Leczenie ostrogi piętowej

2
1189
ból spowodowany ostrogą piętową

Leczenie ostrogi piętowej trwa z reguły dość długo. Pacjenci, którzy odwiedzają w tym celu gabinet ortopedy, muszą przygotować się na co najmniej kilkutygodniową terapię i uzbroić w cierpliwość. Ważne, by tej kwestii nie zlekceważyć i nie dopuścić tym samym do pogłębienia się problemu.

przyczyna ostrogi piętowej często leży w złym obuwiuOstroga piętowa to kostny wyrostek powstały wskutek odkładania się złogów wapnia i pojawienia stanu zapalnego w obrębie kości piętowej (głównie okolice rozcięgna podeszwowego). Ostrogi tworzą się pod spodem pięty i wywołują ból. Mimo że początkowo objaw jest do zniesienia (czasem mija w ciągu dnia), to nieleczone schorzenie stale się rozwija i prawdopodobnie wkrótce nie będzie możliwe zwykłe, swobodne życie codzienne. Bolesność bywa wtedy odczuwana w każdej sytuacji – niekoniecznie podczas nadwyrężania obolałej stopy. Źródłem problemów może być obciążanie kończyn nadmiarem masy ciała, nabawienie się jakiegoś urazu, częsta pozycja stojąca (np. w czasie pracy, kilka godzin dziennie) oraz niekomfortowe obuwie.

Sposoby na ostrogę piętową

Ponieważ jedyny objaw ostrogi piętowej to ból stopy, dolegliwość może zostać pomylona z innymi, o podobnych symptomach. Ważne więc, by w pierwszej kolejności zrezygnować z niewygodnych butów (szczególnie obcasów), a także w miarę możliwości jak najszybciej udać się do gabinetu ortopedy. Specjalista wypyta o szczegóły, sprawdzi dotykiem stopę, a następnie zleci badanie RTG, które da jednoznaczny wynik, czy rzeczywiście mamy do czynienia z takim zwyrodnieniem w obrębie pięty. Ważną informacją jest to, ze w przypadku nieprawidłowości, takich jak ostroga piętowa leczenie może być przeprowadzane tylko z pomocą lekarską. Działanie na własną rękę nie da efektu, a jedynie pogorszy sprawę. Wszelkie domowe, naturalne metody to jedynie dodatek, który można zastosować przy okazji leczenia ortopedycznego. Również apteczne maści bez recepty nie przyniosą rezultatu.

Leczenie ostrogi piętowej

Farmakologiczne leczenie ostrogi piętowej to najczęściej zażywanie leków doustnych o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, a także – w cięższych przypadkach – zastrzyki sterydowe. Ponadto bardzo ważna jest rehabilitacja w formie kinezyterapii, zwanej zamiennie gimnastyką leczniczą lub leczeniem poprzez ruch. Wszystko odbywa się oczywiście pod okiem fizjoterapeuty i to on ustala, a następnie pomaga wykonać ćwiczenia ruchowe. Pacjent musi jednak równolegle rehabilitować się regularnie w domu.

Leczenie ostrogi piętowej ultradźwiękami lub tzw. falą uderzeniową to kolejne metody, tym razem z zakresu fizykoterapii. W obu przypadkach stosuje się serie, obejmujące kilka lub kilkanaście zabiegów. Równie chętnie wykorzystuje się laseroterapię oraz krioterapię. Często poszczególne metody łączy się ze sobą (np. leczenie ostrogi piętowej laserem i ultradźwiękami jednocześnie). Dobrym rozwiązaniem może okazać się też masaż.

Część pacjentów dużą ulgę czuje już po zmianie rodzaju noszonego obuwia, a także po zastosowaniu wkładek. Tu warto zapytać o pomoc w tej kwestii kogoś doświadczonego – lekarza lub obsługę sklepu rehabilitacyjnego. Obolałą stopę należy oszczędzać, jednak nie przesadzać również z całkowitym brakiem ruchu. Basen czy wyjście na rower absolutnie nie zaszkodzą.

Zmiana sposobów odżywiania również może być środkiem wspomagającym. Nie tylko dostarczy wszelkich koniecznych mikro- i makroelementów, ale także może wspomóc osiągnięcie prawidłowej wagi i zminimalizować przeciążanie nóg. Jeśli leczenie ostrogi piętowej mimo wszystko nie poskutkuje, wówczas lekarz może zasugerować chirurgiczne usuwanie narośli. Operacja nie jest szczególnie trudna, jednak warto zrobić wszystko, by była ostatecznością.

2 KOMENTARZE

  1. Leczenie ostrogi piętowej trwa bardzo długo. Najgorzej, że nawet fala uderzeniowa czy laser to nie jest do końca stuprocentowo pewny sposób na wyleczenie ostrogi piętowej. Tych zabiegów trzeba zrobić naprawdę dużo, bo po jednej serii to praktycznie nikt nie pozbędzie się ostrogi piętowej.

  2. Nie aż tak długo. Teraz leczenie ostrogi piętowej jest nowoczesne. Wybierasz laser i można co kilka dni mieć zabieg, Oczywiście w 2 dni się nie wyleczysz, ale niczego się nie da wyleczyć w dwa dni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here