Leczenie szkarlatyny

2
549
leczenie szkarlatyny

Szkarlatyna należy do chorób, które atakują przede wszystkim dzieci. Jest to stosunkowo rzadka infekcja, jednak nie należy jej lekceważyć, ponieważ jest odpowiedzialna za rozwój wielu niebezpiecznych powikłań. Dowiedz się jak powinno przebiegać leczenie szkarlatyny.

Początkowo szkarlatynę można pomylić z anginą, ponieważ pierwsze objawy są podobne. Jednak po jakimś czasie na ciele dziecka dotkniętego tą infekcją pojawia się charakterystyczna wysypka – drobne, czerwone krostki, które mogą pokryć duże obszary skóry. Jak leczyć szkarlatynę, żeby uniknąć wystąpienia powikłań?

Terapia antybiotykiem

Leczenie szkarlatyny zawsze należy rozpocząć od wizyty u lekarza, który postawi diagnozę i zaleci odpowiedni antybiotyk. Najczęściej stosuje się penicylinę. Dziecko powinno zawsze otrzymać całą dawkę leku, który zazwyczaj przepisuje się na 10 dni. W trakcie leczenia konieczne jest dokładne przestrzeganie wszystkich wskazówek i zaleceń lekarza. Nawet jeśli objawy ustąpiły, a dziecko wygląda na zdrowe, konieczne jest kontynuowanie terapii. Niedoleczona szkarlatyna powoduje wiele niebezpiecznych powikłań, w tym zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie ucha środkowego i powstanie ropnych zmian na skórze. Całkowite wyleczenie należy potwierdzić w czasie kontrolnej wizyty u lekarza.

W czasie pierwszych dni choroby dziecko zazwyczaj silnie gorączkuje. W tym czasie można podawać zalecane dawki leków, a także stosować różne domowe sposoby służące do zbicia wysokiej temperatury. Bardzo dobrze sprawdzają się okłady z chłodnej wody, która powinna mieć temperaturę o kilka stopni niższą niż ciało chorego.

Opieka nad dzieckiem

Dziecko chore na szkarlatynę będzie wymagało odpowiedniej pielęgnacji. Chorobie bardzo często towarzyszy silny ból gardła, który może uniemożliwiać przełykanie. Jeśli dziecko nie ma apetytu, nie należy karmić go na siłę. W takiej sytuacji lepiej zrezygnować ze stałych pokarmów i podawać jedynie ciepłe napoje, na przykład herbatę z cytryną i miodem. Gorączkujący pacjent powinien również przez cały czas mieć dostęp do kubka z wodą. Stopniowo wraz z ustępowaniem objawów można podać jedzenie, które jest łatwe do przełykania, na przykład kaszę z mlekiem, pulpety lub puree z warzyw.

Dziecko, które przechodzi szkarlatynę, przez tydzień powinno pozostawać w domu. W tym czasie trzeba pamiętać o częstym zmienianiu pościeli oraz pidżam. Pomieszczenia należy systematycznie wietrzyć i nie dopuścić do ich przegrzewania. Po chorobie dziecko powinno się przez jakiś czas oszczędzać, lepiej jeśli przez kolejny tydzień zrezygnuje z chodzenia do szkoły i intensywnego wysiłku.

Nawroty szkarlatyny

Nawet skuteczne leczenie tej infekcji nie chroni całkowicie przed pojawieniem się nawrotów. Wynika to z faktu, że przejście szkarlatyny nigdy nie daje pełnej odporności na tę chorobę, ponieważ jest ona wywoływana przez kilka różnych szczepów paciorkowców.

Jeśli pojawiają się nawroty tej choroby, należy przebadać wszystkich domowników. Niektóre osoby są nosicielami groźnych paciorkowców – sami nie chorują, jednak zarażają osoby z bliskiego otoczenia. Po znalezieniu nosiciela trzeba podać mu antybiotyki, zazwyczaj penicylinę.

Często przyczyną nawrotów jest także nieprawidłowe leczenie, spowodowanym niewłaściwym podawaniem antybiotyku lub zbyt wczesnym zakończeniem zaleconej przez lekarza terapii. Trzeba pamiętać, że infekcja może spowodować poważne powikłania, dlatego gdy pojawi się szkarlatyna leczenie do końca jest bardzo ważne. Należy zawsze podać wszystkie dawki leku, a także udać się na wizytę kontrolną.

2 KOMENTARZE

  1. Przede wszystkim od razu antybiotyk. Leczenie szkarlatyny to musi być ostre uderzenie, konkretny strzał, bo w przeciwnym razie niewiele dobrego da się zrobić.

  2. Są ludzie, którzy z zasady nie biorą antybiotyków, bo twierdzą oni, że wyniszczają one organizm. I do głowy im nie wbijesz, że leczenie szkarlatyny musi być prowadzone za pomocą antybiotyku. To jak antyszczepionkowcy – mówisz co chcesz, podajesz fakty, konkrety a oni i tak wiedzą swoje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here