Przyczyny ostrogi piętowej

2
1241
przyczyny ostrogi piętowej

Ostroga piętowa jest dolegliwością dotykającą coraz więcej osób. Przyczyny ostrogi piętowej obejmują czynniki wpływające na deformację stopy i są związane przede wszystkim z trybem życia.

Utrzymywanie stopy w nieodpowiedniej pozycji

Jedną z przyczyn występowania tej dolegliwości jest utrzymywanie stopy przez długi czas w nieodpowiedniej pozycji. Taka przyczyna ostrogi piętowej szczególnie dotyka to osoby, które wykonują swoją pracę w stojącej pozycji. Jeżeli już zbyt długo stoi się w jednej pozycji, to normalne dla człowieka jest, aby ją zmienić. W efekcie staje się, obciążając mocniej prawą albo lewą nogę. Utrzymywanie ciężaru ciała na jednej stopie może przyczynić się do jej zbytniego obciążenia, a tym samym do ostrogi piętowej.

Nieodpowiednie leczenie kontuzji stawu skokowego

W przypadku lekkiego skręcenia, bardzo wiele osób nie udaje się do lekarza z racji tego, że niewielki ból nie przeszkadza znacznie w chodzeniu. Zdeformowana stopa pod wpływem skręcenia może ostatecznie sprawić, że przerodzi się to w ostrogę piętową. Ponadto taki sam efekt występuje w momencie, kiedy zbyt wcześnie zdejmie się gips umożliwiający odpowiednie zrośnięcie się kości po złamaniu, czy skręceniu. Dlatego też bardzo ważne jest słuchanie zaleceń lekarza w takich kwestiach i doprowadzenie leczenia do samego końca.

Niewygodne obuwie

niewygodne obuwie przyczyną ostrogi piętowejGdy pojawia się ostroga piętowa przyczyny obejmują również noszenie niewygodnego obuwia. Noszenie zbyt dużych, albo zbyt małych rozmiarów wybranych butów może przyczynić się do deformacji stopy. Tak samo dzieje się w przypadku codziennego noszenia wysokich butów. Wtedy pojawia się dolegliwość zwana płaskostopiem i może ona się przerodzić w ostrogę piętową. Ponadto jakość obuwia jest również bardzo ważna. W środku powinno się ono dopasowywać do stopy i nie być twardym. Buty takie nie tylko są niewygodne, ale właśnie mogą przyczynić się do wystąpienia ostrogi piętowej.

Osoby w podeszłym wieku

Inną przyczyną jest wiek. W momencie starzenia się organizmu, również kości stają się słabsze i bardziej podatne na deformację. Dlatego też ostroga piętowa zazwyczaj dotyka osoby starsze, które na dodatek spędzają dużo czasu w pozycji stojącej, albo są zmuszone do dźwigania. Słabe kości nie są w stanie wytrzymać tak dużego obciążenia. Dlatego też osoby starsze powinny szczególnie uważać, nosić tylko i wyłącznie wygodne, dobrej jakości obuwie i unikać przemęczania oraz obciążania stóp.

Zbyt wysoka waga ciała

Ponadto, warto zdawać sobie również sprawę z tego, że osoby cierpiące na nadwagę są bardziej narażone na takie schorzenie. Stopy zwyczajnie nie wytrzymują dźwigania tylu kilogramów i ulegają deformacji. W konsekwencji dochodzi do powstania zapalenia, a to prowadzi do ostrogi piętowej. Stąd też jeżeli ktoś ma tylko problemy z ostrogą piętową, to powinien najpierw wyeliminować przyczynę, jaką jest nadwaga. Leczenie dolegliwości, bez zmiany masy ciała, może sprawić, że będzie ona stale powracała i nie da się jej trwale wyeliminować.

Zbyt intensywny wysiłek fizyczny

W trakcie uprawiania sportu mogą powstawać różne mikro urazy. Są one niezauważalne w normalnym funkcjonowaniu, a osłabiają stopy. Tym samym sprawiają, że stają się one bardziej podatne na deformacje i tym samym na powstanie ostrogi piętowej. Często przyczynami występowania takich urazów jest intensywny wysiłek fizyczny, który nie został poprzedzony rozciąganiem i odpowiednią rozgrzewką. To ona chroni stawy, mięśnie i kości przed urazami, przygotowując stopniowo do intensywniejszej pracy.

2 KOMENTARZE

  1. Tak się śmiałam z tych, co mówili, żeby nie przesadzać i jak się tylko da, to nie chodzić w szpilkach. No i się niestety okazało, że to są główne przyczyny ostrogi piętowej. Sama sobie winna, ale innych przestrzegam: to fisiowanie w szpilkach na niewiele się zda, a potem tylko się cierpi, więc dziewczyny do czółenek i niech się faceci starają, a nie my!

  2. To nie jedyne przyczyny ostrogi piętowej, bo faceci też ją mają, a przecież nie chodzą w szpilkach. Chociaż, w dzisiejszych czasach… Ale już poważnie mówiąc – lepiej nie stać, a jak już musimy być w miejscu, to można nieco podreptać, przenosić ciężar na dwie nogi i broń Boże nie stać obciążając jedną, bo nic dobrego z tego nie wyniknie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here