Skaza białkowa u noworodka

2
745
noworodek

Zaczerwieniona, szorstka skóra, charakterystyczna wysypka na policzkach, wzmożone ulewanie – to pierwsze objawy skazy białkowej. Ta występuje u noworodków bez względu na sposób karmienia: może pojawić się u maluszka karmionego piersią, albo mlekiem modyfikowanym. Zwykle nie jest niebezpieczna dla zdrowia, jednak wymaga specjalnego postępowania, przede wszystkim wprowadzenia odpowiedniej diety. Skaza białkowa u noworodka – jakie są jej przyczyny, objawy i leczenie?

Co wywołuje skazę białkową u noworodków?

Dlaczego to głównie noworodki zmagają się ze skazą białkową? Ich system odpornościowy po raz pierwszy styka się z nową substancją: mlekiem krowim. Zdarza się, że reakcja jest niewspółmierna do bodźca i organizm traktuje mleko jak truciznę. Pojawia się więc reakcja uczuleniowa – od wysypki, przez biegunkę, rzadziej wstrząs anafilaktyczny. Do reakcji alergicznej może dojść w różnych sposób. Czasami dziecko reaguje już na proteiny mleka krowiego, które dostają się do jego organizmu wraz z mlekiem matki, częściej jednak skaza białkowa u noworodków rozwija się po przejściu na butelkę i mleko modyfikowane. Dolegliwość zwykle przechodzi do 3. roku życia, jednak może się zdarzyć, że jest pierwszym objawem alergii na białko krowie, która utrzyma się do końca życia.

Co powoduje, że jedne dzieci cierpią na skazę białkową, a inne nie mają problemów z przyswojeniem mleka krowiego? Najważniejszym czynnikiem ryzyka jest obciążenie genetyczne. Jeśli rodzice zmagają się z alergiami (niekoniecznie pokarmowymi – także na kurz, roztocza, pyłki czy sierść), istnieje duże ryzyko, że ich pociecha będzie miała objawy skazy białkowej. Alergia na mleko krowie często współwystępuje także z innymi uczuleniami oraz takimi chorobami, jak np. atopowe zapalenie skóry. Lekarze uważają, że przyczyną wzrostu zachorowań na alergię oprócz genetyki są też zanieczyszczenie środowiska oraz nadmiernie sterylny tryb życia.

Skaza białkowa u noworodka – charakterystyczne objawy

Skaza białkowa u niemowlaka nie jest trudna do rozpoznania. Daje charakterystyczne objawy, które rodzicom szybko udaje się powiązać z działaniem mleka krowiego.

Do symptomów, które powinny zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza pediatry należą:

  • podrażniona, zaczerwieniona skóra,
  • wysypka (zwłaszcza na policzkach i na skórze za uszami),
  • wzmożone ulewanie,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • krew w stolcu,
  • osłabienie, markotność,
  • problemy z oddychaniem.

Najłatwiej zaobserwować te objawy do przejściu z mleka matki na mleko modyfikowane, jednak czujność należy zachować również u maluszków karmionych od początku piersią. Jeśli noworodek nie przybiera na wadze, a jego skóra jest szorstka w dotyku i czerwona, należy skonsultować się z pediatrą i wykluczyć skazę białkową.

Jak postępować przy skazie białkowej u niemowlaka?

Co robić, jeśli skaza białkowa u noworodka się potwierdzi? Nie ma powodów to rozpaczy. To dolegliwość, która nie jest niebezpieczna, jednak wymaga od rodziców wprowadzenia kilku zmian w życie codzienne dziecka. Przede wszystkim z diety matki karmiącej lub karmionego mlekiem modyfikowanym maluszka należy wykluczyć wszystkie przetwory mleczne. Lekarz zaleci odpowiednią dietę, która choć pozbawiona mleka krowiego dostarczy dziecku wszystkich niezbędnych składników. Dodatkowo odpowiedniej pielęgnacji będzie wymagała skóra dziecka – tą należy dobrze nawilżać, stosując naturalne, delikatne i przyjazne delikatnej skórze noworodka kosmetyki, najlepiej dla dzieci zmagających się z alergiami i atopowym zapaleniem skóry.

2 KOMENTARZE

  1. Skaza białkowa u niemowlaka nie występuje tak od razu. Może się pojawić dopiero po kilku miesiącach, a wcześniej dziecko nie miało żadnych objawów, więc trzeba uważać cały czas i obserwować malucha bezustannie.

  2. Skaza białkowa u noworodka to taka bombka z opóźnionym zapłonem. W sumie na pewno są jakieś markery, które można zbadać i pokażą, że będzie skaza białkowa, ale nie ma się co spinać, bo objawy raczej wcześniej niż później i tak się pojawią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here