Jakie mleko wybrać przy skazie białkowej?

2
1952
mleko przy skazie białkowej

Alergie pokarmowe bardzo często pojawiają się już w wieku niemowlęcym. Część z nich ustępuje samoistnie – jedną z takich alergii, które często przechodzą same po upływie około dwóch lat, jest skaza białkowa. To, że alergia na białka mleka krowiego, głównie kazeinę, nie musi zostać z dzieckiem na całe życie, nie oznacza, że należy tę dolegliwość bagatelizować.

Skaza białkowa – czego nie jeść

Skaza białkowa to alergia na kazeinę, zawartą w mleku krowim. Oznacza to, że wykluczeniu z diety podlegać będą tylko produkty mleczne z mleka krowiego. Na rynku jest obecnie dostępnych wiele produktów, które całkowicie zastępują produkty mleczne, jak choćby kozie mleko, kozi ser, twaróg.

Wykluczeniu mleka krowiego z diety podlega nie tylko dziecko ze skazą białkową, ale również matka karmiąca piersią, ponieważ ta alergia ujawnia się najczęściej w wieku niemowlęcym. Nie należy jednak zaprzestawać karmienia piersią, gdy u dziecka stwierdzi się skazę białkową. W celu uniknięcia objawów alergii wystarczy, aby mama przeszła na dietę bezmleczną suplementowaną wapniem, lub zamieniła produkty mleka krowiego na mleko kozie, aby nie dopuszczać do zubożenia diety w wapń.

Objawy skazy białkowej

Skazy białkowej u niemowlaka nie da się przeoczyć. Dziecko staje się niespokojne, drażliwe, a płacz nasila się szczególnie w trakcie i po posiłku. Nadmierna reakcja układu immunologicznego niemowlaka na kazeinę zawartą w mleku krowim powoduje kolki, ulewania, wzdęcia, zaparcia lub biegunki oraz bóle brzucha, które niemowlak będzie manifestował płaczem.

Najbardziej charakterystycznym objawem jest jednak atopowe zapalenie skóry – skóra niemowlaka jest zaczerwieniona, łuszczy się, jest wysuszona, swędząca i skłonna do podrażnień. Mogą się pojawić także trudne do wyleczenia infekcje, sapka niemowlęca, czy inne objawy typowe dla alergii pokarmowych.

Skaza białkowa – jakie mleko modyfikowane jest wskazane?

Noworodki i niemowlęta karmione są przez pierwszych kilka miesięcy życia wyłącznie mlekiem – matki lub modyfikowanym. Gdy pojawia się skaza białkowa jakie mleko należy podawać dziecku? Czy zrezygnować z karmienia piersią, jeśli matka lubi spożywać produkty mleczne?

Dla dobra dziecka, najlepszym sposobem karmienia jest karmienie piersią tak długo, jak to możliwe. Matka powinna więc zrezygnować całkowicie ze spożywania produktów mlecznych. Jeśli przejdzie na dietę bezmleczną, może się okazać konieczna suplementacja wapniem, aby nie zaszkodziła ona swojemu zdrowiu.

Matka karmiąca może również przerzucić się na spożywanie produktów z mleka koziego oraz mlek roślinnych. Również zawierają one duże ilości białka, ale nie zawierają kazeiny, która jest źle tolerowana przez organizm niemowlaka. W przypadku przejścia na mleko modyfikowane konieczne jest kupowanie specjalnych hydrolizatów mleka krowiego, pozbawionych kazeiny, przepisywanych przez lekarza.

Dieta bez mleka krowiego – jak długo?

Podstawą prawidłowego leczenia skazy białkowej niemowlaka jest dieta eliminująca mleko krowie. Jak długo należy ją stosować? Po około 6-12 miesiącach wprowadza się próbę prowokacyjną, czyli podaje dziecku niewielką ilość mleka krowiego, by sprawdzić, czy wystąpi reakcja.

Leczenie AZS polega na stosowaniu specjalnych maści sterydowych i emolientów, które leczą objawy skórne. Rzadko kiedy konieczne jest stosowanie diety eliminacyjnej przez całe życie. Najczęściej skaza białkowa ustępuje samoistnie lub po wygaszeniu nadaktywności układu immunologicznej na ten składnik poprzez stosowanie diety eliminacyjnej u niemowlaka ze skazą białkową lub jego karmiącej mamy.

2 KOMENTARZE

  1. Karmienie mlekiem z piersi to podstawa dla zdrowia dziecka. Trzeba się poświęcić, drogie panie, bo bez tego skaza białkowa będzie tylko jednym z wielu problemów z jakimi Wasze dziecko będzie się musiało zmagać. A tego zdecydowanie lepiej uniknąć, żeby nie było kłopotów w przyszłości i przynajmniej dokarmiać mlekiem matki dziecko nawet do 3 roku życia.

  2. Tylko uważajcie z tą próbą po przerwie, bo nie może być za ostro. Wtedy objawy skazy białkowej będą bardzo groźne i wręcz może dojść do szoku. Dlatego nie stawiajcie szklanki mleka przed dzieckiem na próbę, naprawdę wystarczy dosłownie parę łyków żeby zobaczyć czy skaza białkowa pojawia się po konkretnym rodzaju mleka czy nie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here