Zastrzyki na rwę kulszową

2
2987
Zatrzyki na rwę kulszową

Rwa kulszowa, zwana potocznie korzonkami, to jedna z najbardziej bolesnych dolegliwości, która przydarzyć się może praktycznie każdemu, niezależnie od płci i wieku.

Wczesnym objawem rwy kulszowej jest nagły, kłujący i bardzo silny ból w dolnej części pleców. Po niedługim czasie ból ten zaczyna promieniować i sięga poprzez pośladki, łydkę, aż po stopę. Rwa jest wynikiem uciskania na nerw kulszowy. Przyczyny natomiast mogą być bardzo zróżnicowane – od anatomicznych po mechaniczne. Często występowaniu korzonków towarzyszy zjawisko tzw. przewiania. Mogą być także wynikiem przeciążenia, np. dźwigania dużych ciężarów bez przygotowania i w niewłaściwej pozycji.

Zastrzyki na rwę kulszową

Rwa kulszowa, choć bolesna, może być skutecznie leczona. Istnieje kilka sposobów terapeutycznych. Należą do nich tabletki, maści, a także zastrzyki na rwę kulszową. Działają one ze zróżnicowaną siłą, niemniej przyjęło się twierdzenie, że najbardziej pożądane efekty osiągniemy po zastosowaniu tej ostatniej opcji.

Zastrzyki są najskuteczniejsze, ponieważ aplikowane są domięśniowo. W ten sposób bezpośrednio trafiają do organizmu i najszybciej są w stanie zneutralizować ból. Specyficznym typem terapii jest wykonanie zastrzyku nadtwardówkowego. Zastrzyk taki jest aplikowany wprost okolicę korzenia nerwowego. Umożliwia to przyniesienie szybkiej ulgi i stopniowe niwelowanie przyczyny dolegliwości.

Standardowo, zastrzyki są aplikowane seriami. O długości trwania terapii decyduje lekarz, on także obserwuje wyniki leczenia i decyduje o jego przerwaniu, podtrzymaniu bądź modyfikacji. W zależności od wybranego medykamentu, czas trwania leczenia może być różny. Z reguły jednak przyjąć należy około 10 zastrzyków.

Gdy występuje rwa kulszowa zastrzyki są najlepszą metodą, nie tylko ze względu na swoją skuteczność. Jak już było wspomniane, są one aplikowane domięśniowo. Dzięki temu, uniknąć można obciążenia wątroby, które występuje w przypadku przyjmowania tabletek – nierzadko bardzo mocnych.

Inne metody na rwę kulszową

W zasadzie, terapii zastrzykami unikać powinny jedynie te osoby, które z jakiejś przyczyny nie mogą jej stosować. Wynika to na przykład z ograniczeń natury psychologicznej i strachu przed igłami. Bywa też tak, że atak rwy kulszowej jest na tyle łagodny, że pomaga terapia domowa. Zastosowanie może bowiem mieć zwykła maść przeciwbólowa. Jeśli stan poprawia się na tyle, że jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować, nie ma sensu wizyta u lekarza. W przeciwnym wypadku, a zwłaszcza w przypadku wystąpienia zaburzeń czucia, obowiązkowo należy wybrać się na pogotowie. Lekarz zazwyczaj przepisze zastrzyki na korzonki, w uzasadnionych okolicznościach, może jednak zaordynować dalsze badania.

Zastrzyki na korzonki

Zastrzyki leczące rwę kulszową mogą mieć zróżnicowany skład. Leki te najczęściej zawierają baklofen lub tolperizon. Duże znaczenie terapeutyczne mają witaminy z grupy B – B1, B6 czy B12. Mają one za zadanie podbudowanie układu nerwowego. Z kolei środki takie, jak diklofenak wprost łagodzą uczucie bólu.

Rwy kulszowej nie można lekceważyć, ból jest zresztą na tyle dotkliwy, że choroby nie da się przebyć niezauważalnie. Czasami jednak korzonki można pomylić z innymi groźnymi chorobami i dolegliwościami, przede wszystkim z kolką nerwową. Dlatego każde schorzenie należy dokładnie obserwować i udać się do lekarza, gdy samodzielna terapia nie przynosi pożądanego efektu. Leczenie zastrzykami nie należy być może do najprzyjemniejszych. Warto jednak się poświęcić kosztem chwilowej uciążliwości. Żadna inna terapia nie zadziała bowiem tak precyzyjnie i szybko.

2 KOMENTARZE

  1. Jedną trzeba sobie uświadomić rzecz: zastrzyki na rwę kulszową są tak cholernie bolesne, że nie wiem co gorsze: męczyć się z rwą kulszową czy brać zastrzyki, które wcale nie muszą w niczym pomóc. Zwłaszcza, że różnie mówią o ich skuteczności – u mnie było tak powiedzmy pół na pół.

  2. ja na początku myślałam, że to wina pielęgniarki, która nieumiejętnie coś robi, ale się okazało, jak zmieniłam pielęgniarkę, że zastrzyki na rwę kulszową są takie u każdego, dlatego nie miejcie do nikogo pretensji, że boli, bo już tak niestety musi być

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here