Objawy szkarlatyny u dzieci

2
1865
objawy szkarlatyny u dzieci

Dzieci w wieku przedszkolnym bardzo często zapadają na różne choroby. Wynika to przede wszystkim z kształtowania się u nich odporności, która w tym wieku jest wciąż na niskim poziomie. Poza tym, dziecko przebywające przez wiele godzin dziennie wśród innych dzieci jest bardziej narażone na kontakt z patogenami. Maluchy nie przejmują się też zbytnio higieną osobistą, ani unikaniem kontaktu z chorymi dziećmi – stąd też choroby zakaźne najczęściej dotyczą właśnie ich. Sprawdź jak rozpoznać objawy szkarlatyny u dzieci.

Szkarlatyna – objawy u dzieci

W jaki sposób rodzice rozpoznają szkarlatynę u dzieci? Zwykle nie samodzielnie, lecz dopiero po wizycie u lekarza rodzinnego. Dokładnie obserwują swoje dziecko i widzą u niego niepokojące zachowania. Bardzo często rodzice stają się wyczuleni na pierwsze objawy szkarlatyny, gdy dostaną informację o tym, że ich dziecko być może miało kontakt z innym chorym. Najczęściej rodzice chorych przedszkolaków informują o fakcie przedszkole, by uniknąć epidemii choroby. Jeśli pewne jest, że dziecko miało kontakt z innym chorym na szkarlatynę, lekarz rodzinny powinien rozważyć profilaktyczne podanie antybiotyku, ponieważ mogło już dojść do zakażenia, choć nie wystąpiły pierwsze objawy.

Szkarlatyna u dzieci – objawy początkowe

Pierwszym niepokojącym objawem szkarlatyny, pojawiającym się dość nagle, jest wysoka gorączka i silny ból gardła. Gardło jest obrzęknięte i zaczerwienione, dziecko ma problemy z przełykaniem, staje się apatyczne i nie chce jeść. Dochodzą do tego bóle brzucha oraz wymioty. Niestety mogą one doprowadzić do odwodnienia małego organizmu, dlatego należy przede wszystkim zbić gorączkę, zamówić wizytę lekarską do domu, a także starać się nawadniać dziecko wodą z elektrolitami.

Typowe objawy szkarlatyny u dzieci

Objawy szkarlatyny u dzieci są bardzo charakterystyczne i łatwo je zaobserwować. Gdy pojawi się nagły spadek samopoczucia i gorączka, rodzice powinni baczniej obserwować swoje dziecko.

Razem z gorączką może się pojawić wysypka. Jest ona bardzo drobna, bladoróżowa i gęsta. Występuje na całym ciele, jednak na twarzy nie obejmuje okolic ust i nosa. Na policzkach pojawia się dość silny rumień. Wysypka raczej nie jest swędząca, jednak skóra staje się zaogniona i drażliwa. Mogą pojawiać się charakterystyczne czerwone bruzdy na skórze w okolicach fałdów skórnych. Jest to spowodowane kruchością naczyń włosowatych, które bardzo łatwo ulegają pęknięciu tworząc bruzdy. Wysypka po kilku dniach ustępuje, a skóra zaczyna się złuszczać.

Charakterystycznym dla płonicy objawem jest także malinowy język. Początkowo jest on silnie obłożony białym nalotem. Z czasem nalot ustępuje, a skóra na języku staje się koloru malinowego – zaczerwieniona, śliska, język jest obrzmiały. Te objawy w połączeniu z bólem gardła sprawiają, że dziecko nie chce nic jeść ani pić, przełykanie sprawia mu problem. To wskazanie, aby podawać mu posiłki w postaci zmiksowanej, najlepiej chłodne, kojące.

Kiedy objawy szkarlatyny u dzieci ustępują

Szkarlatyna dla dzieci jest trudną chorobą, gdyż kojarzy się z bólem, wymiotami i ogólnym rozbiciem. Obecnie jest całkowicie uleczalna, dlatego nie ma powodów do paniki, gdy dostrzeże się u swojego dziecka objawy przypominające płonicę. Lekarz od razu zaordynuje przyjmowanie antybiotyku odpowiedniego dla dziecka. Po antybiotykoterapii objawy powinny ustąpić w ciągu 4-5 dni. Z czasem skóra złuszczy się, zacznie przybierać zdrowy wygląd. Ból ustąpi w krótkim czasie po przyjęciu pierwszej dawki antybiotyku. Nie oznacza to jednak, że chory uodporni się na tę chorobę – szkarlatyna niestety może w przyszłości nawracać.

2 KOMENTARZE

  1. Zawsze trzeba patrzeć na język, nawet podczas codziennych rozmów. To są najważniejsze objawy szkarlatyny u dzieci – zawsze na języku pokazuje się szkarlatyna i dzięki temu wiadomo, że trzeba w ekspresowym tempie udawać się do lekarza.

  2. Objawy szkarlatyny u dzieci są na tyle charakterystyczne, że nie ma praktycznie co się zastanawiać i nie trzeba być medykiem czy tam kimś ze szpitala, żeby wiedzieć, że to szkarlatyna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here