Przyczyny niskiego ciśnienia

2
312
badanie tętna

Niskie ciśnienie krwi (zwane inaczej hipotonią) to przypadłość, z którą można spotkać się znacznie rzadziej niż z nadciśnieniem. Dotyka ono osoby w różnym wieku – zarówno dorosłych, jak i dzieci w wieku dojrzewania oraz osoby starsze. Świadomość przyczyn i objawów niedociśnienia jest nadal niska. Jest to problem bardzo często bagatelizowany, choć w niektórych przypadkach zwiastuje on różnego rodzaju dolegliwości.

Podstawowe przyczyny niskiego ciśnienia krwi

Jeśli chodzi o niskie ciśnienie przyczyny mogą być różne. U różnych osób, których dotyczy ta przypadłość, są one zwykle inne. Trudno jest spotkać dwa identyczne przypadki, w których ciśnienie krwi jest niższe od 110/70 mmHg.

Choć podstawową przyczyną niedociśnienia jest dziedziczenie (szczególnie często dotyka ono wówczas osoby szczupłe, o niskiej wadze ciała oraz kobiety), zdarza się również, że jest ono związane z określonymi schorzeniami, takimi jak: choroby serca, niedoczynność tarczycy lub kory nadnerczy oraz z niedoborami soli lub płynów ustrojowych.

Oprócz tego niskie ciśnienie rozkurczowe przyczyny może mieć również w stosowaniu określonych środków leczenia farmakologicznego aplikowanych w związku ze schorzeniami natury fizycznej i psychicznej. Mowa jest tutaj m.in. o lekach przeciw arytmii serca, środkach rozszerzających naczynia, lekach moczopędnych (tzw. diuretykach) oraz specyfikach, których zadanie jest poprawa zdrowia psychicznego (a więc przeznaczonych do leczenia depresji i lęków, czy też bezsenności).

Objawy niskiego ciśnienia krwi

Jeśli chodzi o niskie ciśnienie krwi, często jest ono bezobjawowe lub też związane z nim dolegliwości są na tyle nikłe, że osoba z taką przypadłością nie udaje się do lekarza.

Skutki uboczne niskiego ciśnienia krwi dotyczą głównie dzieci i młodzieży, które mogą trudniej znosić tego typu przypadłość. Wśród objawów, które mogą świadczyć o niskim ciśnieniu krwi wyróżnia się przede wszystkim chroniczne zmęczenie, kłopoty ze skupieniem się oraz bóle głowy. U osób z niedociśnieniem może się oprócz tego pojawiać szum w uszach, kołatanie serca, zimne dłonie oraz stopy, a także mroczki przed oczami i bladość twarzy. Niskie ciśnienie krwi najczęściej ujawnia się w trakcie zmiany pogody. Zwykle jest to jesień, kiedy to pogoda jest w stanie zmieniać się jak w kalejdoskopie.

Objawów niedociśnienia jest zatem tak wiele, że można pomylić je z innymi schorzeniami. Dlatego w przypadku ich wystąpienia warto udać się do lekarza, który postawi trafną diagnozę i wdroży dostosowane do konkretnego przypadku leczenie.

Czy niskie ciśnienie krwi jest groźne dla zdrowia?

W odróżnieniu od podwyższonego ciśnienia krwi, jego obniżony poziom w większości przypadków nie jest groźny dla zdrowia. Osoby z obniżonym ciśnieniem żyją normalnie, prowadząc aktywne życie i nie muszą zwykle podejmować leczenia.

Zdarza się jednak, że niedociśnienie powiązane jest ze schorzeniami innego typu. Wówczas należy podjąć leczenie ukierunkowane na zlikwidowanie takiej jednostki chorobowej. Przy niskim ciśnieniu warto co pewien czas dokonywać jego pomiarów. W ten sposób sprawdzi się czy nie dochodzi do zmian w organizmie w tym zakresie, co może świadczyć o chorobie.

Niskie ciśnienie krwi to przypadłość, która dotyka przede wszystkim osoby, które posiadają takie przypadki w swojej rodzinie. Zwykle zatem nie jest ono groźne dla zdrowia. Obawiać należy się najczęściej niedociśnienia nabytego, czyli sytuacji, w której niskie ciśnienie pojawia się nagle i jest widoczne ze względu na specyficzne objawy.

2 KOMENTARZE

  1. Tylko dziedziczenie. U mnie w rodzinie wszyscy mają niskie ciśnienie. I lekarze wprost mówią, że przyczyny niskiego ciśnienia są dziedziczne i nie ma się jak przed tym obronić, bo nie dziedziczymy tendencji tylko wprost niskie ciśnienie.

  2. No nie tylko. Niskie ciśnienie przyczyny ma różne. Oczywiście pewnie najczęściej jest tak, że wpływ ma na to dziedziczenie, ale są też i inne przyczyny. Styl życia, a przede wszystkim różne choroby mogą powodować spadki ciśnienia, także te długotrwałe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here