Szkarlatyna a ciąża

2
1494
szkarlatyna w ciąży

Szkarlatyna to jedna z tych chorób wirusowych, o których do niedawna współczesna medycyna mówiła, że są całkowicie wyleczone. Tymczasem sezonowe osłabienia jesienią czy wczesną wiosną mogą sprzyjać zachorowaniom na szkarlatynę. Może pojawić się szkarlatyna w ciąży, ale osoby dorosłe w zasadzie nie mają powodów do niepokoju, bowiem szkarlatyna ma u nich nieco łagodniejszy przebieg niż u dzieci. Ważne jest natomiast szybkie zdiagnozowanie szkarlatyny oraz dobór odpowiednich preparatów, które u kobiet w ciąży powinny być stosowane w sposób bardzo umiarkowany.

Szkarlatyna w ciąży? To możliwe

Większość rodziców kojarzy szkarlatynę jako chorobę wieku dziecięcego, na jaką chorują ich pociechy, uczęszczające do przedszkoli i żłobków. I zasadniczo tak jest: szkarlatyna jako choroba atakuje głównie dzieci, do mniej więcej 10 roku życia, przy czym jest chorobą wirusową, na którą choruje się wielokrotnie w ciągu życia. Może to oznaczać, że także dorośli zarażą się szkarlatyną albo od swoich dzieci, albo od innych dorosłych.

Szkarlatynę powodują paciorkowce z tej samej rodziny, co paciorkowce powodujące anginę. Z tego względu pierwsze objawy obu chorób są dość zbliżone: wysoka temperatura, ból gardła, problemy z przełykaniem czy charakterystyczny biały nalot na gardle. Dopiero zbadanie wymazu pozwala na rozróżnienie obu chorób. Tu warto pamiętać, że od kontaktu z osobą chorującą na szkarlatynę do zachorowania upływa czasem nawet siedem dni.

Szkarlatyna a ciąża

Mimo dość poważnego przebiegu, większość specjalistów podkreśla, że paciorkowce wywołujące szkarlatynę nie mają wpływu na rozwój dziecka w wieku płodowym. Niemniej jednak w wielu przypadkach szkarlatyna może prowadzić do różnego rodzaju powikłań, które mogą już być groźne i dla matki, i dla dziecka.

Gorączka reumatoidalna, zapalnie ucha środkowego, problemy z zatokami przynosowymi czy wreszcie uszkodzenie wątroby, nerek i śledziony to zaledwie kilka problemów chorobowych, z jakimi mogą mieć do czynienia kobiety w ciąży, które nie będą leczyć szkarlatyny.

Zazwyczaj szkarlatynę leczy się antybiotykami oraz podaje dodatkowo leki przeciwbólowe, które pomagają uporać się z bólem gardła czy obrzękami w obrębie przełyku. Kobiety w ciąży wszelkie kuracje farmakologiczne powinny konsultować, a w ich przypadku część lekarzy może zrezygnować z leczenia farmakologicznego szkarlatyny. W praktyce wydłuża to czas rekonwalescencji oraz czas izolacji, w jakiej powinien przebywać chory.

Przy leczeniu antybiotykiem wspomniana izolacja trwa około 1 dnia, przy braku takiego leczenia może się wydłużyć do 2-3 tygodni. Izolacja ma na celu zapobieganie dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby.

Uciążliwe leczenie szkarlatyny

Najważniejsze przy leczeniu szkarlatyny u kobiet w ciąży jest naturalne obniżanie temperatury ciała oraz minimalizowanie dolegliwości bólowych w obrębie gardła. Wysoka temperatura może się utrzymywać nawet około 7 dni, jeśli pacjent nie będzie przyjmował leków na obniżenie temperatury.

Dodatkowym utrudnieniem dla kobiety w ciąży może być sama wysypka, która w przypadku szkarlatyny pojawia się po około 5-6 dniach. Zazwyczaj nie jest ona swędząca, jednak utrzymuje się na skórze przez kilka dni. Wysypka znika także wtedy, gdy nie była leczona żadnymi maściami czy antybiotykami, przy czym po wygojeniu zmian objętych chorobą kobieta w ciąży jeszcze przez kilka tygodni może cierpieć na nadmierne łuszczenie się skóry na dłoniach i stopach. W niektórych przypadkach szkarlatynie towarzyszy nadmierne pękanie naczyń krwionośnych w zgięciach stawów, co objawia się ciemnymi liniami, zwanymi liniami Pastii.

2 KOMENTARZE

  1. Szkarlatyna w ciąży to już jest poważne schorzenie. Na pewno nie można go lekceważyć, a ostatnio usłyszałem, że jak nie można brać żadnych leków, to trzeba czekać, aż szkarlatyna przejdzie. Tylko, że sama nie przejdzie. Bez lekarza nic się nie zrobi.

  2. Nie tylko szkarlatyna w ciąży. W ogóle szkarlatyna jest groźna, ale wiele osób kompletnie lekceważy tą chorobę i myślą, że samo przejdzie, a poza tym dotyczy to tylko dzieci. Nie można na to pozwolić! Mój kuzyn ma 36 lat i zachorował na szkarlatynę PÓŁ ROKU temu i do dziś ma powikłania! Zdrowy chłop jak dąb był, a teraz kłopoty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here