Niskie ciśnienie a wysoki puls

2
1888
niskie ciśnienie a wysoki puls

Regularnie badanie się może pomóc nam w wykluczeniu wielu poważnych chorób, jak również bardzo szybko zdiagnozować mniej lub bardziej poważne stany chorobowe. W każdym domu powinien się znajdować ciśnieniomierz, który pozwoli na szybkie określenie stanu naszego układu krwionośnego.

Regularne badanie ciśnienia krwi

Wiele osób mierzy swoje ciśnienie krwi dopiero podczas rutynowych badań u lekarza z racji innych dolegliwości. Jest to bardzo częsty błąd – brak profilaktyki i badań, które są dostępne dla każdego, i na które nie trzeba iść do lekarza. Każdy z nas powinien mieć podstawowe pojęcie na temat tego, jak przepływa krew w naszych naczyniach krwionośnych i co oznaczają parametry wyświetlające się na ekranie ciśnieniomierza. Dzięki temu będziemy w stanie w kilka minut ocenić, czy nasze samopoczucie ma związek z nieprawidłowym działaniem układu krążenia, czy też przyczyny zasłabnięcia lub nagłych duszności należy szukać gdzie indziej.

Niskie ciśnienie wysoki puls

Niskie ciśnienie a wysoki puls to dość częsta dolegliwość u starszych osób. Może to być objawem odwodnienia. Nawet gdy chora starsza osoba znajduje się w szpitalu pod stałą opieką specjalistów i rodziny, może mieć objawy odwodnienia. Wynika to stąd, że bardzo często starsi ludzie mają zaburzone poczucie pragnienia – nie odczuwają go, a zatem nie przyjmują żadnych płynów nieraz przez długie godziny. Odwodnienie organizmu powoduje, że krew ma większe trudności z przepływaniem przez naczynia krwionośne, a serce musi wykonać większą pracę (przyspieszyć tętno), by doprowadzić krew do najbardziej oddalonych naczyń krwionośnych.

Picie kawy na podwyższenie ciśnienia

Wszelkie substancje odwadniające, a więc i moczopędne, mogą doprowadzić do sytuacji, w których wyczuwalne jest niskie ciśnienie i wysoki puls, nawet u osoby, które do tej pory szczyciła się podręcznikowym ciśnieniem. Kawa jest powszechnie znanym i lubianym sposobem na podwyższenie ciśnienia – jednak nie w tym przypadku. Należy się powstrzymać od picia kawy, jeśli zauważymy u siebie objawy obniżonego ciśnienia przy zwiększonej częstotliwości pulsu (powyżej 80 uderzeń na minutę). Kawa jest bardzo moczopędna więc po chwilowym podniesieniu ciśnienia zacznie odwadniać organizm na nowo powodując jego obniżenie. Wahania ciśnienia nie są dobre dla organizmu, nawet u zdrowego i silnego człowieka.

Objawy niskiego ciśnienia

Generalnie niskie ciśnienie nie jest powodem do wdrażania leczenia farmakologicznego. Jest ono potrzebne tylko wtedy, gdy ciśnienie jest ekstremalnie niskie, na przykład na skutek zażywanych leków lub przebytych urazów z masywnymi krwotokami. Zbyt niskie ciśnienie może być przyczyną zapaści, dlatego też należy się go obawiać.

Powodów do niepokoju nie powinny jednak przejawiać osoby, które mają naturalnie, codziennie tendencję do niskiego ciśnienia. Jest wiele osób, które mają wiecznie zimne stopy i dłonie, co jest bezpośrednią przyczyną niskiego ciśnienia w okolicach 100/60 mmHg. Jest to zwyczajna przypadłość, z której można „wyrosnąć”, lub która ustępuje na skutek zmiany diety czy zwiększenia trybu życia na bardziej intensywny. Dopóki trwa, można się spodziewać ospałości, chłodu, braku energii.

W przypadku gdy mamy niskie ciśnienie a prawidłowy puls, nie powinniśmy wykazywać niepokoju. Dopiero znaczna różnica pomiędzy niskim ciśnieniem a wysokim pulsem powinna zmotywować do szukania przyczyny – prawdopodobnie tkwi ona w niewłaściwym nawodnieniu organizmu i łatwo można ją usunąć, pozbywając się dokuczliwych objawów w kilka godzin po regularnym podawaniu wody lub izotoników.

2 KOMENTARZE

  1. Najgorsza z możliwych opcji. Właśnie tak mam, że mam wysoki puls, a ciśnienie niskie. Na początku wszyscy myśleli, że to jest jakiś błąd pomiarów, ale okazało się, że to możliwe dopiero jak poszedłem do hipertensjologa. I od 3 miesięcy nie daje się tego wyleczyć.

  2. I tak masz szczęście, że ci zdiagnozowali. Ja się dowiedziałam dopiero w internecie, że w ogóle możliwe jest niskie ciśnienie i wysoki puls. I olali mnie kompletnie, bo twierdzili, że to jest kompletnie niemożliwe. Dopiero jak powalczyłam, to się okazało, że choruję i należy mi się leczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here