Reumatyczne zapalenie stawów

3
609
rzs

Reumatyczne zapalenie stawów (lub reumatoidalne zapalenie stawów, w skrócie RZS) to dość powszechne schorzenie autoimmunologiczne, czyli takie, w którym organizm doprowadza do autoagresji, wytwarzając przeciwciał niszczące jego własne tkanki i komórki. Skąd się bierze RZS? Jak przebiega, czym się objawia i jakimi metodami bywa leczone?

Kto choruje na RZS

reumatyczne zapalenie stawówReumatyczne zapalenie stawów atakuje ok. 2% populacji, a jednym z czynników ryzyka jest tu płeć – niemal trzykrotnie częściej występuje u kobiet, z reguły w średnim wieku (między 45. a 50 rokiem życia), choć zdarza się również u osób znacznie młodszych, w tym także u dzieci.

Przyczyna pojawienia się schorzenia nie jest znana, często jednak ma związek z przebytą uprzednio infekcją, wirusem lub zakażeniem o podłożu bakteryjnym. Część osób jej źródło upatruje w zmianach hormonalnych oraz czynnikach genetycznych.

Objawy RZS

RZS jest chorobą przewlekłą i dotyczy tkanki łącznej oraz stawów. Pojawiające się stany zapalne z obrzękiem, zaczerwienieniem i intensywnym bólem obejmują z reguły palce dłoni, czasem również stopy, bark, kręgosłup, nadgarstki, kolana. Objawy występują często symetrycznie, czyli jednocześnie po lewej i po prawej stronie ciała. Typowe jest odczuwanie odrętwienia, mrowienia i przede wszystkim sztywności (szczególnie we wczesnych godzinach rannych), która może trwać nawet godzinę i ograniczać możliwości ruchowe, co bez wątpienia utrudnia życie i codzienne funkcjonowanie. Wkrótce następują też nieprawidłowości w ścięgnach oraz zaniki mięśniowe, dlatego również chwytanie dłoni jest bardzo osłabione. Palce bywają wyjątkowo wrażliwe na zmiany temperatur i dotyk. Chory, zwłaszcza w pierwszych etapach, może gorączkować, być przemęczony, apatyczny, wykazywać brak energii i apetytu. W dalszych fazach stawy ulegają licznym uszkodzeniom, zniekształceniom i deformacjom, a u wielu osób tworzą się zgrubienia w postaci tzw. guzków reumatoidalnych. Reumatyczne zapalenie stawów może przenieść się również na inne narządy i doprowadzić do zmian m.in. w sercu, nerkach czy płucach. Co ważne – symptomy RZS na zmianę pojawiają się i następnie zanikają na pewien czas. Przebieg choroby jest kwestią indywidualną.

Leczenie RZS

W RZS, podobnie jak w przypadku większości chorób, ogromne znaczenie ma wczesna diagnoza i szybkie podjęcie terapii, dzięki której komórki zapalne będą rozwijały się o wiele wolniej. Zwlekanie z wizytą u lekarza spowoduje, że choroba wejdzie w najcięższy etap, prowadząc do trwałego kalectwa. Nie należy więc w tej kwestii czekać, ale po rozpoznaniu u siebie objawów natychmiast zgłosić się do specjalisty.

Choć niektórzy producenci środków farmakologicznych zachęcają hasłem „Wylecz reumatyzm”, trzeba mieć świadomość, że reumatyczne zapalenie stawów jest schorzeniem, którego zupełne pozbycie się jest w zasadzie niemożliwe. Pacjent ma jedynie szansę zahamowania rozwoju choroby, jak najdłuższego utrzymywania jej w etapie remisji i złagodzenia pojawiających się symptomów, zwłaszcza intensywnych bóli stawów. Dostępne na rynku leki, które specjaliści zalecają w przypadku RZS, mogą zatem powstrzymać objawy i korzystnie wpływać na cały przebieg schorzenia.

Terapia musi być prowadzona pod kontrolą lekarza, który decyduje o doborze środków i ich dawkowaniu. Poza farmakologią duże znaczenie ma także rehabilitacja, kąpiele lecznicze czy krioterapia, a także stosowanie prawidłowej diety. Chory powinien unikać przetworzonej, pełnej konserwantów żywności, natomiast kłaść szczególny nacisk na spożywanie warzyw, owoców i produktów z kwasami omega-3, które zawarte są m.in. w rybach.

3 KOMENTARZE

  1. Jak ktoś mówi, że RZS da się wyleczyć to od razu wiadomo, że to szarlatan. Nie wierzcie w takie historyjki, bo zawsze na koniec okazuje się, że chce wyczochrać jakąś kasę. Często nie od razu, tylko najpierw jest sprawdzanie, pajacowanie i tak dalej. Ale docelowo zawsze chodzi o to samo – o kasę, bo reumatoidalne zapalenie stawów jest na razie nieuleczalne.

  2. Ja mam taką teorię, że reumatyczne zapalenie stawów częściej się pojawia u kobiet, bo bardziej się przeciążają. Ma to związek z tym, że najpierw jest praca, napinka na karierę, a potem pojawia się dziecko i zaczyna się orka z noszeniem, bujaniem i td. Większość kobiet wcześniej nie ćwiczy, bo kto wypierze, ugotuje? I nie są przygotowane do takich obciążeń, co odbija się na stawach.

  3. Bolące stawy to naprawdę przykra i uciążliwa dolegliwość. Wiem coś o tym, bo tez przez pewien czas zmagałam sie z tym problemem. Mi pomogła maść uniwersalna z konopi która dzięki wysokiemu stężeniu CBD ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Polecam ją też na bolące mięśnie po większym wysiłku, wyleczyła mnie też z zakwasów. Kupić można wyłącznie na tej stronce http://www.konopiafarmacja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here