Niskie ciśnienie w ciąży

2
760
badanie ciśnienia w ciąży

W organizmie kobiety ciężarnej zachodzi wiele zmian, które mają na celu przystosowanie organizmu do noszenia pod sercem nowego, małego człowieka. Przystosować się musi na przykład układ krwionośny. Dlatego też podczas regularnych obowiązkowych badań lekarskich w ciąży tak istotne jest sprawdzanie wszelkich możliwych parametrów, które są mierzalne.

Niskie ciśnienie w ciąży

Układ krwionośny matki musi przystosować się do „zwiększonych obrotów”, ponieważ zaopatruje w tlen zarówno ciężarną, jak i jej dziecko. Normalną rzeczą jest zatem mierzenie ciśnienia podczas rutynowych badań lekarskich. Lekarzy interesuje raczej wykrycie w porę nadciśnienia tętniczego, niż zdiagnozowanie niedociśnienia. Bardzo niskie ciśnienie w ciąży, utrzymujące się nawet poniżej 90/60 mmHg, nie jest stanem prawidłowym, jednak nie wymaga leczenia.

Dolegliwości, jakie wywołuje niskie ciśnienie w ciąży

W czasie ciąży kobieta mająca niższe ciśnienie może czuć duży spadek energii. Dla wielu kobiet ciąża jest stanem podwyższonej energii, kiedy ma się ochotę góry przenosić. Dla pań, które mają wtedy niskie ciśnienie – pojawia się głównie chęć do spania i brak ochoty na cokolwiek. Jest to całkowicie normalne – można się temu poddać, lecz zdrowiej jest nieco podnieść swój poziom energii po to, by nie przeleżeć całkowicie tych 9 cudownych miesięcy, podczas których można na różne sposoby wykorzystywać ostatnie chwile „wolności” przed urodzeniem dziecka. Bardzo niskie ciśnienie w ciąży może powodować też zawroty głowy, a to może się skończyć upadkiem – jest to ryzykowne dla matki i dziecka, dlatego przy gorszym samopoczuciu lepiej, by ciężarna unikała na przykład samotnego wychodzenia na zakupy.

Ciąża a niskie ciśnienie w ciąży

Niskie ciśnienie ciężarnej nie zagraża życiu ani zdrowiu jej dziecka. Dużo niebezpieczniejsze jest nadciśnienie, które wymaga natychmiastowego stabilizowania lekami. Za niskie ciśnienie w ciąży jest oczywiście stanem, który warto skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym, jednak bez paniki. Dobrym pomysłem jest zakup ciśnieniomierza i regularne mierzenie ciśnienia w domu w celu kontrolowania swoich parametrów, co daje ciężarnym poczucie panowania nad sytuacją.

Lekarz, który zdiagnozuje w czasie ciąży niskie ciśnienie, powinien zalecić ciężarnej odpowiedni sposób postępowania. Ponieważ niskie ciśnienie może być spowodowane odwodnieniem, należy pamiętać o piciu odpowiednich ilości wody. Lepiej nie posiłkować się w czasie ciąży kawą ani napojami energetyzującymi – alkaloidy nie wpływają dobrze na rozwój płodu.

Leczenie niskiego ciśnienia

Aby poczuć się lepiej i nieco podnieść swoje ciśnienie, ciężarna powinna wypróbować naturalne sposoby podwyższenia ciśnienia. Rano warto zmusić się do krótkiej gimnastyki, a zamiast kawy z kofeiną wypróbować kawę zbożową lub zieloną herbatę. Dobrze działa również gorąca czekolada, mocne kakao lub gorzka czekolada w tabliczkach. Jeśli lubimy naturalne eksperymenty, możemy nauczyć się pić yerba mate. Trzeba jednak mieć na uwadze, że jest to napój dość specyficzny, którego smak nie każdemu może przypaść do gustu. Ciąża nie jest najlepszym momentem na eksperymentowanie z nowymi smakami, ponieważ zmienia się wtedy wrażliwość na smaki i zapachy.

Niskie ciśnienie a wysoki puls w ciąży to normalna rzecz. Wysoki puls występuje zawsze u ciężarnych. Dobrze jest jednak, jeśli kobieta ciężarna jest świadoma zagrożeń, jakie mogą czyhać na nią i dziecko, jeśli nie będzie odpowiednio o siebie dbała. Dlatego regularne badanie pulsu, ciśnienia oraz szukanie odpowiedzi na pytania, jest prawidłowym objawem jej troski o dziecko.

2 KOMENTARZE

  1. W sumie to lepiej mieć niskie ciśnienie w ciąży, bo zazwyczaj jest tak, że po kilku miesiącach ma się coraz wyższe ciśnienie. I w sumie jest tak, że się wszystko wyrównuje. Gorzej jak ktoś ma wysokie ciśnienie na początku, to potem pod koniec ciąży można mieć niemałe problemy.

  2. Niskie ciśnienie w ciąży też może być groźne. Rozchwianie ciśnienia w obojętnie którą stronę jest groźne i dla matki i dla dziecka, dlatego trzeba się często badać. Przy niskim ciśnieniu znacznie częściej niż raz na miesiąc. To jest minimum jak jest wszystko w porządku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here