Jak wygląda szkarlatyna?

2
750
jak wygląda szkarlatyna

Szkarlatyna nie jest obecnie powszechnie występującą chorobą, jednak co roku odnotowuje się jej przypadki na terenie całego kraju i dotyczy to zwłaszcza dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Jak wygląda szkarlatyna?

Gdyby się zastanowić nad tym, jak wygląda szkarlatyna, to trzeba sobie jasno powiedzieć, że jej początkowe objawy bywają mylone z anginą. W zasadzie nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ obie dolegliwości są wywoływane przez paciorkowce należące do grupy A.

Szkarlatyna rozwija się w organizmie dziecka, kiedy jest ono nieodporne na wydzielane przez te bakterie toksyny, które potem odpowiadają za większość objawów choroby. Co ważne, jest to choroba zakaźna, więc stosunkowo łatwo się nią zarazić. Wystarczy, że osoba chora kichnie, a w powietrzu znajdą się owe bakterie. Źródłem zachorowania może być także nosiciel, który ma w swoim organizmie paciorkowce, ale jest odporny na ich toksyny i sam nie choruje. Na pewno warto sprawdzić, czy w najbliższym gronie nie ma nosicieli, jeżeli szkarlatyna ma charakter nawracający.

Droga kropelkowa to jedno, ale do zarażenia może dojść nawet poprzez przedmioty osoby chorej np. zabawki, ubranie czy pościel. Trzeba też pamiętać, że infekcja nie rozwinie się od razu, ponieważ okres inkubacji trwa najczęściej około pięciu dni. W tym czasie nie występują jeszcze żadne objawy choroby.

Szkarlatyna – pierwsze objawy i późniejszy rozwój choroby

Niekiedy błędnie diagnozuje się szkarlatynę jako anginę i rzeczywiście początkowe symptomy mogą być mylące. W końcu wyjątkowo wysoka gorączka dochodząca do 40ºC, a także zaczerwienie migdałków i silny ból gardła, mogą kojarzyć się z rozwojem anginy. Również pojawiające się czasami bóle głowy i wymioty bywają charakterystyczne dla niej. W takiej sytuacji lekarz przepisze antybiotyk, a zazwyczaj będzie nim penicylina. Na pewno nie należy lekceważyć takich objawów. Im wcześniej zacznie się kurację, tym lepiej.

Po kilkunastu godzinach albo dobę później od wystąpienia wysokiej temperatury, pojawia się charakterystyczna, czerwona wysypka na ciele. Początkowo zajęta nią będzie szyja i pachwiny, ale potem rozprzestrzenia się na resztę ciała. Wysypka ma postać malutkich guzków i w dotyku kojarzy się z papierem ściernym. Na twarzy wysypka rzadko występuje, jednak policzki i czoło będą niekiedy silnie zaczerwienione. Jednocześnie wokół ust i nosa następuje zblednięcie skóry. Czasami widoczne są również ciemne, liniowe przebarwienia na skórze. Bardzo charakterystyczne jest też język. Początkowy biały nalot ustępuje, a kolor języka staje się specyficznie malinowy.

Ponadto typowy okazuje się spadek apetytu oraz osłabienie. Jeżeli dziecko odmawia jedzenia, to nie należy je zmuszać, natomiast trzeba zadbać o to, aby piło dużą ilość płynów. Bardzo ważne, aby rodzice byli przygotowani na to, jakie są objawy szkarlatyny, aby nie wpaść w panikę, ponieważ wysypka czy dziwnego koloru język może wzbudzać strach.

Szkarlatyna – ważne jest leczenie!

Kiedyś uważano szkarlatynę za chorobę zagrażającą życiu dziecka, obecnie jej występowanie jest rzadkie i przy zastosowaniu odpowiedniego leczenia można z nią się w miarę szybko uporać. Na pewno nie wolno lekceważyć objawów, aby nie doprowadzić do pojawienia się niebezpiecznych powikłań. Lekarz zazwyczaj przepisuje penicylinę, którą należy brać w określonych dawkach i w porach zaleconych przez lekarza prowadzącego. Bardzo ważne, aby przeprowadzić całą kurację. Wycofanie się objawów nie oznacza, że można odstawić antybiotyk.

Równie istotne będzie udanie się z dzieckiem na konsultację lekarską po zastosowaniu całej dawki leczniczej, aby lekarz mógł zbadać dziecko i osądzić, czy na pewno nie grożą żadne następstwa szkarlatyny, a te bywają poważne.

2 KOMENTARZE

  1. Zawsze mnie dziwi, że jeszcze są lekarze, którzy nie wiedzą jak wygląda szkarlatyna. Ja rozumiem, że to nie jest trądzik młodzieńczy i nie każdy widział szkarlatynę, ale jakim cudem lekarz może nie wiedzieć jakie są objawy choroby. I to całkiem groźnej, bo chyba wszyscy się zgodzimy, że szkarlatyna to nie katar.

  2. A skąd taki lekarz dopiero po studiach ma wiedzieć jak wygląda szkarlatyna? Przecież widział ją tylko w książkach albo na zdjęciach w internecie. Na żywo nigdy, chyba że miał szczęście. Szkarlatyna zdarza się na tyle rzadko, że trudno mieć pretensje do lekarzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here