Jak wygląda skaza białkowa?

2
727
produkty niedozwolone przy skazie białkowej

Alergie pokarmowe już tak naprawdę nikogo nie dziwią, nawet te dotyczące dzieci. Jedną z nich jest skaza białkowa, która dotyka niemowlęta i dzieci do drugiego roku życia. Jak wygląda skaza białkowa?

Co to jest skaza białkowa?

Ten rodzaj alergii pokarmowej objawia się zazwyczaj uczuleniem na mleko, ale nie tylko. Pierwsze jej symptomy występują u niemowląt mających 2-3 miesiące, kiedy jeszcze są karmione mlekiem matki. W takiej sytuacji wielu osobom trudno skojarzyć, że problem wynika z określonej diety matki i tak naprawdę to ona powinna wyeliminować wszystkie produkty mleczne ze swojej diety, a jeżeli to nie pomoże, należy szukać przyczyn w innych produktach, ponieważ skaza białkowa bywa ukierunkowana nawet na inne białka. Generalnie przyjmuje się, że mama dziecka ze skazą białkową powinna unikać nie tylko mleka i produktów mlecznych, ale także mięsa (z wyjątkiem drobiu i mięsa króliczego), ryb i skorupiaków, cytrusów, jajek, czekolady czy orzechów, więc lista jest naprawdę długa.

Warto przy tym zaznaczyć, że problem w dużej mierze dotyczy dzieci tych rodziców, którzy sami zmagają się z jakimś rodzajem alergii i niekoniecznie to musi być alergia pokarmowa. Nie oznacza to, że pozostałe maluchy są w pełni bezpieczne. Zmiany cywilizacyjne, jak wzrost zanieczyszczenia powietrza czy też ogromne natężenie substancji chemicznych wokół nas, spowodowały, że dolegliwość może się ujawnić także u dziecka, którego rodzice są całkowicie wolni od alergii.

Jak wygląda skaza białkowa – objawy

Pierwszym i zdecydowanie najczęściej występującym objawem skazy białkowej będzie sucha i szorstka wysypka na policzkach i za uszami, której zazwyczaj towarzyszy notorycznie pojawiające się ulewanie oraz biegunki. W stanach mocno zaostrzonych dochodzą bardzo groźne symptomy. Chodzi tutaj zwłaszcza o krew w stolcu, ostrą egzemę czy też kiepskie przybieranie na wadze. Dziecko może też być bardzo kapryśne, a niekiedy ma problemy z oddychaniem.

Leczenie w przypadku skazy białkowej

Rodzice, którzy dowiadują się, czym jest skaza białkowa mają świadomość, że tak naprawdę nie ma skutecznego leku na nią poza dietą eliminacyjną. Kłopot może jednak sprawić znalezienie tego, co rzeczywiście szkodzi dziecku, ponieważ często mamy do czynienia z reakcją opóźnioną, a więc nie bezpośrednio po spożyciu danego pokarmu. Specjaliści zalecają prowadzenie dzienniczka, w którym skrupulatnie zapisuje się to, co je zarówno mama karmiąca, jak i jej potomstwo. Taki dzienniczek z reguły pomaga odkryć źródło problemu.

Warto podkreślić, że lekarze w jednym są bardzo zgodni – mama powinna kontynuować karmienie naturalne, a jedynie należy znaleźć potencjalny alergen bądź alergeny, ponieważ może ich być więcej. Jeżeli po wykluczeniu danego produktu z menu nie zauważy się znacznej poprawy stanu malucha, to konieczne będzie kontynuowanie diety i eliminowanie kolejnych produktów. Minimalny czas odstawienia wynosi dwa tygodnie. Trzeba jednak mieć świadomość, że czynników pogarszających kondycję dziecka może być kilka i dlatego zaleca się dość restrykcyjne podejście do diety eliminacyjnej ze względu na dobro niemowlaka. Niektóre mamy decydują się wtedy na zaprzestanie karmienia naturalnego, jednak lekarze nie uważają tego za słuszne.

Skaza białkowa i co dalej?

Bardzo duża grupa dzieci samoistnie wyrasta ze skazy białkowej po ukończeniu trzeciego roku życia, ale nie dotyczy to wszystkich przypadków. Warto pamiętać, że nawet 40% maluchów jest zagrożonych rozwinięciem się astmy, niewiele mniej pojawieniem się alergicznego nieżytu nosa, a u prawie 20% dzieci mogą się pojawić alergie pokarmowe w życiu dorosłym.

2 KOMENTARZE

  1. Skaza białkowa to przede wszystkim wysypka. Nawet jak ktoś nie wie jak wygląda skaza białkowa, a raczej jej objawy, to bardzo szybko się zorientuje, bo czerwone kropeczki są bardzo charakterystyczne i nie da się ich pomylić z trądzikiem czy czymś takim.

  2. U nas to była taka jakby tarka. Dzięki temu skaza białkowa była dość łatwa do rozpoznania. No i oczywiście podkurczanie nóżek i bóle brzucha – wszystko na raz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here