Ostroga piętowa a domowe sposoby

2
1076
ostroga piętowa - masaż

Ostroga piętowa to dość uciążliwa dolegliwość ortopedyczna. Nie stanowi co prawda żadnego zagrożenia dla zdrowia, jednak jej objawy bardzo wpływają na codzienne życie. Ból nie tylko utrudnia normalne chodzenie, ale z czasem potrafi dokuczać nawet w czasie całkowitego odpoczynku. Czy w przypadku schorzeń, takich jak ostroga piętowa domowe sposoby leczenia są odpowiednim rozwiązaniem?

Ostroga w pięcie to zwyrodnienie przybierające kształt podłużnej narośli na spodniej stronie pięty. Wywołane jest stanem zapalnym rozcięgna podeszwowego i odkładaniem się złogów wapnia w okolicach kości. Czynnikiem odpowiedzialnym za to jest m.in. niewygodne obuwie, kontuzja, nadmiar masy ciała, częsta pozycja stojąca, a także wiek (problem dotyczy często ludzi starszych).

Leczenie naturalne ostrogi piętowej

ostroga piętowa naturalne leczenieGdy pojawi się ostroga piętowa leczenie naturalne wiąże się z zażywaniem potrzebnych składników odżywczych. Chodzi tu głównie o witaminy (B5, K, D3, E, C), magnez, potas i bor. Podstawowym ich źródłem jest oczywiście odpowiednio skomponowana dieta, jednak nie zaszkodzą także suplementy. Część osób chwali także działanie octu jabłkowego (zwalczanie zakwaszenia organizmu). Poza piciem (1-2 łyżeczki dziennie) można również stosować go w formie okładów. Ocet jabłkowy może być też zażywany wraz z sodą oczyszczoną – mieszanka ta poprawia nieco stanu kości i stawów. Samą sodę oczyszczoną wiele osób wsypuje do ciepłej wody, by następnie – mocząc w niej obolałe stopy – przynieść im ulgę. Innym rozwiązaniem jest zrobienie z sody i wody gęstszej mieszanki, by móc smarować nią stopę.

W formie okładów używać można w razie silnego bólu także lodu. Przykładanie go do stopy pozwoli choć na trochę zniwelować nieprzyjemne odczucie. Nie zaszkodzą także zioła – to przecież właśnie one mają duże zastosowanie w lecznictwie. Może sprawdzić się tu choćby żywokost lekarski. W przypadku dolegliwości, jakie wywołuje ostroga piętowa domowe leczenie obejmuje także korzystanie z wielu kuchennych przypraw. Zastosowanie imbiru, cynamonu czy kurkumy może zadziałać przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Naturalne sposoby na ostrogę piętową

Inne naturalne rozwiązania to m.in. korzystanie z właściwości kwasów Omega-3, chrzanu, oleju kokosowego (w formie spożywczej, jako płukanka do ust oraz do smarowania miejscowego), a także oliwy z oliwek (masowanie stopy, można zastosować połączenie z olejkami zapachowymi). Jeśli chodzi o domowe metody, bardzo ważne jest również zadbanie o kilka kwestii, które mogą znacząco wpłynąć na redukowanie dolegliwości. Pierwsza sprawa to zmiana obuwia na jak najbardziej komfortowe i przede wszystkim płaskie. Niektóre osoby decydują się dodatkowo na specjalne, umieszczane w środku miękkie wkładki, których główną rolą jest zabezpieczanie pięty.

Kolejna rzecz – to wspomniana wcześniej dieta. Poza zbilansowanym jadłospisem, który ma dostarczyć organizmowi wszystkich składników odżywczych, ważny jest także efekt zdrowego menu w postaci unormowania masy swojego ciała. Wiadomo, że nawet niewielka z pozoru otyłość może powodować przeciążenia tak duże, że ostroga piętowa nie będzie miała możliwości ustąpienia, ponieważ stopa stale będzie narażona na pogłębianie się stanu zapalnego. Ważny jest także rozsądek w kwestii aktywności fizycznej. Ostroga piętowa i towarzyszący jej ból to znak, by wykluczyć stojący tryb życia lub intensywne treningi (zwłaszcza bieganie, tenis, siatkówkę). Jednak brak ruchu również nie jest wskazany.

Gdy pojawi się ostroga piętowa domowe leczenie to dobry sposób, by dodatkowo spróbować wykluczyć ból. Trzeba jednak pamiętać, że bez innych metod nie zawsze zdają egzamin i zwykle konieczne jest leczenie pod opieką lekarską.

2 KOMENTARZE

  1. Domowe sposoby na ostrogę piętową to m.in. masaż. Samemu można sobie go robić, bo wystarczy sięgnąć do stopy i po prostu ją rozmasować. Pobudza się tak krążenie krwi. Można też profilaktycznie drapać stopy, co też jest przyjemne jak ktoś nie ma łaskotek 🙂

  2. Są takie specjalne drewniane wałeczki. Niby działają na „wszystko”. ale tak naprawdę to są sprawdzone domowe sposoby żeby nie powstała ostroga piętowa. Można takie coś kupić za dosłownie kilka, kilkanaście złotych. Tylko nie dajcie się nabrać na jakieś super specjalne, co niby otwierają czakramy i takie tam historyjki z mchu i paproci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here