Szkarlatyna u dzieci

2
1880
szkarlatyna u dzieci

Choć zachorowania na szkarlatynę nie są zbyt powszechne, to jednak nadal w sezonie jesiennym i wiosennym lekarze odnotowują zwiększoną liczbę chorych, którzy zarazili się tą chorobą wirusową. Szkarlatyna u dzieci do 10. roku życia jest przenoszona drogą kropelkową, a do samego zarażenia dochodzi na drodze kontaktu z zarażonym dzieckiem lub osobą dorosłą. Jakie są najbardziej oczywiste objawy szkarlatyny i jak sobie radzić z chorym na nią dzieckiem?

Objawy szkarlatyny u dzieci

Od kontaktu z zarażonym do czasu zachorowania na szkarlatynę upływają co najmniej dwa dni, przy czym choroba może się rozwijać nawet przez 5 dni. Pierwsze objawy szkarlatyny są bardzo zbliżone do anginy. Wynika to z faktu, że zarówno zachorowanie na szkarlatynę, jak i na anginę wywołuje ta sama grupa paciorkowców.

Szkarlatyna u dziecka charakteryzuje się bólem i obrzękiem gardła, na którym pojawia się charakterystyczny biały nalot. Oprócz bolącego gardła, dziecko może się skarżyć na bóle głowy, którym towarzyszy wysoka temperatura, może mieć również nudności lub wymioty. Po kilku dniach do tych objawów dołączają kolejne: język dziecka staje się obrzęknięty i przybiera silnie czerwoną barwę. Ostatnim objawem szkarlatyny jest czerwona wysypka, która nie pojawia się jedynie na fragmencie twarzy dziecka.

Leczenie szkarlatyny u dziecka

Szkarlatyna u dzieci jako choroba bardzo silnie osłabia. Dodatkowo jest to choroba zakaźna, dlatego lekarze bardzo często sugerują izolację chorego pacjenta. Przy leczeniu antybiotykami izolacja jest dużo krótsza – sugerowany czas izolacji w takim przypadku nie przekracza dwóch dni. Jeśli jednak pacjent nie leczy się antybiotykami, czas izolacji może się znacząco wydłużyć. Antybiotyki stanowią podstawę skutecznej kuracji w przypadku zachorowania na szkarlatynę. Po zdiagnozowaniu choroby, co lekarz robi na podstawie wymazu z gardła dziecka, małym pacjentom podaje się leki z grupy penicylin oraz dodatkowo leki przeciwbólowe i o działaniu przeciwgorączkowym.

Nie wolno natomiast podawać leków z dodatkiem kwasu acetylosalicylowego z uwagi na możliwość wystąpienia powikłań w postaci zespołu Reye’a. Mały pacjent powinien również dużo wypoczywać, a jego dieta powinna być bogata w płyny. Cała kuracja antybiotykowa trwa około 10 dni. Jednak nawet przez kilka kolejnych tygodni pacjentowi może się łuszczyć skóra na stopach i dłoniach.

Możliwe powikłania po szkarlatynie

Szkarlatyna u dziecka powinna zostać zdiagnozowana przez lekarza, który wraz z pojawieniem się kolejnych objawów będzie dostosowywać do nich leczenie. Wiąże się to z możliwymi powikłaniami, jakie towarzyszą szkarlatynie toksycznej. Po leczeniu dziecko może mieć problemy z zatokami przynosowymi, częściej także choruje na zapalenie ucha środkowego. Zdarza się, że dochodzi do zmian ropnych w węzłach chłonnych, a część pacjentów cierpi z powodu gorączki reumatycznej czy paciorkowcowego zapalenia stawów. W rzadkich przypadkach, gdy szkarlatyna u dziecka nie została odpowiednio zdiagnozowana, a przez to także leczona, może dojść do uszkodzenia nerek czy innych narządów wewnętrznych.

Nie ma jednak skutecznego sposobu, aby szkarlatyny uniknąć. Nie stworzono żadnej szczepionki, która chroniłaby przed zachorowaniem na szkarlatynę. Zachorowanie na szkarlatynę także nie chroni przed ponownym zachorowaniem na chorobę. Co prawda większość pacjentów to zwykle dzieci, jednak na szkarlatynę mogą zachorować także osoby dorosłe, u których choroba może mieć bardziej toksyczny przebieg. Dużo groźniejsze niż sama choroba są jednak powikłania, do jakich może prowadzić.

2 KOMENTARZE

  1. Szkarlatyna u dzieci nie jest taka groźna jak u dorosłych. Zwłaszcza, że nie ma możliwości praktycznie porządnego leczenia bez powikłań u dorosłych, a u dziecka po dwóch tygodniach praktycznie nie ma żadnych objawów szkarlatyny.

  2. Co za bzdury piszesz! Szkarlatyna u dzieci zawsze jest groźna i nie można tak sobie bimbać na to, bo niby groźna tylko dla najstarszych. Najmłodsi powinni być pod opieką przede wszystkim, a nie olewactwo i wszystko gdzieś, bo niby szkarlatyna dla dzieci niegroźna. Dawno takich bzdur nie czytałam, takie komentarze powinny być blokowane!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here