Ile trwa szkarlatyna?

2
1990
ile trwa szkarlatyna

Szkarlatyna to wywołana bakterią paciorkowca choroba zakaźna, występująca głównie u kilkulatków. Zarażenie następuje drogą kropelkową, a choroba może u jednej osoby pojawić się wiele razy, także w okresie dorosłości, choć zdarza się to o wiele rzadziej. Ile trwa szkarlatyna, jakie są jej przyczyny, objawy i sposoby leczenia?

Szkarlatynę dość łatwo w początkowym jej etapie pomylić z anginą, którą również wywołują paciorkowce. U chorego pojawia się wówczas wysoka temperatura ciała, dochodząca do 40 stopni Celsjusza, ponadto silne bóle gardła, głowy, mięśni, stawów, brzucha, a często także nudności i wymioty. Węzły chłonne ulegają znacznemu powiększeniu, natomiast język, początkowo pokryty białym nalotem, staje się mocno zaczerwieniony. Jednak symptomem najbardziej charakterystycznym dla tej choroby jest bez wątpienia drobna wysypka, pojawiająca się na całej klatce piersiowej, szyi, rękach, pod pachami, na pośladkach, w zgięciach kolan i na twarzy, z wyjątkiem okolic nosa i ust.

Ile czasu wylęga się szkarlatyna

Rodzice często nie wiedzą, szczególnie w przypadku mniej powszechnych chorób zakaźnych, takich jak właśnie szkarlatyna ile trwa okres jej wylęgania i kiedy pojawiają się pierwsze objawy. Szkarlatyną zarazić się można od innego chorego (również na anginę) lub od osoby, będącej jedynie nosicielem paciorkowca typu A.

Od momentu zarażenia mija zwykle od dwóch do pięciu dni i dopiero wtedy zauważyć można pierwsze symptomy choroby, w tym gorączkę, a maksymalnie dwie doby później – wysypkę, która utrzymuje się do kilku dni (u niektórych dzieci schodzi już po 24 godzinach). Gdy znika, w jej miejscu pojawić może się łuszczyca.

Już przy zauważeniu pierwszych objawów konieczna jest wizyta u lekarza i postawienie prawidłowej diagnozy. Zwykle przeprowadza się wtedy morfologię krwi i pobiera wymaz z gardła. Dopiero wtedy można ustalić, czy rzeczywiście mamy do czynienia ze szkarlatyną, a nie z anginą, odrą czy różyczką.

Ile trwa leczenie szkarlatyny

Nie wszyscy rodzice są też zorientowani, gdy dziecko dopadnie szkarlatyna jak długo trwa proces jej leczenia i na czym on polega. Terapia przeprowadzana jest w takich sytuacjach farmakologicznie, przy użyciu antybiotyków, głównie penicyliny, zaś w przypadku osób uczulonych na ten lek, przepisuje się makrolidy. Dodatkowo można stosować środki przeciwgorączkowe.

Czas leczenia antybiotykiem to 10-14 dni.

Już po pierwszej dobie od jego zastosowania chory przestaje zarażać. To dość istotna informacja, zwłaszcza gdy maluch ma kontakt z innymi dziećmi. Ważne jest, by odpowiednio dobrany przez specjalistę antybiotyk zażywać regularnie i w zalecanych dawkach. W przeciwnym razie szkarlatyna może nie zostać wyleczona i w rezultacie doprowadzić do wystąpienia poważnych powikłań, m.in. chorób nerek, serca, stawów czy zapalenia ucha.

Specjaliści zalecają więc, by po około tygodniu lub dwóch od zakończenia choroby zrobić kontrolnie badanie moczu. Dobrze również wykonać posiew z gardła nie tylko u chorego, ale także u osób z najbliższego otoczenia, by wykluczyć u nich nosicielstwo paciorkowca.

2 KOMENTARZE

  1. Szkarlatyna trwa dwa tygodnie. To nie jest możliwe, żeby ktoś wyleczył chorobę w 10 dni, bo nie da się wybić szkarlatyny tak szybko! Poza tym nie ma się co spieszyć, bo to przecież nic nie da, a na dłuższą metę może być naprawdę zgubne.

  2. To że ty miałeś szkarlatynę przez dwa tygodnie, to nie znaczy, że ktoś nie mógł wyleczyć w tydzień. Pewnie, lepiej wziąć leki do końca, nawet jak już się nie ma żadnych objawów, ale też nie ma co przeginać w drugą stronę. Wtedy jest naprawdę kłopot, bo szkarlatyna może szybko powrócić i zaczyna się dopiero problem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here