Szkarlatyna bez gorączki

2
2096
szkarlatyna bez gorączki

Niestety, statystyki pokazują, że choć zachorowalność na szkarlatynę nie jest częsta,  to jednak występuje –  szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Dzieci mogą zarazić się w przedszkolu lub szkole, gdyż szkarlatyna rozprzestrzenia się głównie drogą kropelkową. Warto też wiedzieć, że dorośli chorujący na anginę, mogą zarazić swoje dzieci, u których dojdzie do rozwinięcia się szkarlatyny, gdyż obydwie choroby wywołują bakterie tego samego szczepu. Dlatego tak ważne jest, by nie lekceważyć swojego zdrowia i pamiętać, że jego stan ma wpływ również na nasze dzieci. Zwłaszcza, że odnotowano przypadki, gdy pojawiła się szkarlatyna bez gorączki.

Szkarlatyna – typowe objawy choroby

Szkarlatyna najczęściej zaczyna się od bardzo wysokiej gorączki, która w zależności od organizmu może wahać się od około 38 do nawet 40 stopni. Czasem może mieć miejsce szkarlatyna bez gorączki o tak dramatycznym przebiegu, jednak z reguły występuje i daje objawy silnego osłabienia u dziecka.

Dzieci nie mają apetytu, są apatyczne i senne. Skarżą się na silny ból gardła, przy którym występuje zaczerwienienie migdałów oraz nalot na języku i migdałach. Po około dwóch – trzech dniach język ma intensywny malinowy kolor, tak charakterystyczny dla szkarlatyny.

Następnie pojawia się silna wysypka. Ma ona postać drobniutkich kropeczek, których wielkość porównywana jest do wielkości główki od szpilki. Wysypka ma intensywny czerwony kolor, koncentruje się najbardziej w pachwinach oraz pod pachami. Mniej intensywnie pokrywa resztę ciała dziecka. W przebiegu szkarlatyny charakterystyczne jest brak wysypki w okolicach ust i nosa. Stanowi to jeden z parametrów pozwalających różnicować tą chorobę od innych.

Po ustąpieniu wysypki, około 10 tygodnia, dochodzi do silnego łuszczenie się skóry, również na dłoniach oraz podeszwach stóp. Dla niektórych lekarzy to właśnie łuszcząca się skóra jest dowodem na to, że dziecko przeszło szkarlatynę.

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że pierwsze zachorowanie na tą chorobę nie gwarantuje odporności organizmu. Niestety dziecko może zachorować ponownie w późniejszym czasie. Niedoleczona szkarlatyna może mieć poważne skutki uboczne dla organizmu.

Szkarlatyna a gorączka

Przy szkarlatynie najczęściej mamy do czynienia z bardzo wysoką gorączką u dziecka, która  sama w sobie może być niebezpieczna, a z pewnością bardzo męcząca dla organizmu. Poza wdrożeniem antybiotyku, lekarz najczęściej przepisuje dziecku lek przeciwgorączkowy, który należy podawać zgodnie z jego zaleceniem.

Nic nie stoi na przeszkodzie aby gorączkę zbijać również domowymi sposobami. Do tych najpopularniejszych należy stosowanie chłodnych okładów na czoło oraz piersi dziecka oraz zanurzenie dziecka w letniej kąpieli. Temperaturę ciała należy obniżać w sposób bezpieczny, czyli tak, by dziecko nie zaznało termicznego szoku. Gorączka przy szkarlatynie nie powinna być zatem obniżona w lodowatej kąpieli.

Zawsze przy gorączce należy dbać o to, by dziecko wypijało  dużo płynów, najlepiej zwykłej wody. Jeżeli dziecko marudzi i nie chce pić, przygotujmy coś smacznego, do czego będzie bardziej przekonane. Nawodnienie organizmu podczas wysokiej gorączki jest naprawdę bardzo ważne. Niestety przy szkarlatynie rzadko zdarza się, by wysoka gorączka nie wystąpiła, zatem lepiej zawczasu zapoznać się z tymi domowymi sposobami.

Leczenie szkarlatyny

Szkarlatyna leczona jest za pomocą antybiotykoterapii. Antybiotyk jest wprowadzony najczęściej na 10 dni. Nawet jeżeli objawy choroby ustąpią szybciej, należy bezwzględnie podać dziecku całe przepisane opakowanie leku, tak bowiem postępuje się po to, by całkowicie zniszczyć chorobotwórcze bakterie.

2 KOMENTARZE

  1. Szkarlatyna bez gorączki się zdarza, tak samo jak się zdarza angina bez gorączki. Znam takie przypadki, ale należy z pełną odpowiedzialnością podkreślić, że są one niezwykle rzadkie i traktuje się je raczej jako anomalie, a nie jako codzienność.

  2. A ty jakiś lekarz czy co? U każdego szkarlatyna może się inaczej objawiać. U jednego będzie gorączka, u innego nie będzie, proste jak mielenie cepem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here