Objawy szkarlatyny

2
725
objawy szkarlatyny

Szkarlatyna jest chorobą, która jeszcze przed II wojną światową zbierała w Polsce i na świecie śmiertelne żniwo. Obecnie wciąż występuje, ale zdecydowanie rzadziej niż kilkadziesiąt lat temu. Nie jest to jednak zasługą szczepień, lecz wynalezienia antybiotyków, które uczyniły tę chorobę uleczalną. Najważniejsze jest jak najszybciej rozpoznać objawy szkarlatyny.

Szkarlatyna – objawy

Wiele osób bardzo słusznie kojarzy szkarlatynę z wysypką. Jednak jest wiele chorób, które przebiegają z wysypką – zatem jak rozpoznać szkarlatynę? Jak odróżnić ją od różyczki, ospy, czy alergii na gluten? Wystarczy, by dowiedzieć się w jakich charakterystycznych miejscach występuje wysypka, jak wygląda oraz jakie dodatkowe objawy mogą świadczyć o tym, że jest to właśnie szkarlatyna (płonica).

Objawy szkarlatyny na początku mogą się wydawać nieswoiste. Pojawia się przede wszystkim dość nagła gorączka, bóle brzucha, wymioty oraz ból gardła. Często wysypka pojawia się dopiero po około 24 godzinach od wystąpienia gorączki.

W przypadku szybkiej reakcji lekarz stwierdzi początkowo najprawdopodobniej anginę. Jeśli równolegle z gorączką wystąpi wysypka, lekarz będzie musiał dokonać diagnostyki różnicującej z różyczką, odrą czy innymi chorobami przebiegającymi z podobnymi objawami.

Charakterystyczne dla szkarlatyny objawy

Wysypka występująca równo z gorączką lub kilkanaście godzin później, przypomina ślady jakie zostawiłabym szczotka druciana odciśnięta na ciele. Są to drobne, gęsto usiane, niepozorne kropki w jasnoróżowym kolorze. Umiejscowione są na całym ciele, również na twarzy. Na twarzy jednak krostki omijają okolice ust i nosa – przy czym bardzo zaczerwienione są policzki chorego.

Bardzo specyficznym dla szkarlatyny objawem jest język pokryty gęstym, białym nalotem, tak zwany język obłożony. Po około 2-3 dniach nalot ustępuje, a język staje się malinowo-czerwony. Brodawki smakowe na języku są intensywnie zabarwione. Chory ma trudności w przełykaniu, ze względu na obłożony język i silnie zaczerwienione, spuchnięte gardło.

Łuszczenie się skóry

Podczas szkarlatyny zwiększa się kruchość i łamliwość krwionośnych naczyń włosowatych. Pojawiają się wówczas liniowe wybroczyny, szczególnie widoczne w zgięciowej części łokcia i w naturalnych fałdach skórnych. Z czasem wysypka ustępuje, a skóra zaczyna się łuszczyć w charakterystyczny sposób. Początkowo łuszczeniu ulega twarz, a następnie tułów.

Wszelkie objawy wskazujące na płonicę powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Bywają przypadki, gdy dopiero na podstawie łuszczenia się skóry pacjent zostaje zdiagnozowany w kierunku szkarlatyny. Ważne jest, aby mimo ustąpienia choroby, został skontrolowany przez lekarza, ponieważ szkarlatyna może zostawić po sobie powikłania, które nieleczone mogą stać się groźne dla pacjenta na przyszłość.

Zdarza się, że choroba może nawracać – niestety, przechorowanie nie uodparnia na nią. Nie stosuje się również szczepionek przeciwko szkarlatynie. Chorobą można się zarazić od osoby chorej lub nosiciela, który sam nie ma objawów.

W przypadku zaobserwowania objawów szkarlatyny u dzieci w przedszkolu lub w szkole, zaleca się, aby dziecko zostało jak najszybciej odizolowane od rówieśników i nie zarażało. Objawy choroby mogą pojawić się dopiero po 2-5 dniach od zakażenia. Trudno się więc ustrzec przed chorobą, ale można przedsięwziąć środki, by nie rozprzestrzeniała się ona na inne osoby. Można też skutecznie wyleczyć chorobę antybiotykami i za pomocą doraźnych środków sprawić, by przebieg szkarlatyny był jak najmniej bolesny i przykry, co tyczy się szczególnie dzieci chorujących.

2 KOMENTARZE

  1. Jak już pojawia się taka choroba jak szkarlatyna objawy zawsze będą takie, że naprawdę trudno je przeoczyć! Akurat o to się nie martwiłbym, że się nie rozpozna objawów bo są one takie, że od razu wiadomo co się dzieje.

  2. Ciekawe dlaczego nikt już praktycznie nie używa słowa płonica, skoro to jest prawidłowa nazwa tej choroby? Dziwne, że zmieniają sobie tak nazwy, a potem w statystykach bajzel, bo nie wiadomo ile osób na to chorowało lub nie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here