Dieta przy skazie białkowej

2
824
elementy diety przy skazie białkowej

Uważana za chorobę wieku niemowlęcego skaza białkowa u wielu dzieci mija wraz z wiekiem. W praktyce oznacza to, że dziecko nie musi przyjmować żadnych leków na skazę białkową, zaś samo leczenie jest leczeniem objawowym, uwzględniającym także stosowanie odpowiedniej diety. Ze skazy białkowej dzieci wyrastają – po przekroczeniu drugiego roku życia większość z nich może spożywać produkty zawierające białko zwierzęce. Gdy została zdiagnozowana skaza białkowa dieta jest niezwykle ważnym czynnikiem, przy czym należy pamiętać, że taka dieta będzie obejmować także matkę karmiącą.

Czym jest skaza białkowa

Skaza białkowa to silna reakcja alergiczna na białko pochodzenia zwierzęcego, której nie leczy się farmakologicznie. Leczenie skazy białkowej to zawsze leczenie objawowe.

U wielu dzieci pojawia się na twarzy wysypka, dodatkowo skóra może być błyszcząca i mocno zaczerwieniona. Równie często występują zmiany na skórze dłoni, stóp czy tułowia, przy czym zmiany chorobowe mogą mieć bardzo silny przebieg. Często takim zmianom towarzyszy nadmierne łuszczenie się skóry, pojawia się także atopowe zapalenie skóry. Skaza białkowa łączy się także z objawami ze strony układu pokarmowego. Dzieci mogą cierpieć z powodu kolek i bólu brzucha, u niektórych z nich pojawiają się wymioty lub biegunki, a w niektórych przypadkach występujące objawy mogą utrudniać przybranie na wadze. W skrajnych przypadkach, przy bardzo silnej alergii, u dzieci może się pojawiać pokrzywka, ale również szok anafilaktyczny spowodowany spożyciem uczulającego produktu.

Jak leczyć skazę białkową

Mimo braku konkretnych preparatów, które pomogłyby się uporać z objawami skazy białkowej, stosuje się różne preparaty, minimalizujące intensywność objawów. Zmiany na skórze należy myć i pielęgnować, stosując emolienty do odbudowy płaszcza lipidowe, przy bardziej uciążliwych zmianach sięga się po produkty natłuszczające.

Jeśli u dziecka pojawiło się atopowe zapalenie skóry o silnym przebiegu, wówczas lekarz pediatra może się zdecydować na sięgnięcie po maści sterydowe, łagodzące objawy choroby. Natomiast problemy ze strony układu pokarmowego mogą być łagodzone jedynie poprzez wyeliminowanie z diety produktów zawierających białko zwierzęce. To właśnie dieta pozwala dziecku na rozwój do drugiego roku życia, gdy większość objawów w sposób naturalny ustępuje.

Skaza białkowa – co jeść

Gdy u dziecka zdiagnozowana została skaza białkowa dieta matki karmiącej powinna być dostosowana do tego faktu. W praktyce oznacza to z jednej strony konieczność karmienia piersią dziecka co najmniej przez 6 pierwszych miesięcy życia, a jednocześnie wiąże się z koniecznością wybierania jedynie określonych produktów.

Za absolutnie zakazane należy uznać mleko i nabiał, dlatego wiele matek karmiących stosuje dietę bezmleczną. Stosowanie tej akurat diety wiąże się z tym, że spora część niemowląt ma uczulenie na białko pochodzenia zwierzęcego, które otrzymują wraz z pokarmem matki. Dopiero niedawno okazało się, że oprócz białka z mleka równie szkodliwe dla dzieci ze skazą białkową są również produkty mięsne, białko jaj czy nawet niektóre ryby.

Dieta eliminacyjna powinna trwać co najmniej 6 miesięcy, natomiast jeśli dietę taką stosuje się już u dziecka, wówczas pierwsze produkty, zawierające białko zwierzęce, mogą się pojawić pomiędzy 12 a 18 miesiącem życia.

Jednak nawet dieta, stosowana przez matki karmiące, nie daje gwarancji, że dziecko wyrośnie ze skazy białkowej. U niektórych dzieci pozostają alergie na wybrane produkty, natomiast część dorosłych nie toleruje białka zwierzęcego także później.

2 KOMENTARZE

  1. Dieta przy skazie białkowej powinna opierać się na… białku! Nie żartuję, ale konkretnie chodzi o to, żeby jednak dostarczyć go w odpowiedniej formie do organizmu, ale nie pić np. mleka. Tak samo wszystkich przetworów, jajek i tak dalej. Ale już większość osób pozytywnie reaguje na mięso z kurczaka, w którym jest najlepiej przyswajalne przez ludzki organizm białko.

  2. Trzeba bacznie obserwować malucha, bo jedni reagują tak a inni inaczej. Wcale nie jest powiedziane, że jak ktoś nie reaguje przy skazie białkowej na kurczaka, to reszta też nie będzie. Każdy indywidualne preferencje ma.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here