Jak długo zaraża chory na szkarlatynę

2
4276
jak długo zaraża chory na szkarlatynę

Szkarlatyna, inaczej nazywana płonicą, jest chorobą zakaźną wywoływaną przez różne szczepy paciorkowców typu A, często mylona ze zwykłą anginą. Gdy pojawia się szkarlatyna zarażanie odbywa się drogą kropelkową. Choroba najczęściej występuje u dzieci, a czas jej największej aktywności to okres jesienny i zimowy.

Ze względu na możliwe poważne komplikacje zbyt późno rozpoczętego leczenia, niezwykle istotna staje się poprawna diagnoza występujących objawów szkarlatyny.

Najczęstsze objawy szkarlatyny

Pierwsze objawy szkarlatyny pojawiają się u osoby zarażonej po około 3-4 dniach. W pierwszej fazie aktywności choroby, do złudzenia przypomina ona swoimi objawami anginę. U osoby chorej występuje wysoka gorączka, stan zapalny gardła wraz z bólem i kaszlem, dolegliwości żołądkowe w postaci wymiotów i bólów brzucha.

Na dalszym etapie choroby język zostaje zajęty przez białawy nalot, który z czasem zmienia kolor na czerwony.

Najbardziej charakterystycznym objawem szkarlatyny jest występująca po około 24 godzinach od zarażenia, drobno plamista wysypka. Początkowo pojawia się w okolicach klatki piersiowej i szyi, z czasem obejmując całe ciało, za wyjątkiem okolicy ust i nosa.

Czas trwania i intensywność powstałej wysypki jest kwestią indywidualną dla każdego chorego. Bywa, że nie występuje zupełnie, co tylko jeszcze bardziej utrudnia jej poprawną diagnozę.

Diagnoza szkarlatyny

Początkowe objawy szkarlatyny w większości pokrywają się z objawami anginy. Z tego powodu zdarza się, że jest ona błędnie lub wcale nie leczona, a to może prowadzić do groźnych dla zdrowia konsekwencji. Najczęstszymi powikłaniami nieleczonej szkarlatyny są zapalenia stawów, gorączka reumatyczna, zapalenie węzłów chłonnych oraz ropień około migdałkowy.

Jednoznacznym sposobem diagnozy szkarlatyny jest pobranie wymazu z gardła, który daje całkowitą pewność co do obecności choroby. Inną możliwością skutecznego wykrycia choroby jest badanie krwi. Zwiększona liczba białych krwinek, wzrost OB, ASO oraz podwyższona liczba eozynofili, również są podstawą do rozpoczęcia leczenie szkarlatyny.

Zarażanie i rozprzestrzenianie się choroby

Najczęściej chorującymi na szkarlatynę są małe dzieci w wieku od 3 do 7 lat. Choroba rozprzestrzenia się drogą kropelkową, więc do złapania przez dziecko infekcji wystarczy kichnięcie, bądź kaszlnięcie zarażonego dziecka w swojej grupie.

Do zarażenia się wystarczy również kontakt z odzieżą, bądź rzeczami osobistymi osoby chorej na szkarlatynę. Bakterie bez większego trudu potrafią przerodzić się w infekcję, choćby pokontakcie z kurtką zarażonego dziecka.

Szkarlatyna okres zarażania posiada największy pomiędzy październikiem, a marcem. Miejscem najczęstszych ognisk infekcji są duże gromady dzieci, czyli przedszkola i żłobki. Szybkie zdiagnozowanie i odseparowanie chorego dziecka od grupy, jest kluczowe w sytuacji niedopuszczenia do zrodzenia się małej epidemii wewnątrz grupy. Jest to szczególnie istotne ze względu na łatwość z jaką można zarazić się szkarlatyną. Wystarczy zabawa tymi samymi zabawkami, co chore dziecko, bądź napicie się z tego samego kubka.

Leczenie szkarlatyny

Szkarlatyna leczona jest poprzez podawanie antybiotyków z grupy penicylin. Czas trwania kuracji to około 10 dni. Pierwsze pozytywne skutki leczenia dostrzegalne są już po około dwóch dniach od rozpoczęcia leczenia.

Szkarlatyna – jak długo zaraża?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie jak długo zaraża szkarlatyna. Jest to niezwykle istotne pytanie ze względu na pozostałe dzieci, mogące mieć kontakt z chorym. Przyjmuje się, że chore dziecko powinno być odizolowane od pozostałych na okres około tygodnia, choć już po około dobie od rozpoczęcia leczenia, nie powinno ono zarażać.

Niestety nie istnieje żadna skuteczna szczepionka przeciwko szkarlatynie, a w dodatku choroba przechodzona nie uodparnia na kolejne zachorowania. Z tego względu niezwykle istotne jest szybkie zdiagnozowanie chorego, a następnie poddanie go skutecznemu leczeniu, przy jednoczesnym pozbawieniu kontaktu z rówieśnikami.

2 KOMENTARZE

  1. Nie da się określić wprost jak długa zaraża szkarlatyna. W tym przypadku jest to kompletnie niemożliwe, bo może być tak, że przez długi czas szkarlatyna się nie ujawnia. A jak ktoś nie wie, że jest nosicielem choroby to też nie wie, że zaraża i inni również nie wiedzą, że mogli zarazić się od niego. I kółko się zamyka.

  2. Nie ma że nie można, tylko po prostu wiedza medyczna jest za słabo rozwinięta. Zarażanie szkarlatyną trwa konkretny czas i gdyby były odpowiednie narzędzia do zmierzenia to byśmy dokładnie co do procenta i minuty wiedzieli ile czasu chory może zarażać szkarlatyną. To nie jest „nie da się”, tylko: nie umiemy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here