Leczenie ostrogi piętowej falą uderzeniową

2
629

W momencie, gdy pojawia się ostroga piętowa fala uderzeniowa to jedna z najskuteczniejszych metod terapii. Wielu pacjentów nie ma jednak o niej pojęcia, bezskutecznie próbując pokonać problem na własną rękę lub decydując się na operację chirurgiczną. Na czym polega leczenie ostrogi piętowej falą uderzeniową?

ilustracja obrazująca silny ból w stopieSilny ból w stopie może mieć kilka przyczyn. Do jednej z najczęściej spotykanych zalicza się stan zapalny rozcięgna podeszwowego i wytworzenie niewielkiej narośli. Kilkumilimetrowe zwyrodnienie w kształcie haczyka to właśnie ostroga piętowa, której przyczyną może być mikrouraz, nadwaga, podeszły wiek, przeciążanie stóp lub złe obuwie. Pacjent czuje silny ból, a poruszanie się na własnych nogach staje się coraz bardziej problematyczne. Nie ma więc wyboru – trzeba zgłosić się do lekarza, ponieważ domowe sposoby nie przyniosą rezultatu, jeśli równolegle nie będzie prowadzona terapia. Ortopeda diagnozuje więc schorzenie, uciskając stopę, jednak zwykle zleca się badanie RTG lub USG, które wyraźnie wskażą, czy przyczyną bólu rzeczywiście jest zwyrodnienie w pięcie.

Leczenie ostrogi piętowej falą uderzeniową

Metod leczenia ostrogi piętowej jest kilka. Często opierają się one na środkach doustnych i zastrzykach, ale również na laseroterapii, ultradźwiękach, ćwiczeniach fizjoterapeutycznych, masażach, a dodatkowo sposobach domowych. Jeśli wszystkie metody zawiodą, lekarz często sugeruje usunięcie narośli podczas zabiegu operacyjnego. Na szczęście dziś istnieje sposób, by tego uniknąć. Chodzi tu o leczenie ostrogi piętowej falą uderzeniową. W praktyce polega to na przykładaniu do pięty specjalnego urządzenia wysyłającego fale, które poprawiają cyrkulację krwi, zwiększają produkowanie kolagenu (czyli białka, które odpowiada za elastyczność) i przyczyniają się do regenerowania ścięgien i tkanek w obrębie chorej stopy.

Jak działa fala uderzeniowa na ostrogę piętową

Fala uderzeniowa to nieinwazyjna metoda, która może być stosowana bez względu na wiek pacjenta. Nie niesie żadnego zagrożenia, nie trzeba również obawiać się o jakiekolwiek powikłania i ból (nie jest konieczne żadne znieczulenie). Badania wykazują, że poprawa i wyeliminowanie problemu ma miejsce u 80-85% pacjentów. Co istotne – gdy zostanie zastosowana fala uderzeniowa ostroga piętowa już po kilku zabiegach zaczyna ustępować, a komfort codziennego życia znacznie się poprawia.

Sposób ten obejmuje cykl sesji, których ilość jest sprawą indywidualną. Zakłada się, ze może być ich od 3 do 10. Każdy zabieg trwa zaledwie kilka minut (nie dłużej niż kwadrans), natomiast przerwy między nimi powinny wynosić ok. 5-7 dni. Jeśli początkowo ból nie ustąpi, można wesprzeć się lekami przeciwbólowymi i lodem. Nie można zapominać o noszeniu wygodnych, płaskich butów, najlepiej wraz z wkładkami ortopedycznymi na pięty. Jednak po ok. 3 tygodniach powinna być już zauważona znacząca poprawa. Przez ten czas konieczne jest oszczędzanie sił, unikanie stania, biegania, grania w siatkówkę, koszykówkę tenisa czy piłkę nożną. Leczenie ostrogi piętowej falą uderzeniową nie powoduje jednak całkowitego pozbawienia się jakiegokolwiek ruchu. Rower lub basen, a także zalecone przez fizjoterapeutę ćwiczenia, są jak najbardziej wskazane.

Dieta przy leczeniu ostrogi piętowej

Zastosowanie fali uderzeniowej w terapii ostrogi piętowej dobrze również wesprzeć dietą. Ważne w tym czasie jest zażywanie dużych dawek witamin (zwłaszcza B, C, D, E, K), a także magnezu, żelaza, boru oraz potasu. Zbilansowany jadłospis i rozsądne nawyki żywieniowe są szczególnie wskazane u osób, które mają problem z nadwagą lub otyłością. Pozbycie się nadmiaru kilogramów to sposób na odciążenie stóp i jedna z metod profilaktyki w tym zakresie.

2 KOMENTARZE

  1. Fala uderzeniowa brzmi dość dziwnie, ale wbrew pozorom jest to metoda dość naturalna, bo dzięki niej można pobudzić organizm do właściwej pracy. I właśnie to jest najlepsze, bo sam organizm najlepiej pokona wszystkie zarazki.

  2. Fala uderzeniowa na ostrogę piętową to praktycznie to samo co laseroterapia. Zwłaszcza, że co to za różnica dla nas? Najważniejsze żeby działało, a nie co jak się nazywa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here