Objawy ostrogi piętowej

2
1364
objawy ostrogi piętowej

Ostroga piętowa („calcar calcanei”) to zmiany zwyrodnieniowe okolicy wyrostka przyśrodkowego guza piętowego kości piętowej, które stanowią przyczynę powstania narośli kostnej. Narośl ta z kolei prowadzi do zapalenia rozcięgna podeszwowego i – przede wszystkim – powoduje ból ograniczający możliwość poruszania się lub całkowicie ją wykluczający. Innymi słowy, ostrogi piętowe to kilkumilimetrowe wyrostki kości, które uwidaczniają się na podeszwowej stronie kości piętowej, są zatem widoczne na zdjęciu rentgenowskim. Stan ten jest wynikiem zmian przeciążeniowych, więc u starszych osób cierpiących na nadwagę ostrogi występują niezwykle często. Jakie są objawy ostrogi piętowej?

Przyczyny ostrogi piętowej

W większości przypadków ostroga piętowa spowodowana jest przez nieleczony przewlekły stan zapalny rozcięgna podeszwowego (ostroga piętowa dolna), albo ścięgna Achillesa (ostroga piętowa górna). Zalicza się to do bezpośredniej przyczyny schorzenia. Natomiast do zapalenia może dojść w różny sposób, między innymi poprzez chodzenie w nieodpowiednio dobranym obuwiu, które deformuje stopę, małe urazy, które pojawiają się w czasie intensywnego wysiłku fizycznego, a zazwyczaj są ignorowane, płaskostopie, stojący tryb pracy, bieganie niepoprzedzone właściwą rozgrzewką, nadwagę lub otyłość. Osoby ze sporą tuszą nierzadko miewają problemy zarówno z rozcięgnem podeszwowym, jak i ścięgnem Achillesa. Oczywiście nie wszystkie przyczyny pozostają znane.

Ostroga piętowa – objawy

Toczący się w okolicy przyczepu rozcięgna proces zapalny powoduje powstawanie dodatkowej tkanki kostnej, czyli ostrogi. Ostrogę piętową poznamy po następujących objawach:

  • silny ból, którego intensywność zależy od wykonywanej czynności,
  • ból jest silniejszy w godzinach porannych, szczególnie, kiedy po wstaniu z łóżka, chory dotyka podłogi; po dłuższym czasie spędzonym w umiarkowanym bezruchu (sen, leżenie w niezmienionej pozycji) bez podrażniania newralgicznego miejsca, chory zaraz po poruszeniu się i przejściu, odczuwa silny dyskomfort,
  • ból umiejscowiony jest w pięcie, ma więc swoje konkretne źródło,
  • gdy pacjent zaczyna chodzić ból jest większy, natomiast wraz z kolejnymi krokami zmniejsza się, gdy jednak przez jakiś czas jest w jednej pozycji, a następnie znów wraca do chodu, ból znów jest intensywniejszy,
  • ból może też utrzymywać się na jednakowym poziomie przez dłuższy czas, zdarza się jednak, że występuje nagle, nasilając się z każdym krokiem,
  • ból może też występować, kiedy stopy de facto nie dotykają gruntu,
  • co ciekawe, 20% osób posiadających dodatkową tkankę kostną, czyli ostrogę piętową, nie odczuwa dolegliwości z tym związanych.

Blokada ostrogi piętowej

Zwykle leczenie ostrogi piętowej polega na stosowaniu serii zabiegów fizykoterapeutycznych, do których należą ultradźwięki, zabiegi laserowe, jonoforeza (wprowadzanie lekarstwa poprzez przepływ prądu o stałym natężeniu), kinezyterapia miejscowa, krioterapia, czy zyskująca na popularności fala uderzeniowa. Są jednak także inne sposoby.

Czasami korzysta się także ze sterydowych zastrzyków w piętę, a więc właśnie blokady ostrogi piętowej. Blokadę zalicza się do metod redukcji ostrego bólu, jednak nie sprawdza się ona dla wszystkich jednakowo dobrze. Konkretny rodzaj terapii dopasuje lekarz, oceniając stan stopy i ogólne zdrowie pacjenta. Sterydy jednak zapewniają jedynie przejściową poprawę, po której następuje nieodwracalne zwłóknienie rozcięgna i – co więcej – utrata elastyczności w miejscu powstania blizny.

2 KOMENTARZE

  1. Najważniejsze, to nie dać się zmylić. Bo objawy ostrogi piętowej na początku zanikają i szybko się zmieniają. Rano człowiek wstanie, pięta kłuje, ale bardzo szybko po paru krokach się rozchodzi i może się wydawać, że to nic takiego. Tak samo jest następnego dnia i następnego, a ten czas rozchodzenia się wydłuża coraz bardziej, bo ostroga piętowa rośnie. I potem trzeba już lasery bajery stosować, bo nic innego nie pomaga.

  2. Lekarz mi opowiadał, że jeden z jego pacjentów pomylił objawy ostrogi piętowej ze zwykłym rogowaceniem pięty, która z czasem po prostu robi się twarda. Dopiero jak zaczął się naprawdę konkretny ból to przyszedł zdziwiony do lekarza i nie mógł uwierzyć, że przez tyle czasu z chorobą chodził.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here