Trądzik niemowlęcy a skaza białkowa

1
12626
trądzik niemowlęcy

Skaza białkowa i trądzik niemowlęcy to dwie choroby wieku niemowlęcego, które są dość powszechne, a jednocześnie nie wymagają leczenia farmakologicznego. W obu chorobach pojawia się charakterystyczna wysypka, która może być przypisywana również reakcjom alergicznym. Czym zatem charakteryzuje się skaza białkowa u niemowlaka oraz czy trądzik niemowlęcy jest groźny dla zdrowia?

Trądzik niemowlęcy a skaza białkowa

Trądzik niemowlęcy, czyli dość charakterystyczna wysypka, która początkowo bywa mylona z potówkami, pojawia się u dzieci pomiędzy 2 a 5 tygodniem życia i samoczynnie zanika po kilku tygodniach. Jedynie przy dość agresywnym przebiegu, gdy wysypka zamienia się w ropne wykwity na skórze, choroba może trwać nieco dłużej.

Natomiast skaza białkowa pojawia się u niemowląt i mija wraz z ukończeniem przez dziecko mniej więcej drugiego roku życia. W tym przypadku oprócz wysypki na twarzy i zaczerwienia policzków, pojawia się szereg innych objawów, jak czerwone zmiany na skórze dłoni i stóp, które na tułowiu mogą przyjmować postać atopowego zapalenia skóry.

Gdy zaczyna się skaza białkowa wysypka na ciele u wielu dzieci jest równie częsta, jak objawy gastryczne, czyli bóle brzucha, kolki, a nawet biegunki i wymioty. Dziecko ze skazą białkową może mieć trudności z przybraniem na wadze, mimo stosowania odpowiedniej diety przez rodziców.

Główne powody oraz sposób leczenia skazy białkowej

Nie ma również jednego, ustalonego powodu, dla którego dziecko choruje na trądzik niemowlęcy czy skazę białkową. W przypadku trądziku podejrzewa się, że na pojawienie się krost na twarzy dziecka wpływa jego częste przegrzewanie. Niektórzy lekarze podejrzewają, że trądzik jest powodowany przez androgeny, czyli męskie hormony, które wraz z mlekiem matki trafiają do organizmu dziecka. Choroba nie jest powszechna – szacuje się, że na trądzik niemowlęcy choruje jedynie co piąte niemowlę.

W przypadku skazy białkowej sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana. Na pewno na skazę białkową chorują dzieci, których rodzice w dzieciństwie chorowali na tę chorobę. U wielu dzieci skaza białkowa pojawia się wraz z innymi alergiami, m.in. na roztocza kurzu czy na pyłki. Obie choroby zasadniczo mijają z wiekiem dziecka, jednak przy skazie białkowej obserwuje się przypadki, gdy dziecko reaguje alergią na wybrane produkty spożywcze zawierające białko zwierzęce.

Część dorosłych, którzy jako niemowlęta chorowali na skazę białkową, jako dorośli nadal nie tolerują białka zwierzęcego w pokarmach. W obu chorobach leczenie jest leczeniem objawowym, przy czym przy trądziku zaleca się unikanie stosowania środków piorących oraz kosmetyków, których działanie może nasilać objawy choroby. Przy skazie białkowej stosuje się dwie rzeczy: dietę bezmleczną, która często jest zastępowana przez dietę eliminacyjną oraz łagodzenie objawów na skórze. Zmiany atopowe muszą być natłuszczane, bardzo dobrze działają na nie emolienty, które są pomocne w odbudowie płaszcza lipidowego skóry. Jedynie przy silnym zapaleniu atopowym skóry sięga się po maści sterydowe, które można stosować jedynie przez krótki czas.

W odróżnieniu do trądziku niemowlęcego, skaza białkowa wiąże się głównie z objawami ze strony układu pokarmowego. Z tego powodu tak ważna staje się odpowiednia dieta, stosowana przez matki karmiące. W takiej diecie usuwa się wszelkie białko zwierzęce, zarówno w postaci nabiału i mleka, jak i mięsa i jego przetworów. Niektóre produkty, jak np. czekolada, orzechy czy ryby, mogą być usuwane z diety ze względu na fakt, że są to dość powszechne alergeny.

1 KOMENTARZ

  1. Przecież trądzik niemowlęcy występuje znacznie później niż skaza białkowa! Jak można być rodzicem i pomylić takie objawy?! To już naprawdę trzeba mieć nie po kolei w głowie i naprawdę nic nie czytać na temat dojrzewania, żeby takie numery odstawiać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here