Powikłania po szkarlatynie

2
871
powikłania po szkarlatynie

Szkarlatyna to choroba bardzo dobrze znana, która niegdyś stanowiła zmorę wszystkich rodziców, gdyż atakuje głównie dzieci. Ma bardzo uciążliwy przebieg, grozi wystąpieniem poważnych powikłań i jest trudna w zwalczeniu. Dzisiaj, szkarlatyna może być również groźna, jeśli nie zostanie w porę rozpoznana, a lekarz nie przypisze odpowiedniego antybiotyku. Nie należy jednak się jej bać, gdyż ma bardzo charakterystyczny przebieg i naprawdę trudno jej nie zdiagnozować, a zażywanie antybiotyku całkowicie ją zwalcza i czyni niegroźną. Sprawdźmy, jakie szkarlatyna powikłania może jednak mieć.

Czym jest szkarlatyna

Zanim przejdziemy do opisu, jakie powikłania po szkarlatynie mogą zajść w ludzkim organizmie, sprawdźmy czym tak naprawdę jest ta choroba, której już sama nazwa brzmi dość mrocznie.

Szkarlatyna jest chorobą zakaźną, przekazywaną drogą kropelkową, którą wywołuje kilka szczepów paciorkowców. Jest to choroba dziecięca, choć może się zdarzyć i w wieku dorosłym. Wtedy jest o wiele bardziej niebezpieczna. Co ważne, w przeciwieństwie do innych dziecięcych chorób, jak np. świnka, zachorowanie na nią w młodości nie gwarantuje, że nie wystąpi ona po raz wtóry w przyszłości.

Najczęściej pojawia się w okresie przedszkolnym, a jej natężenie występowania notuje się jesienią. Jednak jest chorobą o stosunkowo rzadkim występowaniu w dzisiejszych czasach. Szacuje się, że na 100 tys. mieszkańców, jej objawy zanotuje zaledwie ok. 150 osób.

Jak się objawia szkarlatyna

Zostało powiedziane, że jest to choroba o bardzo charakterystycznych objawach. Rzeczywiście tak jest, ale nie w pierwszej fazie. Początek choroby jest bowiem do złudzenia podobny do anginy. Nie bez przypadku jest tutaj fakt, że anginę również wywołują paciorkowce. Kiedy choroba się pojawia, objawia się przede wszystkim bólem gardła, gorączką, powiększonymi i zaczerwienionymi migdałami oraz występowaniem charakterystycznego białego nalotu na języku.

Po kilku dniach pojawiają się objawy typowe szkarlatynie, które pozwalają postawić jednoznaczną diagnozę. Należy do nich pojawienie się charakterystycznego malinowego koloru na języku oraz uporczywa wysypka, w postaci małych kropek w czerwonym kolorze, które pokrywają całe ciało z wyjątkiem okolic nosa i ust. Szkarlatynę leczy się penicyliną. Jest ona w pełni wyleczalna, a szybkie podanie antybiotyku gwarantuje bezpieczeństwo choremu. Jednak bagatelizowana i nieleczona może mieć bardzo poważne powikłania, które stanowią realne zagrożenie dla zdrowia chorego.

Powikłania szkarlatyny

U dzieci komplikacje występują rzadko. Szkarlatyna u dorosłych powikłania może mieć bardzo niebezpiecznie.

U dzieci najczęściej pojawia się zapalenie ucha środkowego, ropne zapalenie zatok, ropne zmiany skórne czy wrzodzenie migdałków. Są to powikłania uciążliwe i wymagające leczenia, jednak największe zagrożenie może spowodować odbywanie szkarlatyny w wieku dorosłym.

U dorosłych szkarlatyna może wywołać zaburzenia układu krążenia, zapalenia mięśnia sercowego, kłębuszkowe zapalenie nerek i utratę przytomności. W przypadku zapalenia serca i nerek, mówi się, że te powikłania mogą wystąpić nawet u dzieci. Jednak ich pojawienie się jest na tyle rzadkie, że raczej przypisuje się to ryzyko jedynie dorosłym.

Szkarlatyna może zatem poważnie zagrażać zdrowiu pacjenta, jednak należy pamiętać, że odpowiednio leczona nie jest niebezpieczna i choć może nawracać, jest chorobą uleczalną i w przypadku podjęcia farmakologii nie należy się jej obawiać. Ważne żeby jak najszybciej udać się do lekarza w przypadku zaobserwowania jej objawów. Wielu dorosłych chorych próbuje ból gardła i gorączkę leczyć samemu, domowymi metodami. Jednak w przypadku pojawienia się wysypki lub malinowego języka, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.

2 KOMENTARZE

  1. Powikłania szkarlatyny zaczynają się wtedy, jak się ludzie nie leczą. Niestety mam wrażenie, że coraz więcej jest osób, które leczenie szkarlatyny olewają, za to potem mają pretensje do całego świata, że się pojawiły jakieś powikłania, bo przecież „lekarz nic nie mówił”.

  2. Zapalenie mięśnia sercowego to chyba najgorsze powikłania szkarlatyny. Najgorzej, że nigdy nie wiadomo kiedy te powikłania wystąpią. Często jest tak, że nie ma opcji na to, żeby w ogóle się przed tym obronić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here