Leczenie reumatyzmu

2
433
leczenie reumatyzmu

Terminem reumatyzm określa się zespół nawet kilkuset chorób związanych z poszczególnymi elementami układu ruchowego. Poza silnymi bólami i obrzękami u chorego, schorzenie może spowodować liczne zmiany i zniekształcenia, prowadząc do utrudnień z poruszaniem się i funkcjonowaniem w życiu codziennym. Bardzo istotne jest zatem jak najwcześniejsze leczenie reumatyzmu.

Reumatyzm, na który w samej Polsce skarży się kilka milionów ludzi, najczęściej występuje u osób w średnim bądź starszym wieku, choć niektóre jego postaci zdarzają się także u dzieci. Zdecydowanie bardziej narażone są na niego kobiety. Chyba najpowszechniejszą chorobą reumatyczną jest reumatoidalne zapalenie stawów.

Główne objawy i leczenie reumatyzmu

reumatyzm jak leczyćOsoby cierpiące na reumatyzm zwykle skarżą się na dokuczliwy, bardzo intensywny ból, zaczerwienienie i napięcie skóry oraz powstawanie obrzęków. Ponadto dochodzić może do sztywnień, odczuwania mrowienia, modyfikacji, zniekształceń, zgrubień (czyli guzków), osteoporozy. Sytuacja taka spowodowana jest pojawieniem się i rozwijaniem stanu zapalnego w tkance łącznej stawów i kości. Wskutek choroby u pacjenta może też występować podwyższona temperatura ciała, znaczne osłabienie organizmu, anemia, brak odczuwania łaknienia, niechęć do aktywności fizycznej. W cięższych przypadkach zmiany atakują również narządy innych układów (np. nerki, serce).

W momencie zaobserwowania pierwszych oznak tego, że pojawił się reumatyzm leczenie powinno nastąpić możliwie najszybciej, ponieważ tylko w taki sposób chory ma szansę na uniknięcie rozwoju choroby do fazy, w której jej objawy są już tak nasilone, że mają znaczący wpływ na komfort życia. Leczenie reumatyzmu poprzedzić musi oczywiście diagnoza. W tym celu wykonuje się badania laboratoryjne i na ich podstawie ocenia obecność i rodzaj konkretnego schorzenia reumatycznego. Poza analizą krwi przeprowadza się również biopsję stawów, badanie USG, rezonans magnetyczny, tomografię komputerową i zdjęcia RTG.

Leczenie chorób reumatycznych

Jeśli lekarz na podstawie wykonanych badań stwierdzi, że pacjent choruje na reumatyzm leczenie może odbywać się jedynie pod jego ścisłą kontrolą. Warto tu jednak wspomnieć, że choroby reumatyczne są przewlekłe i do dziś medycyna nie zna skutecznego sposobu na stuprocentowe wyeliminowanie tego typu schorzeń. Choć strony i fora internetowe uginają się od klasycznych zapytań typu „reumatyzm jak leczyć?”, to trzeba wziąć pod uwagę, że cały proces polega jedynie na tym, by hamować rozwój stanu zapalnego, a tym samym wpłynąć na spowolnienie postępu choroby i wyciszenie jej objawów. Leczenie reumatyzmu skupia się więc na maksymalnym polepszeniu życia chorego – tak, by obecność schorzenia jak najmniej wpływała negatywnie na jego zdrowie, samopoczucie i życie codzienne.

Leczenie reumatyzmu jest oczywiście indywidualne – zależy głównie od rodzaju choroby, jej fazy, a także wieku i stanu zdrowia pacjenta. Zwykle stosuje się tu środki przeciwzapalne i przeciwbólowe w postaci tabletek, kremu, żelu, plastrów, maści, czopków. Często sprawdzają się leki sterydowe, choć nie w każdym przypadku można je zażywać.

W ostatnich latach coraz częściej korzysta się z terapii biologicznej, jednak koszt tej metody jest dosyć spory. Należy więc pamiętać, że leczenie reumatyzmu odbywać się może jedynie po konsultacji ze specjalistą i to on decyduje o jego formie oraz rodzaju i dawce środka farmakologicznego. Domowe metody mogą być tu jedynie uzupełnieniem, nie powinny natomiast stanowić podstawy terapii.

Leczenie reumatyzmu warto wesprzeć odpowiednią dietą i ćwiczeniami rehabilitacyjnymi, które pomogą jak najdłużej utrzymać sprawność fizyczną.

2 KOMENTARZE

  1. Trochę płonne nadzieje, bo to niestety nie jest leczenie reumatyzmu, ale rehabilitacja. Jeszcze nie spotkałem osoby, której udało by się wyleczyć reumatyzm. Jakieś postępy są, ból się zmniejsza i postępy choroby się zatrzymują, ale nigdy nie jest tak, że wycofa się choroba do zera i można z czystym sercem powiedzieć, że reumatyzm został wyleczony.

  2. Zdecydowanie za mało się mówi na temat diety. A właśnie odpowiednia dieta ma kluczowe znaczenie dla organizmu w zakresie leczenia reumatyzmu. Tylko trzeba się naprawdę restrykcyjnie jej trzymać, odstawić całkowicie słodycze, alkohol i kawę, żeby były efekty, Już po kilku miesiącach widać różnicę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here