Skaza białkowa u niemowlaka

2
763

Skaza białkowa u niemowląt to dość powszechna choroba o podłożu alergicznym, której objawy mogą wskazywać na wiele innych schorzeń. Sama choroba nie jest groźna dla dziecka – lekarze nie stosują określonych leków, aby zminimalizować objawy choroby. Dodatkowo większość dzieci, u których wystąpiła skaza białkowa, wyrasta z choroby w okolicy drugiego roku życia. Czym się charakteryzuje skaza białkowa u niemowlaka i jak można łagodzić jej objawy?

Alergia pokarmowa u niemowląt

Czym jest skaza białkowa? Właściwie uznaje się ją za alergię pokarmową, której objawy nasilają się po spożyciu produktów zawierających białko zwierzęce. Jednocześnie lekarze podkreślają, że skaza białkowa jest charakterystyczną dla wieku niemowlęcego chorobą, której objawy po drugim roku życia zdecydowanie ustępują. Tu jednak należy pamiętać, że większość dzieci nie oznacza wszystkich dzieci. U niektórych dzieci alergia na wybrane produkty pochodzenia zwierzęcego utrzymuje się przez całe życie. Podobnie istnieje niewielka grupa dorosłych, którzy nie tylko nie wyrośli ze skazy białkowej, ale u których nietolerancja na białko zwierzęce trwa przez całe życie.

Przez lata uważano, że skaza białkowa dotyczy tylko mleka krowiego i jego przetworów, obecnie podkreśla się, że skaza białkowa obejmuje wszystkie produkty, zawierające białko zwierzęce.

Które produkty mogą uczulać? Nabiał, mięso i wędliny, ale również ryby czy jaja. Z kolei niektóre inne potencjalne alergeny mogą nasilać objawy choroby.

Skaza białkowa u niemowląt – objawy choroby

Jak zatem rozpoznać skazę białkową u niemowlęcia? Najważniejsze to dokładne przyjrzenie się jego… skórze. Pierwsze objawy skazy białkowej to czerwona wysypka na twarzy, ale także zaczerwienione policzki, które mogą być mocno błyszczące. Kolejne objawy to czerwone zmiany na dłoniach, stopach i tułowiu dziecka, które mogą się zamieniać w atopowe zapalenie skóry.

Typowe dla alergii pokarmowych objawy mogą także występować, choć są rzadsze. Dziecko może cierpieć na bóle brzucha czy kolki, u niektórych występują także objawy czy częste biegunki. Bardzo często dzieci ze skazą białkową mają trudności z przybraniem na wadze, mimo że są regularnie karmione.

Leczenie skazy białkowej

Nie istnieje jednak żaden skuteczny lek, który można by podawać, aby wyleczyć skazę białkową. W przypadku zmian na skórze czasem stosuje się maści sterydowe, które przynoszą ulgę przy bardzo silnych zmianach związanych z atopowym zapaleniem skóry. Wszelkie zmiany i zaczerwienione powierzchnie na skórze dziecka należy natłuszczać oraz dbać o ich ochronę poprzez stosowanie emolientów. To właśnie one pomagają w odbudowie ochronnego płaszcza lipidowego, który chroni skórę dziecka. Natomiast istotnym elementem w leczeniu skazy białkowej jest niewątpliwie dieta.

Ze względu na fakt, że skaza białkowa obejmuje niemowlęta, odpowiednia dieta, bez białka zwierzęcego, musi być stosowana przez matki karmiące. Jeśli dziecko jest karmione piersią, to taki sposób odżywiania powinien trwać co najmniej do 6 miesiąca.

I u dzieci, i u ich matek można stosować dietę eliminacyjną. W takiej diecie nie mogą występować produkty zawierające białko zwierzęce, przy czym taka dieta powinna trwać co najmniej 6 miesięcy (u dzieci powinna ona trwać, dopóki dziecko nie skończy 12-18 miesięcy). Po tym czasie do diety mogą być włączane kolejne produkty, zawierające białko zwierzęce. Jednak ważna jest dokładna obserwacja wszelkich reakcji organizmu na pojawienie się w diecie nowego produktu. Przy silnej reakcji alergicznej taki produkt należy wyeliminować.

2 KOMENTARZE

  1. Skaza białkowa u niemowlaka może się pojawić już po pierwszym miesiącu życia. Nie ma się więc co cieszyć jak na początku jej nie ma, bo praktycznie w każdym tygodniu może wyskoczyć wysypka. No może jak przez pierwsze pół roku nie ma, to można powoli zacząć myśleć, że skaza białkowa u takiego dziecka się nie pojawi, ale pewności na 100% też nie można niestety jeszcze mieć.

  2. Nie tylko po pierwszym, ale W pierwszym miesiącu. Skaza białkowa u niemowlaka nie jest zależna od tego ile ma miesięcy, tylko jaki pokarm przyjmował. Bo skaza białkowa powodowana jest przez dietę, której organizm nie przyjmuje niezależnie od wieku. Są nawet przecież przypadki skazy białkowej u dorosłych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here