Rwa kulszowa w ciąży

2
946
Rwa kulszowa w ciąży

Rwa kulszowa w ciąży jest spowodowana uciskiem nerwu kulszowego przez płód. W przeciwieństwie do innych czynników, jest to zazwyczaj stan przejściowy, choć tego typu ból przechodzi od dołu pleców aż do ud. W jaki sposób można zmniejszyć ból i czy zawsze mija on po okresie ciąży?

Objawy rwy kulszowej mogą być rozmaite. Najbardziej specyficznym objawem jest wyżej wymieniony ból. Ale ucisk na korzonki nerwowe może się odznaczać również innymi dolegliwościami. Najczęściej wymienia się mrowienie, a nawet brak czucia. Dlatego też nie należy bagatelizować bólu i zdecydować się na kurację, która zmniejszy tego typu objawy.

Rwa kulszowa podczas ciąży

Warto pamiętać, że podczas trwania ciąży nie jest zazwyczaj możliwe przyjmowanie doustnych leków przeciwbólowych. Dlatego też najczęściej polecane są środki w postaci maści i żelów. Należy jednak pamiętać, że wiele substancji przenika przez skórę do krwi, dlatego należy stosować wyłącznie te środki, które zostaną zalecone przez lekarza. Jedyną substancją, która może być przyjmowana w postaci tabletek w przypadku rwy kulszowej w ciąży, jest paracetamol. Należy jednak pamiętać, że również stałe przyjmowanie go w ciąży nie jest wskazane.

Aktywność w ciąży podczas rwy kulszowej

Jeśli rwa kulszowa w ciąży rzeczywiście jest spowodowana wyłącznie stanem błogosławionym, a nie trwałym zwyrodnieniem kręgosłupa, warto jest włączyć do codziennego planu dnia aktywność fizyczną. Szczególnie zalecane, w celu zmniejszenia ryzyka ataku rwy kulszowej, są ćwiczenia w wodzie. Taka aktywność jest mniej obciążająca dla kręgosłupa i stawów, wpływa za to korzystnie na siłę mięśni. Ponadto podczas pływania i ćwiczeń w wodzie wiele mięśni rozluźnia się, co często działa przeciwbólowo. Dlatego lekarze zazwyczaj polecają tego typu ćwiczenia osobom, które nie mogą przyjmować farmakologicznych środków zmniejszających ból. Dodatkowo ból przy rwie kulszowej można zwalczać przy pomocy tak zwanej elektrostymulacji.

Atak rwy kulszowej w ciąży

Z bólem pojawiającym się podczas ataku rwy kulszowej można radzić sobie również przy pomocy metod domowych. Najbardziej znanym rozwiązaniem tego typu jest robienie ciepłych okładów. Do tego celu najlepiej nadaje się termofor zakupiony w aptece. Należy jednak pamiętać, że nie można nalewać do niego wrzącej wody – okład powinien być jedynie ciepły. W przypadku ataku rwy kulszowej w ciąży pozytywne działanie mogą mieć również masaże. W okresie ciąży zaleca się również stosowanie tak zwanego pasa ciążowego, który sprawia, że utrzymanie właściwego ustawienia kręgosłupa staje się łatwiejsze. To sprawia, że ataki rwy kulszowej pojawiają się rzadziej.

Rwa kulszowa po ciąży

Rwa kulszowa, która pojawiła się dopiero w okresie ciąży, zazwyczaj sama znika. Jeśli jednak ataki rwy występowały wcześniej, a w okresie ciąży jedynie zwiększyły swoje natężenie, wtedy wyżej podane metody leczenia objawowego mogą okazać się nieskuteczne. Bez względu na to, czy ataki rwy występowały przed ciążą, czy też nie, każdy ból tego typu należy zgłosić lekarzowi. Nie tylko przepisze on odpowiednie środki, ale także będzie mógł stwierdzić, czy konieczne jest zastosowanie cesarskiego cięcia jako metody porodu.

Choć w większości przypadków rwa kulszowa w ciąży mija sama, to jednak może zdarzyć się, że wskutek ucisku dojdzie do trwałych uszkodzeń. Dlatego tak istotne jest, by zgłaszać lekarzowi każdy niepokojący objaw. W większości przypadków jednak, o ile atak rwy nie jest wynikiem wcześniejszych schorzeń, wszystko przebiega bez komplikacji i nie dochodzi do sytuacji tego typu. W przypadku trwałych uszkodzeń nerwu, nie jest możliwy jakikolwiek samodzielny sposób leczenia, konieczna jest wizyta w szpitalu.

2 KOMENTARZE

  1. Rwa kulszowa w ciąży to jeszcze był pan pikuś. U mnie najgorsze zaczęło się dopiero po porodzie. Wtedy już naprawdę rwa kulszowa była tak bolesna, że nie miałam najmniejszych szans na to, żeby normalnie funkcjonować, nawet dziecka nie dało się nakarmić. Leżałam prawie bez ruchu jak kłoda, a wszystko musieli mi podawać, masakra jakaś…

  2. Bo miałaś pecha i maluszek pouciskał Ci tak kręgi, że się poprzesuwały. A jednak częściej jest tak, że przesuwają się tylko czasowo i rwa kulszowa w ciąży kończy się praktycznie od razu po porodzie, gdy wszystko powoli, ale jednak wraca na swoje właściwe miejsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here