Szkarlatyna u niemowlaka

2
5650
szkarlatyna u niemowlaka

Choć na szkarlatynę chorują najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym, to szkarlatyna u niemowląt jest równie częsta, jak u dzieci poniżej 10. roku życia. Ze względu na podobne objawy, sama szkarlatyna bywa mylona z innymi chorobami, jednak ze względu na dość gwałtowny przebieg, uważa się ją za bardzo poważne schorzenie u niemowląt.

Skąd się bierze szkarlatyna u niemowlaka

Szkarlatyna zwana również płonnicą jest chorobą wirusową, która przenosi się drogą kropelkową. Od kontaktu z chorym do rozwinięcia większości objawów choroby upływa zwykle od 2 do 7 dni. Szkarlatyna u noworodka, pod względem przebiegu w początkowych stadiach, jest zbliżona m.in. do anginy – dziecko gorączkuje, a temperatura jego ciała może sięgać nawet 40 stopni, może cierpieć na ból gardła, które dodatkowo może być pokryte białym nalotem.

Po maksymalnie trzech dniach od pojawienia się pierwszych objawów szkarlatyny, pojawia się charakterystyczna wysypka, czerwona i przypominająca w dotyku papier ścierny. Początkowo wysypka pojawia się w pachwinach i pod pachami, aby docelowo pokryć większość ciała. Wysypka nie występuje na twarzy dziecka, mimo to skóra na twarzy może być mocno zaczerwieniona. Co ciekawe, jeśli szkarlatyna u noworodka nie była leczona, to i tak skóra na dłoniach czy stopach dziecka będzie się łuszczyć. Proces ten może trwać nawet do sześciu tygodni.

Metody leczenia szkarlatyny u niemowląt

Objawy z pierwszych dni występowania szkarlatyny bywają mylone z innymi chorobami, a problem ze zdiagnozowaniem szkarlatyny, o ile u dziecka nie występuje jeszcze wysypka, mają nawet lekarze pediatrzy. Dlatego zanim lekarz podejmie decyzję o antybiotykoterapii, bardzo często zleca dodatkowe badanie w postaci wymazu z gardła. Badanie to ma na celu stwierdzenie, czy za chorobę odpowiadają faktycznie paciorkowce.

Oprócz antybiotyku, lekarz może zalecić również stosowanie leków przeciwbólowych, jednak ze względu na powikłania i możliwość wystąpienia zespołu Reye’a, lekarze nie rekomendują stosowania kwasu acetylosalicylowego (popularna aspiryna) jako leku przeciwbólowego.

Ważne są również warunki, w jakich przebywa chore na szkarlatynę dziecko. Zaleca się bowiem izolację chorego, przy czym jeśli szkarlatyna u niemowlaka jest leczona z wykorzystaniem antybiotyków, izolacja powinna trwać zaledwie 24 godziny. Chore dziecko musi również przebywać w łóżku, a jego dieta powinna być bogata w płyny i płynną żywność.

Konsekwencje szkarlatyny

Szkarlatyna to jedna z tych chorób zakaźnych, na które można chorować nawet kilka razy w ciągu życia. Pojawia się zatem pytanie, dlaczego szkarlatyna u niemowląt jest tak groźna. Na początku warto pamiętać o powikłaniach, do jakich może prowadzić nieleczona szkarlatyna. Z jednej strony mogą to być problemy z zatokami czy zapalenie ucha środkowego, z czym poradzi sobie antybiotyk. Z drugiej jednak nieleczona szkarlatyna może prowadzić do poważnego uszkodzenia narządów wewnętrznych, głównie wątroby i nerek.

Podwyższona temperatura ciała oraz obrzęk w okolicy gardła nie sprzyjają jedzeniu, dlatego dziecko może dość szybko się odwodnić, a jednocześnie jest osłabione i drażliwe. W skrajnych przypadkach szkarlatyna może prowadzić także do rozwoju gorączki reumatycznej, dlatego tak istotne jest jej wczesne rozpoznanie i sięgnięcie po antybiotyk z grupy penicylin.

Szkarlatyna do niedawna uznawana była za jedną z chorób, z którą współczesna medycyna sobie poradziła. Tymczasem wzrasta zachorowalność na szkarlatynę, a jednocześnie sama choroba pojawia się zarówno u niemowląt, jak i u dorosłych, atakując m.in. kobiety w ciąży.

2 KOMENTARZE

  1. Szkarlatyna u niemowlaka może być wręcz zagrożeniem dla życia. I jest problem, bo 40 stopni gorączki to nie jest już w kij dmuchał. Przy takiej gorączce nawet starsze dziecko już majaczy i ma naprawdę złe samopoczucie, a co dopiero niemowlak. Kończy się w szpitalu, więc nie miejcie wątpliwości i pretensji, jak was skierują do szpitala.

  2. Nie zawsze jest tak, że szkarlatyna u niemowlaka objawia się wysoką gorączką. Częściej raczej jest tak, że dziecko źle się czuje ogólnie, a temperatura nie rośnie tak bardzo szybko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here