Objawy niskiego ciśnienia

2
330
objawy niskiego ćisnienia

Niskie ciśnienie to problem, który niekiedy jest relatywizowany. Stawia się je często jako przeciwwagę dla nadciśnienia – bardzo groźnego i niekiedy wręcz zabójczego. O ile niskie ciśnienie z reguły nie powoduje tak poważnych reperkusji zdrowotnych, o tyle nie można go lekceważyć i zwłaszcza w przypadku występujących przewlekłych objawów, koniecznie należy skonsultować z kardiologiem.

Gdy cierpimy na niskie ciśnienie objawy są przede wszystkim bardzo dokuczliwe. Znacząco wpływają one na komfort codziennego życia. Często człowiek przyzwyczaja się do nich, gdy tymczasem rozwiązaniem byłaby zmiana trybu funkcjonowania lub w skrajnych sytuacjach nieinwazyjna terapia medyczna.

Jak objawia się niskie ciśnienie

Człowiek cierpiący na niskie ciśnienie często doświadcza apatii. Jest wówczas zmęczony i brakuje mu sił oraz motywacji do podjęcia pewnych działań. Jest przy tym wyjątkowo senny i często potrafi usnąć w najmniej spodziewanym momencie oraz bez wykonywania specjalnego wysiłku. Na objaw taki ciężko jest zwrócić uwagę, a tym bardziej połączyć go z zaburzeniami ciśnienia. Ale jeśli sytuacja jest przewlekła i chroniczna, warto zbadać również ten wątek.

Oczywiście, nie każdy pomiar ciśnienia, wskazujący na niskie wyniki, świadczy o nieprawidłowościach. Spadki ciśnienia mogą się przytrafiać w różnych sytuacjach. Gdy jednak słabe wyniki powtarzają się, jest to już wskazanie do konsultacji. Analizy wymaga zarówno niskie ciśnienie skurczowe, jak i rozkurczowe, przy czym według części specjalistów zwłaszcza to drugie odpowiada za występujące u człowieka przykre objawy.

Niskie ciśnienie rozkurczowe

Gdy mamy niskie ciśnienie rozkurczowe objawy bardzo często dotyczą naszej sfery mentalnej. Człowiek z tą dolegliwością skarży się na problemy z koncentracją. Towarzyszy mu zjawisko ogólnego osłabienia – nie tylko w sferze fizycznej. Osłabiona jest reakcja na bodźce zewnętrzne, zarówno materialne, jak i psychologiczne. Niekiedy może to prowadzić nawet do rozwoju depresji.

Tak, jak i w przypadku nadciśnienia, gdy mamy za niskie ciśnienie objawy mogą się pojawiać od strony układu krążenia. Zaburzeniu ulega rytm pracy serca, co w skrajnych sytuacjach może prowadzić nawet do niewydolności. Osobie z niskim ciśnieniem dokuczają bóle i zawroty głowy, doświadcza ona duszności i ucisku w okolicach klatki piersiowej. Często objawy te są niezbyt intensywne, dlatego warto dokładnie obserwować i kontrolować swój organizm. Nie każda sytuacja będzie wymagała podjęcia leczenia, niemniej ze względu na wyjątkową dokuczliwość i potencjalne zagrożenie spowodowane takimi objawami, warto zasięgnąć porady specjalisty.

Gdy cierpimy na niskie ciśnienie rozkurczowe objawy mogą też bywać bardziej charakterystyczne, ale przejściowe. Należy do nich na przykład ziębnięcie dłoni i stóp. Zdarza się to nawet w cieplejsze dni. Niestety, często jedyną reakcją jest stwierdzenie, iż spadło nam ciśnienie, co się zdarza. Gdy sytuacja jest nagminna, warto jednak przynajmniej spróbować skonsultować ją z lekarzem.

Objawy niskiego ciśnienia nie są tak groźne i tak dokuczliwe, jak symptomy nadciśnienia. Błędne jest jednak przekonanie, że można je lekceważyć. Wielu z nas cierpi na niedociśnienie z powodów genetycznych. Warto tę kwestię kontrolować, choć nie oznacza to konieczności podejmowania jakiegokolwiek leczenia. Wiele osób twierdzi, że lepiej mieć ciśnienie zbyt niskie, niż zbyt wysokie. Przypuszczalnie należy się z tym zgodzić, ale trzeba pamiętać, że mimo wszystko oba te stany nie są zgodne z normami. Należy dbać o maksymalny możliwy komfort życia – a przewlekłe niskie ciśnienie na pewno w tym nie pomoże.

2 KOMENTARZE

  1. Cały bajer w tym, że to się nie pojawia nagle. Objawy niskiego ciśnienia wychodzą powoli, człowiek często może pomyśleć, że to po prostu ze względu na to, że się starzeje. Bo robi się senny i mniej mu się chce. Można powiedzieć, że po prostu się starzeje.

  2. Bo to trochę jest tak, że objawy niskiego ciśnienia są często praktycznie identyczne z objawami nadciśnienia. Zwłaszcza, że dla człowieka, który nie jest lekarzem to może być złudne, bo można być tak, że masz objawy, ale nie są one bardzo dokuczliwe dla Ciebie, więc sobie na spokojnie żyjesz, aż w końcu coś przykrego się przytrafia i jest kłopot.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here