Reumatyzm tkanek miękkich

2
186
reumatyzm tkanek miękkich

Wśród najczęściej spotykanych chorób reumatycznych z pewnością wymienić należy reumatyzm tkanek miękkich. Schorzenie to obejmuje szczególnie stawy, a także ścięgna, kości czy mięśnie, zwłaszcza dłoni, nadgarstka, barków, ramion i łokci. Warto dowiedzieć się, czym jest to schorzenie, jak się objawia, co odpowiada za jego powstawanie i na czym polega jego terapia.

Czym jest reumatyzm tkanek miękkich

rzs tkanek miękkichReumatyzm tkanek miękkich (zwany często zamiennie RZS tkanek miękkich) występuje u pacjentów obojga płci, bez względu na wiek. Główna jego przyczyna tkwi w urazach i przeciążeniach, których każdy z nas może nabawić się, wykonując codzienne obowiązki. Innym czynnikiem, który ma duży wpływ na prawdopodobieństwo pojawienia się choroby, jest sport (stąd powszechne stały się określenia, takie jak „bark tenisisty” lub „ramię tenisisty”). Wystarczy nieduże pęknięcie kości czy naciągnięcie mięśni, które nie zostanie potraktowane poważnie, by z czasem doprowadziło do poważniejszych powikłań.

Warto pamiętać, że reumatyzm tkanek miękkich może pojawić się nie tylko w wyniku dużej aktywności fizycznej i częstego ruchu, ale również podczas długotrwałego siedzenia w nieodpowiedniej pozycji. Choroba dotyczyć może więc np. pianistów lub ludzi, którzy większość czasu spędzają przed komputerem. Nierzadko występuje również u rodziców, zmuszonych do niemal nieustannego trzymania na rękach niemowlęcia, co wpływa na pojawienie się nieprawidłowości w dłoniach i nadgarstkach.

Objawy reumatyzmu tkanek miękkich

Gdy w organizm zostanie zaatakowany przez reumatyzm tkanek miękkich objawy z biegiem czasu stają się coraz bardziej intensywne, skutecznie utrudniając normalne funkcjonowanie. Ból jest bowiem niezwykle mocny, a do tego pojawia się najczęściej w godzinach nocnych, uniemożliwiając spokojny sen. Wpływa to na ogólne samopoczucie, doprowadza do apatii, utraty sił, braku chęci do działania, u niektórych osób pojawia się również gorączka, migrena, a nawet stany depresyjne.

Inne charakterystyczne objawy to obrzęki, zaognienie skóry i powstanie guzków, czyli podskórnych stwardnień. Upływ czasu działa tu na niekorzyść chorego – jeśli nie podejmie on odpowiednich kroków w celu leczenia choroby, wkrótce nastąpi etap, gdy swobodny ruch przestanie być możliwy.

Reumatyzm tkanek miękkich i zmiany, które w jego wyniku następują, mogą doprowadzić nawet do trwałego inwalidztwa. Ważną informacją, o której nie każdy wie, jest fakt, że symptomy schorzenia mogą na pewien czas samoistnie ustąpić. Często usypia to czujność pacjenta, który zapomina o problemie, aż do momentu, gdy choroba znów da o sobie znać w postaci bardzo silnego bólu. Nie zawsze człowiek jest w stanie sam zorientować się, co mu dolega, zwłaszcza w początkowych etapach reumatyzmu, dlatego każdy sygnał warto skonsultować z lekarzem. Nie należy ignorować żadnych symptomów – im szybciej rozpocznie się leczenie, tym lepiej.

Leczenie reumatyzmu tkanek miękkich

Jak leczy się reumatyzm tkanek miękkich? W przypadku chorób tego rodzaju nie ma niestety sposobu na zupełne pozbycie się kłopotu i powrót do całkowitego zdrowia. Leczenie polega na uśpieniu choroby, wstrzymywaniu jej rozwoju i sprawieniu, by objawy występowały jak najrzadziej i miały możliwie najdelikatniejszą postać. O metodach terapii może zadecydować jedynie lekarz (najlepiej reumatolog).

Reumatyzm tkanek miękkich hamowany jest za pomocą leków, środków przeciwbólowych, a ponadto specjaliści zalecają również zmianę stylu życia. Przede wszystkim chodzi tu o zdrową dietę, a także wykonywanie ćwiczeń fizycznych. Systematyczna rehabilitacja, prawidłowe odżywianie i unikanie sytuacji stresowych mogą być bez wątpienia dużym wsparciem dla leczenia farmakologicznego.

2 KOMENTARZE

  1. Reumatyzm tkanek miękkich to przede wszystkim kłopoty z nadgarstkami. W dużej mierze ma to związek z nieprawidłowym pisaniem na komputerze, W dzisiejszych czasach trzeba dbać o to żeby cała ręka była oparta, w minimum trzech punktach. Nie trzeba wcale żadnych obciążeń. Samo wiszenie ręki i jej własny ciężar może niestety wystarczyć na to, żeby zmagać się z reumatyzmem.

  2. Gdy zaczyna się reumatyzm tkanek miękkich to łatwo można dać się zmylić. Człowiekowi się wydaje, że to nic takiego, bo ból jest znośny, nawet nie trzeba brać tabletek. Dopiero z czasem zacznie się problem, bo zacznie naprawdę boleć. I wtedy tak jak u mnie – będzie już na niektóre metody za późno…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here