Niskie ciśnienie krwi

2
363
niskie ciśnienie krwi

Omdlenia, osłabienie i senność, brak koncentracji czy też zawroty głowy i mroczki. Ciągle zimne ręce i stopy. Znasz te objawy, a nie znasz przyczyny? Może odpowiada ze nie niskie ciśnienie krwi. Bardzo często ignorowane czy też bagatelizowane objawy mogą świadczyć o dolegliwościach związanych z niskim ciśnieniem krwi.

Hipotonia, czyli niedociśnienie uważane jest raczej za dolegliwość kobiet i dorastających dziewczyn. Ma to związek z tym, że dzieci rodzą się z niskim ciśnieniem krwi, a później stopniowo ono wzrasta. U niektórych jednak pozostaje na dość niskim poziomie. Jeżeli jest to dolegliwość wrodzona, można tradycyjnymi sposobami niwelować uciążliwe objawy. Jednak, kiedy pojawią się nagle, należy skorzystać z pomocy lekarskiej, bo może się okazać objawem innej, dużo ciężej choroby.

Skąd się bierze za niskie ciśnienie?

Prawidłowe ciśnienie dorosłego zdrowego człowieka wynosi 120 mm Hg – ciśnienie skurczowe oraz 80 mm Hg – ciśnienie rozkurczowe. Wszelkie odchylenia do normy warto monitorować. Przy czym należy pamiętać, że jednorazowe badanie nie pokazuje prawdziwego stanu ciśnienia. W ciągu dobry następują wahania i jest to normalne. Jednak, kiedy przez dłuższy czas utrzymuje się obniżone lub podwyższone, warto zwrócić się do lekarza. Bardzo niebezpieczne dla zdrowia są również duże skoki ciśnienia, tutaj warto jest być czujnym. Szczególnie jeśli skoki ciśnienia występują razem z trudnościami w oddychaniu.

Powodów hipotensji (niedociśnienia) może być kilka. Może to być wrodzona przypadłość o podłożu genetycznym. Ściany tętnic są mniej elastyczne, przez co krew płynie przez niej wolniej i ma niższe ciśnienie. Jest to tzw. niedociśnienie pierwotne.

Innym powodem niedociśnienia może być również inna choroba rozwijająca się w organizmie lub leki przyjmowane podczas leczenia, np. choroby Parkinsona. Niskie ciśnienie krwi występuje przy anemii i przy chorobach układu krążenia. Wtedy mamy do czynienia z niedociśnieniem wtórnym.

Przyczyną najczęstszych omdleń (nawet u osób o zwykle normalnym ciśnieniu krwi) jest niedociśnienie ortostatyczne. Pojawia się w momencie szybkiej zmiany położenia ciała, np. podczas szybkiego wstawania. Występuje wtedy nagły spadek ciśnienia, który może wywoływać omdlenia czy osłabienie.

Niskie ciśnienie rozkurczowe może być też wynikiem innych zaburzeń, szczególnie jeśli jednocześnie ciśnienie skurczowe jest bardzo wysokie.

Jak to leczyć?

Na początku bardzo ważne będzie diagnoza i rozpoznanie, do której grupy niedociśnienia kwalifikuje się odczuwana dolegliwość. W przypadku niedociśnienia pierwotnego, lekarze najczęściej zalecają leczenie doraźne. Osoby o niskim ciśnieniu powinny przyjmować dziennie dużą dawkę płynów, nawet 2 litry. Dbać o to, aby się wysypiać i podczas wstawania rano nie robić tego gwałtownie. Bardzo ważne są też regularne ćwiczenia najlepiej na świeżym powietrzu.

W przypadku diety warto zadbać o zmniejszenie posiłków, ale jadanych częściej, ponieważ uczucie głodu może sprzyjać powstawaniu niskiego ciśnienia krwi. A dodatkowo do diety wprowadzić większą dawkę soli. Dość znanym i popularnym sposobem jest picie kawy, tutaj jednak należy uważać, ponieważ organizm szybko przyzwyczaja się do dawki kofeiny i z czasem trzeba będzie zacząć zwiększać ilość wypijanych kaw, aby osiągnąć efekt. Przy bardzo uciążliwych objawach można wprowadzić leczenie farmakologiczne.

Leczenie niedociśnienia wtórnego odbywa się poprzez leczenie choroby, która wywołuje zmianę ciśnienia. Bez tego nie będzie możliwości wyleczenia niedociśnienia.

2 KOMENTARZE

  1. Niskie ciśnienie krwi może być groźne przede wszystkim dla kierowców. Bo człowiek wtedy traci koncentracje, ma problemy z szybkim refleksem, a w skrajnych przypadkach może wręcz zasnąć za kółkiem.

  2. Nie tylko dla kierowców. A operator dźwigu, a maszynista w pociągu? Są setki zawodów, w których ludzie wprost odpowiadają za życie innych. I praktycznie w żadnym z nich nie zwraca się uwagi na to, że niskie ciśnienie to realne zagrożenie. Zamiast tego robi się pseudo testy psychologiczne, które nic nie pokazują, a szympans nauczy się jak je zdać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here