wysypki jest dosyć rzadkim zjawiskiem. Taka infekcja jest bardzo myląca. Kiedy pojawią się symptomy wskazujące na szkarlatynę, na przykład wysoka gorączka, malinowe zabarwienie języka, zaczerwienienie migdałków, którym mogą towarzyszyć zawroty głowy i wymioty, należy koniecznie zgłosić się do lekarza. Nawet jeśli na skórze nie ma widocznych wybroczyn, nie oznacza to, że nie mamy do czynienia ze szkarlatyną.

Po postawieniu diagnozy lekarz przepisuje antybiotyk, najczęściej penicylinę lub jej pochodne. W przypadku tej choroby bardzo duże znaczenie ma dokładne zastosowanie się do zaleceń lekarza i przyjmowanie wszystkich dawek antybiotyków, co jest konieczne do pełnego wyleczenia.

2 KOMENTARZE

  1. Jeszcze nie słyszałem, żeby ktoś miał szkarlatynę bez wysypki. Zawsze jest tak, że jednak jak się zaczyna szkarlatyna to wysypka jednak występuje i to obfita. Jak nie ma to może to wcale nie była szkarlatyna?

  2. A skąd ludzie mają wiedzieć czy to wysypka przy szkarlatynie czy może coś całkiem innego. Przecież to lekarz ma mówić, bo ludzie nie muszą się znać na wszystkim. Za to mu płacimy, żeby powiedział czy to jest wysypka szkarlatyny, trądzik czy nie wiadomo co jeszcze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here