Rehabilitacja rwy kulszowej

2
1379
Rehabilitacja rwy kulszowej

Rwa kulszowa to ból spowodowany uciskiem nerwu kulszowego. Taki stan może być spowodowany ciążą, kiedy to płód, rosnąc i zmieniając swoją pozycję, może uciskać właśnie na ten nerw. W większości przypadków jednak taki stan jest wywołany przez nieprawidłowe ułożenie kręgosłupa, spowodowane na przykład zwyrodnieniem kręgów. Dlatego też każdy przypadek ataku rwy należy zgłosić lekarzowi, by mógł on zlecić wykonanie odpowiednich badań. Jak może wyglądać rehabilitacja rwy kulszowej i w jaki sposób można zmniejszyć ból przy pomocy domowych sposobów?

Najczęstszym objawem rwy kulszowej jest ból. Zazwyczaj ból ten jest ostry i rozpoczyna się od dołu pleców i może kończyć się nawet w okolicy ud. Zazwyczaj ostry ból wskazuje na chwilowe podrażnienie nerwu, natomiast ból tępy i narastający może być objawem zwyrodnienia kręgów. Warto jednak pamiętać, że objawy dny moczanowej mogą obejmować również inne dolegliwości, które mogą pojawiać się jako następstwo powolnego uszkadzania nerwu. Należą do nich między innymi takie symptomy jak osłabienie mięśni, mrowienie czy nawet brak czucia. Tego typu objawy są szczególnie niepokojące, ponieważ wskazują, iż nerw pod wpływem ucisku zaczyna obumierać.

W celu potwierdzenia diagnozy, lekarz może zlecić szereg różnych badań. Jeśli specjalista podejrzewa zmiany zwyrodnieniowe, zazwyczaj zleca wykonanie badania RTG. Jeśli podejrzewane jest uszkodzenie w tkankach miękkich, bardziej skuteczne okazuje się badanie przy pomocy rezonansu magnetycznego.

Rehabilitacja rwy kulszowej

W przypadku takiego schorzenia, jak rwa kulszowa rehabilitacja jest sprawą kluczową. Szczególnie w przypadku, gdy lekarz odrzucił inne możliwe sposoby leczenia, rehabilitacja manualna może być jedynym skutecznym sposobem minimalizowania bólu. Zalecone ćwiczenia mogą obejmować między innymi pływanie oraz mało wymagającą aktywność fizyczną. Oprócz rehabilitacji lekarz zazwyczaj poucza pacjenta co do tego, w jaki sposób wykonywać codzienne czynności w taki sposób, by nie obciążać kręgosłupa. To pozwala uniknąć ataków rwy kulszowej.

Rehabilitacja obejmuje również zastosowanie tak zwanej elektrostymulacji. Takie działanie ma działać przede wszystkim przeciwbólowo. Należy jednak pamiętać, że takie działania nie usuwają zwykle przyczyny problemu. Również skuteczną metodą rehabilitacji jest także masaż na rwę kulszową.

Domowe sposoby na rwę kulszową

W przypadku takiej choroby rwa kulszowa domowe sposoby mogą okazać się skuteczne w celu zminimalizowania ataku bólu. Do tego celu można zastosować między innymi ciepłe kompresy. Okład należy przykładać w miejscu występowania bólu. Takie działanie powinno sprawić, że mięśnie rozluźnią się, co powinno zmniejszyć również nacisk na nerw, o ile powodem bólu nie jest trwałe zwyrodnienie. Do metod rehabilitacji rwy kulszowej należą również ćwiczenia zalecone przez lekarza. Jednocześnie pacjent powinien być poinformowany, że w przypadku ostrego bólu najlepiej jest zdecydować się na odpoczynek, niż na aktywność fizyczną. Ćwiczenia można wykonywać zazwyczaj dopiero po kilku dniach od ataku rwy.

Rehabilitacja w przypadku rwy kulszowej jest istotna także jako wspomaganie zażywanych środków przeciwbólowych, dzięki niej często możliwe jest zmniejszenie dawek do niezbędnego minimum. Ćwiczenia zalecone przez lekarza w okresie rehabilitacji mają na celu również uniknięcie operacji, która obecnie nie jest zalecaną metodą leczenia, jednak stosuje się ją, gdy żadne inne rozwiązanie nie przyniosło pożądanych rezultatów. Dlatego nie należy bagatelizować zaleceń, a ćwiczenia wykonywać ściśle według wskazówek lekarza i fizjoterapeuty.

2 KOMENTARZE

  1. Jak już raz pojawiła się rwa kulszowa to rehabilitacja będzie na porządku dziennym do końca Twoich dni 🙂 Tak mi powiedziała znajoma rehabilitantka i niestety miała rację. Zwłaszcza, że dokładnie wiemy samy, że rwa kulszowa lubi powracać.

  2. Jak się zaleczy przyczyny rwy kulszowej to rehabilitacja wcale nie będzie konieczna na zawsze. Ale prawda jest taka, że mało kto potrafi to zrobić, bo trzeba do tego przede wszystkim dobrego kręgarza, który ponastawia kręgosłup. Przy dużych zwyrodnieniach i on nie pomoże.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here